I & U Cityfastigheter AB
556773-8074Aktiebolagreg. 2008
Karlstad, Värmlands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
–
Resultat efter fin. poster
138 tkr
Soliditet
100 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Strågatan 3, 653 36 Karlstad
Postadress
c/o Fyrklövern Ekonomi och Juridik Ab, Strågatan 3, 653 36 Karlstad
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget ska direkt eller indirekt genom dotterbolag eller intressebolag, förvärva, förvalta, förädla och avyttra fastigheter och ävensom idka annan därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2018 | 0 tkr | −10 tkr | – |
| 2019 | 0 tkr | 1 172 tkr | – |
| 2020 | 0 tkr | 1 596 tkr | 1 742 tkr |
| 2021 | 0 tkr | 1 629 tkr | 3 371 tkr |
| 2022 | 0 tkr | 1 848 tkr | 41 611 tkr |
| 2023 | 0 tkr | 1 572 tkr | 46 509 tkr |
| 2024 | 0 tkr | 489 tkr | 53 398 tkr |
| 2025 | – | 138 tkr | 53 398 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 100 % – branschmedian 74,7 %
Vinstmarginal – – branschmedian 20,5 %
Omsättningstillväxt – – branschmedian −5,7 %
Median för 46811 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | – | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Rörelseintäkter | – | – | – | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Övriga externa kostnader | – | – | – | – | 0 | 1 | – | – |
| Rörelsekostnader | – | – | – | – | 0 | 1 | – | – |
| Rörelseresultat | – | 0 | 0 | 0 | 0 | −0 | – | – |
| Resultat från andelar i koncernföretag | 138 | 489 | 1 572 | 1 848 | 1 629 | 1 596 | – | – |
| Finansiella poster | 138 | 489 | 1 572 | 1 848 | 1 629 | 1 596 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 138 | 489 | 1 572 | 1 848 | 1 629 | 1 596 | 1 172 | −10 |
| Bokslutsdispositioner | −138 | 6 400 | 3 326 | −3 608 | – | – | – | – |
| Resultat före skatt | 0 | 6 889 | 4 898 | – | – | – | – | – |
| Skatt på årets resultat | – | – | – | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Årets resultat | 0 | 6 889 | 4 898 | −1 760 | 1 629 | 1 596 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 42 912 | 43 879 | 43 390 | 41 818 | 4 398 | 2 769 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 42 912 | 43 879 | 43 390 | 41 818 | 4 398 | 2 769 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 10 486 | 10 624 | 4 224 | – | – | – | – | – |
| Kassa och bank | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 10 487 | 10 624 | 4 224 | 1 | 1 | 1 | – | – |
| Summa tillgångar | 53 398 | 54 503 | 47 614 | 41 819 | 4 399 | 2 770 | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Balanserat resultat | 53 298 | 46 409 | 41 511 | 43 271 | 1 642 | 47 | – | – |
| Fritt eget kapital | 53 298 | 53 298 | 46 409 | 41 511 | 3 271 | 1 642 | – | – |
| Eget kapital | 53 398 | 53 398 | 46 509 | 41 611 | 3 371 | 1 742 | – | – |
| Kortfristiga skulder | – | 1 105 | 1 105 | 207 | 1 027 | 1 027 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 53 398 | 54 503 | 47 614 | 41 819 | 4 399 | 2 770 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Föreslagen utdelning (tkr) | 53 298 | 0 | 0 | – | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 100 % | 98 % | 97,7 % | 99,5 % | 76,6 % | 62,9 % | – | – |
| Kassalikviditet | – | 961 % | 382 % | 0 % | 0 % | 0 % | – | – |
| Rörelsemarginal | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Vinstmarginal | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Omsättningstillväxt | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 0 % | 12,9 % | 10,5 % | −4,2 % | 48,3 % | 91,6 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (17)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar koncernforetag | 42 912 tkr | 43 879 tkr |
| Andelar koncernforetag anskaffningsvarden | 44 017 tkr | 43 879 tkr |
| Andelar koncernforetag forandring anskaffningsvarden arets resultat andel | 138 tkr | 489 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 0 | 6 889 tkr |
| Erhallna koncernbidrag | 0 | 6 400 tkr |
| Eventual forpliktelser | 2 281 tkr | 719 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 0 | 6 889 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −6 889 tkr | −4 898 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 6 889 tkr | 4 898 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 53 398 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 0 | – |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | – |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 10 486 tkr | 10 624 tkr |
| Forslag disposition | 53 298 tkr | 53 298 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 0 | 53 298 tkr |
| Lamnade koncernbidrag | 138 tkr | – |
| Skulder koncernforetag kortfristiga | – | 1 105 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 juli 2024 – 30 juni 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 juli 2023 – 30 juni 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 juli 2022 – 30 juni 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 juli 2021 – 30 juni 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 juli 2020 – 30 juni 2021 · Inlämnad –
I & U Cityfastigheter ABHuvudarbetsställe
Strågatan 3, 653 36 Karlstad
Konsulttjänster
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556773-8074
Registreringsdatum
19 december 2008
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Karlstad, Värmlands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Konsulttjänster
- SNI 70.100 – Verksamheter som utövas av huvudkontor
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.