I-Sport i Karlskrona AB
556645-0077Aktiebolagreg. 2003
Karlskrona, Blekinge län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
0 tkr
Resultat efter fin. poster
16 tkr
Soliditet
87 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Galérgatan 1 C, 371 36 Karlskrona
Postadress
Galérgatan 1 C, 371 36 Karlskrona
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget ska bedriva butikshandel med sport- och fritidsartiklar samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2018 | 0 tkr | 198 tkr | – |
| 2019 | 0 tkr | 1 200 tkr | – |
| 2020 | 0 tkr | 4 tkr | 1 128 tkr |
| 2021 | 0 tkr | 11 tkr | 1 039 tkr |
| 2022 | 0 tkr | 9 650 tkr | – |
| 2023 | 0 tkr | 9 tkr | 857 tkr |
| 2024 | 0 tkr | 9 tkr | 766 tkr |
| 2025 | 0 tkr | 16 tkr | 683 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 87,2 % – branschmedian 47 %
Vinstmarginal – – branschmedian 1,6 %
Omsättningstillväxt – – branschmedian 0,4 %
Median för 27656 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022* | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Rörelseintäkter | 0 | 0 | 0 | – | 0 | 0 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 2 | 11 | 11 | – | 13 | 26 | – | – |
| Rörelsekostnader | 2 | 11 | 11 | – | 13 | 26 | – | – |
| Rörelseresultat | −2 | −11 | −11 | – | −13 | −26 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 18 | 20 | 20 | – | 23 | 30 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | – | – | – | – | 0 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | 18 | 20 | 20 | – | 23 | 30 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 16 | 9 | 9 | 9 650 | 11 | 4 | 1 200 | 198 |
| Resultat före skatt | 16 | 9 | 9 | – | 11 | 4 | – | – |
| Årets resultat | 16 | 9 | 9 | – | 11 | 4 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022* | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 650 | 650 | 650 | – | 750 | 1 000 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 650 | 650 | 650 | – | 750 | 1 000 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 22 | 42 | 23 | – | 34 | 44 | – | – |
| Kassa och bank | 111 | 184 | 220 | – | 265 | 94 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 133 | 226 | 242 | – | 299 | 138 | – | – |
| Summa tillgångar | 783 | 876 | 892 | – | 1 049 | 1 138 | – | – |
| Aktiekapital | 200 | 200 | 200 | – | 200 | 200 | – | – |
| Bundet eget kapital | 200 | 200 | 200 | – | 200 | 200 | – | – |
| Balanserat resultat | 466 | 557 | 649 | – | 828 | 924 | – | – |
| Fritt eget kapital | 483 | 566 | 657 | – | 839 | 928 | – | – |
| Eget kapital | 683 | 766 | 857 | – | 1 039 | 1 128 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 100 | 110 | 35 | – | 10 | 10 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 783 | 876 | 892 | – | 1 049 | 1 138 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022* | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Föreslagen utdelning (tkr) | – | 100 | – | – | 100 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 87,2 % | 87,5 % | 96,1 % | – | 99,1 % | 99,1 % | – | – |
| Kassalikviditet | 133 % | 206 % | 692 % | – | 2 992 % | 1 384 % | – | – |
| Rörelsemarginal | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Vinstmarginal | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Omsättningstillväxt | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 2,4 % | 1,2 % | 1 % | – | 1 % | 0,4 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (18)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga fordringar | 650 tkr | 650 tkr |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 650 tkr | 650 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 16 tkr | 9 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 16 tkr | 9 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −9 tkr | −9 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat utdelning | – | 0 |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 9 tkr | 9 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 100 tkr | 100 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 683 tkr | 766 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 16 tkr | 9 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 100 tkr | 100 tkr |
| Forslag disposition | 483 tkr | 566 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 483 tkr | 466 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 20 tkr | 40 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 3 tkr | 2 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 100 tkr | 100 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 0 | 10 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
I-Sport i Karlskrona ABHuvudarbetsställe
Galérgatan 1 C, 371 36 Karlskrona
Butik & handel
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556645-0077
Registreringsdatum
3 juni 2003
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Karlskrona, Blekinge län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
200 000 kr
SNI-koder
Butik & handel
- SNI 47.631 – Detaljhandel med sport- och fritidsartiklar utom cyklar och båtar
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.