Hvitas Stjerna AB
556770-6881Aktiebolagreg. 2008
Märsta, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
3 451 tkr
Resultat efter fin. poster
−52 tkr
Soliditet
43 %
Anställda
1.5
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Trostaborg 102, 195 93 Märsta
Postadress
Trostaborg 102, 195 93 Märsta
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva godstransporter samt därmed förenlig verksamhet. Förmedling och uthyrning av personal samt därmed förenlig verksamhet. Bedriva handel med värdepapper och fastigheter samt därmed förenlig verksamhet. Bolaget skall även idka hästhandel samt uppfödning av hästar.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2018 | 5 478 tkr | 1 459 tkr | – |
| 2019 | 3 794 tkr | 675 tkr | – |
| 2020 | 2 421 tkr | 2 612 tkr | 7 155 tkr |
| 2021 | 2 903 tkr | 6 743 tkr | 13 724 tkr |
| 2022 | 810 tkr | −3 318 tkr | 11 372 tkr |
| 2023 | 1 895 tkr | −1 594 tkr | 9 781 tkr |
| 2024 | 3 491 tkr | 2 549 tkr | 12 117 tkr |
| 2025 | 3 451 tkr | −52 tkr | 10 064 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 42,7 % – branschmedian 43,6 %
Vinstmarginal −1,5 % – branschmedian 5 %
Omsättningstillväxt −1,1 % – branschmedian 0,3 %
Median för 10091 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 3 451 | 3 491 | 1 895 | 810 | 2 903 | 2 421 | 3 794 | 5 478 |
| Aktiverat arbete för egen räkning | 1 843 | 839 | 2 767 | 2 346 | – | – | – | – |
| Övriga rörelseintäkter | 124 | 559 | 111 | 690 | 189 | 1 930 | – | – |
| Rörelseintäkter | 5 417 | 4 889 | 4 773 | 3 846 | 3 092 | 4 350 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 1 105 | 1 176 | 777 | 784 | 883 | 2 260 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 3 195 | 2 166 | 3 953 | 3 191 | 830 | 543 | – | – |
| Personalkostnader | 757 | 775 | 703 | 201 | 327 | 72 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 510 | 456 | 351 | 362 | 296 | 479 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 14 | 0 | 40 | 17 | 108 | 1 463 | – | – |
| Rörelsekostnader | 5 581 | 4 572 | 5 824 | 4 556 | 2 443 | 4 816 | – | – |
| Rörelseresultat | −164 | 317 | −1 051 | −710 | 649 | −466 | – | – |
| Resultat från andelar i koncernföretag | – | – | – | 0 | 6 303 | 3 494 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 3 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 197 | 160 | 86 | 216 | 208 | 420 | – | – |
| Finansiella poster | 111 | 2 232 | −544 | −2 608 | 6 095 | 3 077 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −52 | 2 549 | −1 594 | −3 318 | 6 743 | 2 612 | 675 | 1 459 |
| Bokslutsdispositioner | – | – | 0 | 905 | −100 | −140 | – | – |
| Resultat före skatt | −52 | 2 549 | −1 594 | −2 413 | 6 643 | 2 472 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 0 | 213 | −3 | −59 | 73 | 97 | – | – |
| Årets resultat | −52 | 2 336 | −1 591 | −2 355 | 6 570 | 2 375 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 20 180 | 18 696 | 18 439 | 16 492 | 14 011 | 14 565 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 948 | 640 | 248 | 708 | 197 | 0 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 21 128 | 19 336 | 18 687 | 17 200 | 14 208 | 14 565 | – | – |
| Kundfordringar | 588 | 184 | 282 | 185 | 6 | 39 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 2 389 | 1 640 | 677 | 1 293 | 208 | 148 | – | – |
| Kassa och bank | 28 | 113 | 70 | 1 510 | 9 906 | 3 367 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 2 418 | 1 753 | 748 | 2 803 | 10 114 | 3 516 | – | – |
| Summa tillgångar | 23 545 | 21 090 | 19 435 | 20 003 | 24 322 | 18 081 | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Balanserat resultat | 10 017 | 9 681 | 11 272 | 13 627 | 7 055 | 4 680 | – | – |
| Fritt eget kapital | 9 964 | 12 017 | 9 681 | 11 272 | 13 624 | 7 055 | – | – |
| Eget kapital | 10 064 | 12 117 | 9 781 | 11 372 | 13 724 | 7 155 | – | – |
| Obeskattade reserver | – | – | – | 0 | 905 | 805 | – | – |
| Långfristiga skulder | 10 600 | 7 444 | 6 809 | 2 524 | 8 270 | 7 632 | – | – |
| Leverantörsskulder | 1 087 | 587 | 800 | 298 | 199 | 224 | – | – |
| Skatteskulder | 210 | 216 | – | 0 | 59 | 94 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 2 881 | 1 529 | 2 845 | 6 106 | 1 423 | 2 489 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 23 545 | 21 090 | 19 435 | 20 003 | 24 322 | 18 081 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1.5 | 1.5 | 1.5 | 1 | 1 | – | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 0 | 2 000 | 0 | – | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 42,7 % | 57,5 % | 50,3 % | 56,9 % | 59,4 % | 43,1 % | – | – |
| Kassalikviditet | 84 % | 115 % | 26 % | 46 % | 711 % | 141 % | – | – |
| Rörelsemarginal | −4,7 % | 9,1 % | −55,4 % | −87,7 % | 22,4 % | −19,2 % | – | – |
| Vinstmarginal | −1,5 % | 73 % | −84,1 % | −409,8 % | 232,3 % | 107,9 % | 17,8 % | 26,6 % |
