IÅ invest AB
559247-5478Aktiebolagreg. 2020
Norrköping, Östergötlands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
1 102 tkr
Resultat efter fin. poster
178 tkr
Soliditet
6 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Villagatan 18, 603 36 Norrköping
Postadress
c/o Danielsson, Villagatan 18, 603 36 Norrköping
Verksamhetsbeskrivning
Holdingbolag för ägande i dotterbolag.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2020 | 0 tkr | −19 tkr | 25 tkr |
| 2021 | 229 tkr | −1 028 tkr | 43 tkr |
| 2022 | 293 tkr | −1 769 tkr | 420 tkr |
| 2023 | 834 tkr | −1 668 tkr | 472 tkr |
| 2024 | 1 271 tkr | 141 tkr | 492 tkr |
| 2025 | 1 102 tkr | 178 tkr | 632 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 5,5 % – branschmedian 22,2 %
Vinstmarginal 16,2 % – branschmedian 13,8 %
Omsättningstillväxt −13,3 % – branschmedian 2,4 %
Median för 39296 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 102 | 1 271 | 834 | 293 | 229 | 0 |
| Övriga rörelseintäkter | 928 | – | – | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 2 030 | 1 271 | 834 | 293 | 229 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 1 430 | 532 | 2 019 | 1 809 | 1 113 | 5 |
| Av- och nedskrivningar | 195 | 239 | 196 | 130 | 76 | 7 |
| Rörelsekostnader | 1 625 | 771 | 2 215 | 1 939 | 1 189 | 12 |
| Rörelseresultat | 405 | 500 | −1 381 | −1 646 | −960 | −12 |
| Ränteintäkter och liknande | 6 | 5 | 6 | 1 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 233 | 364 | 294 | 124 | 68 | 7 |
| Finansiella poster | −227 | −359 | −288 | −123 | −68 | −7 |
| Resultat efter finansiella poster | 178 | 141 | −1 668 | −1 769 | −1 028 | −19 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | −114 | 1 735 | 2 244 | 1 050 | 19 |
| Resultat före skatt | 178 | 27 | 67 | 475 | 22 | 0 |
| Skatt på årets resultat | 37 | 7 | 14 | 98 | 5 | – |
| Årets resultat | 141 | 19 | 52 | 377 | 18 | – |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 11 300 | 14 722 | 14 961 | 12 889 | 7 751 | 3 404 |
| Anläggningstillgångar | 11 300 | 14 722 | 14 961 | 12 889 | 7 751 | 3 404 |
| Kundfordringar | 54 | 89 | 40 | 16 | 13 | – |
| Kortfristiga fordringar | 60 | 89 | 43 | 24 | 14 | – |
| Kassa och bank | 122 | 321 | 123 | 236 | 100 | 55 |
| Omsättningstillgångar | 182 | 410 | 166 | 259 | 114 | 55 |
| Summa tillgångar | 11 482 | 15 132 | 15 127 | 13 148 | 7 865 | 3 459 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 467 | 447 | 395 | 18 | 0 | – |
| Fritt eget kapital | 607 | 467 | 447 | 395 | 18 | – |
| Eget kapital | 632 | 492 | 472 | 420 | 43 | 25 |
| Obeskattade reserver | – | 0 | 156 | 156 | – | – |
| Långfristiga skulder | 10 551 | 14 203 | 14 084 | 12 051 | 7 723 | 3 400 |
| Leverantörsskulder | 20 | 27 | 40 | 104 | 84 | – |
| Skatteskulder | 42 | 11 | 123 | 116 | 10 | – |
| Kortfristiga skulder | 299 | 438 | 415 | 521 | 99 | 34 |
| Summa eget kapital och skulder | 11 482 | 15 132 | 15 127 | 13 148 | 7 865 | 3 459 |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 5,5 % | 3,3 % | 3,9 % | 4,1 % | 0,5 % | 0,7 % |
| Kassalikviditet | 61 % | 94 % | 40 % | 50 % | 115 % | 161 % |
| Rörelsemarginal | 36,7 % | 39,3 % | −165,6 % | −561,7 % | −419 % | – |
| Vinstmarginal | 16,2 % | 11,1 % | −200 % | −603,8 % | −448,9 % | – |
| Omsättningstillväxt | −13,3 % | 52,4 % | 184,6 % | 28 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 22,3 % | 3,9 % | 11,1 % | 89,8 % | 41,5 % | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (34)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 141 tkr | 19 tkr |
| Byggnader mark | 11 230 tkr | 14 625 tkr |
| Byggnader mark anskaffningsvarden | 11 820 tkr | 15 231 tkr |
| Byggnader mark avskrivningar | 589 tkr | 606 tkr |
| Byggnader mark forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | 3 411 tkr | – |
| Byggnader mark forandring anskaffningsvarden inkop | – | 0 |
| Byggnader mark forandring avskrivningar arets avskrivningar | 167 tkr | 211 tkr |
| Byggnader mark forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | 184 tkr | – |
| Erhallna koncernbidrag | – | 0 |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 141 tkr | 19 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −19 tkr | −52 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 19 tkr | 52 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 632 tkr | 492 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 141 tkr | 19 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring periodiseringsfond | 0 | 156 tkr |
| Forskott fran kunder | 0 | 7 tkr |
| Forslag disposition | 607 tkr | 467 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 607 tkr | 467 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 70 tkr | 98 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 139 tkr | 139 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 70 tkr | 42 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | – | 0 |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 28 tkr | 28 tkr |
| Lamnade koncernbidrag | 0 | 270 tkr |
| Langfristiga skulder forfaller senare5ar | 10 143 tkr | 13 579 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 7 tkr | 0 |
| Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut | 102 tkr | 156 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 7 705 tkr | 10 157 tkr |
| Periodiseringsfonder | – | 0 |
| Skulder koncernforetag langfristiga | 2 846 tkr | 4 046 tkr |
| Stallda sakerheter | 5 006 tkr | 7 760 tkr |
| Stallda sakerheter fastighetsinteckningar | 5 006 tkr | 7 760 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 134 tkr | 236 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 12 mars 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
IÅ invest ABHuvudarbetsställe
Villagatan 18, 603 36 Norrköping
Fastighet & mäklare
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559247-5478
Registreringsdatum
12 mars 2020
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Norrköping, Östergötlands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
25 000 kr
SNI-koder
Fastighet & mäklare
- SNI 68.201 – Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.