Hyker Security AB
559102-0770Aktiebolagreg. 2017
Malmö, Skåne län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
4 477 tkr
Resultat efter fin. poster
−7 804 tkr
Soliditet
85 %
Anställda
10
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Djäknegatan 4, 211 35 Malmö
Postadress
Djäknegatan 4, 211 35 Malmö
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva verksamhet inom IT-säkerhet samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2022 | 2 588 tkr | −4 165 tkr | – |
| 2023 | 3 324 tkr | −5 417 tkr | – |
| 2024 | 4 081 tkr | −5 247 tkr | −4 090 tkr |
| 2025 | 4 477 tkr | −7 804 tkr | 14 438 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 85,3 % – branschmedian 74 %
Vinstmarginal −174,3 % – branschmedian 20,4 %
Omsättningstillväxt 9,7 % – branschmedian −1,3 %
Median för 28047 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023* | 2022* |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 4 477 | 4 081 | 3 324 | 2 588 |
| Aktiverat arbete för egen räkning | 2 164 | 2 248 | – | – |
| Övriga rörelseintäkter | 11 | 9 | – | – |
| Rörelseintäkter | 6 652 | 6 339 | – | – |
| Handelsvaror | 568 | 188 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 3 085 | 3 398 | – | – |
| Personalkostnader | 7 595 | 5 605 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 2 080 | 1 792 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 17 | 9 | – | – |
| Rörelsekostnader | 13 344 | 10 993 | – | – |
| Rörelseresultat | −6 691 | −4 654 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 62 | 55 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 1 175 | 647 | – | – |
| Finansiella poster | −1 113 | −593 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −7 804 | −5 247 | −5 417 | −4 165 |
| Resultat före skatt | −7 804 | −5 247 | – | – |
| Årets resultat | −7 804 | −5 247 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023* | 2022* |
|---|---|---|---|---|
| Immateriella anläggningstillgångar | 5 568 | 5 484 | – | – |
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 0 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 4 818 | 0 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 10 387 | 5 484 | – | – |
| Kundfordringar | 173 | 654 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 535 | 940 | – | – |
| Kassa och bank | 6 002 | 2 199 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 6 537 | 3 139 | – | – |
| Summa tillgångar | 16 923 | 8 623 | – | – |
| Aktiekapital | 165 | 105 | – | – |
| Bundet eget kapital | 5 643 | 5 498 | – | – |
| Balanserat resultat | −23 274 | −22 461 | – | – |
| Fritt eget kapital | 8 795 | −9 589 | – | – |
| Eget kapital | 14 438 | −4 090 | – | – |
| Långfristiga skulder | 26 | 10 460 | – | – |
| Leverantörsskulder | 188 | 315 | – | – |
| Skatteskulder | −4 | −6 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 2 460 | 2 253 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 16 923 | 8 623 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023* | 2022* |
|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 10 | 8 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 85,3 % | −47,4 % | – | – |
| Kassalikviditet | 266 % | 139 % | – | – |
| Rörelsemarginal | −149,5 % | −114 % | – | – |
| Vinstmarginal | −174,3 % | −128,6 % | −163 % | −161 % |
| Omsättningstillväxt | 9,7 % | 22,8 % | 28,4 % | – |
| Avkastning på eget kapital | −54,1 % | 128,3 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 448 tkr | 510 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (42)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 4 518 tkr | 0 |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 4 518 tkr | 4 518 tkr |
| Arets resultat eget kapital | −7 804 tkr | −5 247 tkr |
| Avkastning eget kapital | −0,541 | 1,283 |
| Avkastning totalt kapital | −0,392 | −0,533 |
| Ej registrerat aktiekapital | 43 tkr | 0 |
| Forandring eget kapital aktiekapital nyemission | 17 tkr | – |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −7 804 tkr | – |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 5 247 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −5 247 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat erhallna aktieagartillskott | 4 518 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt | 14 438 tkr | −4 090 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −7 804 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | – |
| Forandring eget kapital totalt erhallna aktieagartillskott | 4 518 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt nyemission | 21 772 tkr | – |
| Fordringar ovriga foretag agarintresse anskaffningsvarden | 300 tkr | 300 tkr |
| Fordringar ovriga foretag agarintresse langfristiga | 300 tkr | 0 |
| Forskott fran kunder | 329 | 0 |
| Forslag disposition | 8 795 tkr | – |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 8 795 tkr | – |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 350 tkr | 259 tkr |
| Hyresratter liknande rattigheter | 90 tkr | 90 tkr |
| Hyresratter liknande rattigheter anskaffningsvarden | 90 tkr | 90 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 0 | 0 |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 0 | 46 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 0 | 46 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | 46 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | 46 tkr | 0 |
| Kassalikviditet | 2,782 | 1,397 |
| Koncessioner patent licenser varumarken liknande rattigheter | 5 478 tkr | 5 394 tkr |
| Langfristiga skulder forfaller senare5ar | 0 | 111 tkr |
| Overkursfond | −3 596 tkr | −12 827 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 8 tkr | 20 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 435 tkr | 306 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 26 tkr | 10 349 tkr |
| Ovriga upplupna kostnader forutbetalda intakter | 761 tkr | 790 tkr |
| Skulder koncernforetag langfristiga | 0 | 111 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 1 837 tkr | 1 631 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter upplupna semesterloner | 773 tkr | 507 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter upplupna sociala avgifter | 243 tkr | 159 tkr |
| Uppskrivningsfond | 5 478 tkr | 5 394 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Hyker Security ABHuvudarbetsställe
Djäknegatan 4, 211 35 Malmö
IT & tech
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559102-0770
Registreringsdatum
24 februari 2017
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Malmö, Skåne län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
164 739 kr
SNI-koder
IT & tech
- SNI 62.201 – Datakonsultverksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-17). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.