I Thai restaurang AB
556890-8536Aktiebolagreg. 2012
Göteborg, Västra Götalands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
2 598 tkr
Resultat efter fin. poster
−52 tkr
Soliditet
20 %
Anställda
3
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Övre Hallegatan 18 Lgh 1301, 417 13 Göteborg
Postadress
c/o Anders Johansson, Övre Hallegatan 18 Lgh 1301, 417 13 Göteborg
Verksamhetsbeskrivning
Thairestaurangverksamhet med servering, take away och catering.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2017 | 1 610 tkr | −162 tkr | – |
| 2018 | 1 681 tkr | 212 tkr | – |
| 2019 | 2 004 tkr | 220 tkr | 413 tkr |
| 2020 | 2 482 tkr | 414 tkr | 396 tkr |
| 2021 | 2 179 tkr | 100 tkr | 253 tkr |
| 2022 | 2 372 tkr | −270 tkr | 112 tkr |
| 2023 | 2 642 tkr | 159 tkr | 267 tkr |
| 2024 | 2 603 tkr | −75 tkr | 192 tkr |
| 2025 | 2 598 tkr | −52 tkr | 140 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 20,1 % – branschmedian 42,7 %
Vinstmarginal −2 % – branschmedian 2,9 %
Omsättningstillväxt −0,2 % – branschmedian 2,2 %
Median för 15167 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 598 | 2 603 | 2 642 | 2 372 | 2 179 | 2 482 | 2 004 | 1 681 | 1 610 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 0 | 90 | 151 | 86 | 367 | 493 | – | – |
| Rörelseintäkter | 2 598 | 2 603 | 2 733 | 2 522 | 2 265 | 2 849 | 2 498 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 873 | 872 | 814 | 880 | 734 | 788 | 663 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 474 | 498 | 469 | 487 | 380 | 645 | 594 | – | – |
| Personalkostnader | 1 278 | 1 281 | 1 266 | 1 396 | 1 013 | 972 | 976 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 22 | 27 | 27 | 27 | 36 | 35 | 45 | – | – |
| Rörelsekostnader | 2 647 | 2 677 | 2 576 | 2 790 | 2 164 | 2 441 | 2 278 | – | – |
| Rörelseresultat | −49 | −74 | 157 | −268 | 102 | 408 | 220 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 2 | 2 | 0 | 0 | 6 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 3 | 2 | 1 | 2 | 2 | 0 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | −3 | −1 | 1 | −2 | −2 | 6 | −0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −52 | −75 | 159 | −270 | 100 | 414 | 220 | 212 | −162 |
| Bokslutsdispositioner | – | – | 0 | 129 | −26 | −103 | 0 | – | – |
| Resultat före skatt | −52 | −75 | 159 | −141 | 74 | 311 | 220 | – | – |
| Skatt på årets resultat | – | 0 | 4 | 0 | 17 | 67 | 47 | – | – |
| Årets resultat | −52 | −75 | 155 | −141 | 58 | 244 | 172 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Immateriella anläggningstillgångar | 20 | 40 | 60 | 80 | 100 | 120 | 245 | – | – |
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 2 | 8 | 15 | 22 | 38 | 20 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 25 | 25 | 25 | 25 | – | 0 | 30 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 45 | 67 | 93 | 120 | 122 | 158 | 295 | – | – |
| Varulager | 20 | 20 | 19 | 16 | 4 | 4 | 12 | – | – |
| Kundfordringar | 13 | 5 | 10 | 17 | 5 | 5 | 7 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 553 | 286 | 163 | 91 | 25 | 18 | 20 | – | – |
| Kassa och bank | 78 | 82 | 274 | 294 | 404 | 541 | 309 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 651 | 388 | 457 | 401 | 434 | 564 | 342 | – | – |
| Summa tillgångar | 696 | 454 | 550 | 521 | 556 | 722 | 637 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 142 | 217 | 62 | 203 | 146 | 102 | 190 | – | – |
| Fritt eget kapital | 90 | 142 | 217 | 62 | 203 | 346 | 363 | – | – |
| Eget kapital | 140 | 192 | 267 | 112 | 253 | 396 | 413 | – | – |
| Obeskattade reserver | – | – | – | 0 | 129 | 103 | 0 | – | – |
| Långfristiga skulder | 277 | 24 | 88 | 100 | 9 | 55 | 111 | – | – |
| Leverantörsskulder | 87 | 60 | 0 | 68 | 18 | – | – | – | – |
| Skatteskulder | 17 | 18 | 16 | 27 | 95 | 125 | 63 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 280 | 239 | 195 | 308 | 165 | 168 | 112 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 696 | 454 | 550 | 521 | 556 | 722 | 637 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 0 | 0 | 0 | 0 | 100 | 200 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 20,1 % | 42,2 % | 48,5 % | 21,5 % | 64 % | 66,2 % | 64,9 % | – | – |
| Kassalikviditet | 226 % | 154 % | 224 % | 125 % | 261 % | 334 % | 293 % | – | – |
| Rörelsemarginal | −1,9 % | −2,9 % | 5,9 % | −11,3 % | 4,7 % | 16,4 % | 11 % | – | – |
| Vinstmarginal | −2 % | −2,9 % | 6 % | −11,4 % | 4,6 % | 16,7 % | 11 % | 12,6 % | −10 % |
| Omsättningstillväxt | −0,2 % | −1,5 % | 11,4 % | 8,8 % | −12,2 % | 23,8 % | 19,3 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −37,4 % | −39,1 % | 58 % | −125,9 % | 22,8 % | 61,6 % | 41,8 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 866 tkr | 868 tkr | 881 tkr | 791 tkr | 726 tkr | 827 tkr | 668 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (26)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar koncernforetag | 25 tkr | 25 tkr |
| Andelar koncernforetag anskaffningsvarden | 25 tkr | 25 tkr |
| Arets resultat eget kapital | −52 tkr | −75 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −52 tkr | −75 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 75 tkr | −155 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −75 tkr | 155 tkr |
| Forbattringsutgifter annans fastighet | 0 | 2 tkr |
| Forbattringsutgifter annans fastighet anskaffningsvarden | 33 tkr | 33 tkr |
| Forbattringsutgifter annans fastighet avskrivningar | 33 tkr | 31 tkr |
| Forbattringsutgifter annans fastighet forandring avskrivningar arets avskrivningar | 2 tkr | 7 tkr |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 520 tkr | 259 tkr |
| Forslag disposition | 90 tkr | 142 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 90 tkr | 142 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 10 tkr | 17 tkr |
| Hyresratter liknande rattigheter | 20 tkr | 40 tkr |
| Hyresratter liknande rattigheter anskaffningsvarden | 200 tkr | 200 tkr |
| Hyresratter liknande rattigheter avskrivningar | 180 tkr | 160 tkr |
| Hyresratter liknande rattigheter forandring avskrivningar arets avskrivningar | 20 tkr | 20 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 0 | 0 |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 50 tkr | 50 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 50 tkr | 50 tkr |
| Lager ravaror fornodenheter | 20 tkr | 20 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 10 tkr | 5 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 54 tkr | 52 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 277 tkr | 24 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 122 tkr | 108 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
I Thai restaurang ABHuvudarbetsställe
Övre Hallegatan 18 Lgh 1301, 417 13 Göteborg
Restaurang & café
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556890-8536
Registreringsdatum
18 april 2012
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Göteborg, Västra Götalands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Restaurang & café
- SNI 56.110 – Restaurangverksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.