| Omsättningstillväxt | −1,1 % | 84,2 % | 134,1 % | −72,1 % | 19,9 % | −36,2 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −0,5 % | 19,3 % | −16,3 % | −20,7 % | 47,9 % | 33,2 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 2 301 tkr | 2 327 tkr | 1 264 tkr | 810 tkr | 2 903 tkr | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (58)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar koncernforetag | 100 tkr | 100 tkr |
| Andelar koncernforetag anskaffningsvarden | 100 tkr | 100 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 848 tkr | 540 tkr |
| Arets resultat eget kapital | −52 tkr | 2 336 tkr |
| Byggnader mark | 15 367 tkr | 13 706 tkr |
| Byggnader mark anskaffningsvarden | 15 967 tkr | 14 124 tkr |
| Byggnader mark avskrivningar | 600 tkr | 418 tkr |
| Byggnader mark forandring anskaffningsvarden omklassificeringar | 1 843 tkr | 2 856 tkr |
| Byggnader mark forandring avskrivningar arets avskrivningar | 182 tkr | 182 tkr |
| Checkrakningskredit langfristig | 877 tkr | 342 tkr |
| Eventual forpliktelser | 0 | 500 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −52 tkr | 2 336 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −2 336 tkr | 1 591 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 2 336 tkr | −1 591 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 2 000 tkr | – |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | – | 0 |
| Forslag disposition | 9 964 tkr | 12 017 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 9 964 tkr | 10 017 tkr |
| Forslag disposition utdelning annan utdelning | – | 2 000 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 867 tkr | 1 tkr |
| Innehav andelar koncernforetag antal andelar | 1 tkr | 1 tkr |
| Innehav andelar koncernforetag arets resultat | – | 2 tkr |
| Innehav andelar koncernforetag eget kapital | – | 730 tkr |
| Innehav andelar koncernforetag kapitalandel | 1 | 1 |
| Innehav andelar koncernforetag redovisat varde | 100 tkr | 100 tkr |
| Innehav andelar koncernforetag rostrattsandel | 1 | 1 |
| Inventarier verktyg installationer | 1 274 tkr | 1 269 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 2 058 tkr | 1 867 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 785 tkr | 598 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | 468 tkr | 395 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 659 tkr | 138 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 289 tkr | 235 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | 103 tkr | 145 tkr |
| Langfristiga skulder forfaller senare5ar | 6 540 tkr | 5 350 tkr |
| Nedskrivningar finansiella anlaggningstillgangar kortfristiga placeringar | −308 tkr | −392 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 877 tkr | 100 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 766 tkr | 320 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut | 268 tkr | 188 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 6 003 tkr | 5 100 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 3 721 tkr | 2 002 tkr |
| Ovriga materiella anlaggningstillgangar | 118 tkr | 60 tkr |
| Ovriga materiella anlaggningstillgangar anskaffningsvarden | 310 tkr | 238 tkr |
| Ovriga materiella anlaggningstillgangar avskrivningar | 192 tkr | 179 tkr |
| Ovriga materiella anlaggningstillgangar forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | 73 tkr | 136 tkr |
| Ovriga materiella anlaggningstillgangar forandring anskaffningsvarden inkop | 144 tkr | 73 tkr |
| Ovriga materiella anlaggningstillgangar forandring avskrivningar arets avskrivningar | 39 tkr | 38 tkr |
| Ovriga materiella anlaggningstillgangar forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | 26 tkr | 48 tkr |
| Pagaende nyanlaggningar forskott materiella anlaggningstillgangar | 3 421 tkr | 3 661 tkr |
| Pagaende nyanlaggningar forskott materiella anlaggningstillgangar anskaffningsvarden | 3 421 tkr | 3 661 tkr |
| Pagaende nyanlaggningar forskott materiella anlaggningstillgangar forandring anskaffningsvarden nedlagda utgifter | 1 602 tkr | 839 tkr |
| Pagaende nyanlaggningar forskott materiella anlaggningstillgangar forandring anskaffningsvarden omklassificeringar | −1 843 tkr | −2 856 tkr |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar | 0 | 2 000 tkr |
| Skulder koncernforetag kortfristiga | 37 tkr | 0 |
| Stallda sakerheter | 8 250 tkr | 8 490 tkr |
| Stallda sakerheter fastighetsinteckningar | 8 000 tkr | 8 000 tkr |
| Stallda sakerheter tillgangar aganderattsforbehall | 250 tkr | 490 tkr |
| Upparbetad ej fakturerad intakt | 57 tkr | 1 354 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 512 tkr | 218 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Hvitas Stjerna ABHuvudarbetsställe
Trostaborg 102, 195 93 Märsta
Taxi & transport
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556770-6881
Registreringsdatum
21 november 2008
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Sigtuna, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Taxi & transport
- SNI 49.410 – Vägtransport, godstrafik
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.