iAT First AB
559079-4417Aktiebolagreg. 2016
Norrtälje, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
10 190 tkr
Resultat efter fin. poster
11 585 tkr
Soliditet
83 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Faktorigatan 2, 761 30 Norrtälje
Postadress
c/o Brovo Holding Ab, Faktorigatan 2, 761 30 Norrtälje
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall förvalta värdepapper och lös egendom.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | 0 tkr | 0 tkr | – |
| 2020 | 0 tkr | 0 tkr | – |
| 2021 | – | 0 tkr | 43 tkr |
| 2022 | – | 0 tkr | 43 tkr |
| 2023 | 261 tkr | −65 tkr | 498 tkr |
| 2024 | 438 tkr | 109 tkr | 598 tkr |
| 2025 | 10 190 tkr | 11 585 tkr | 11 985 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 82,8 %
Vinstmarginal 113,7 %
Omsättningstillväxt 2 228 %
Branschmedian visas när minst fem jämförbara företag finns.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 10 190 | 438 | 261 | – | – | 0 | 0 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 1 | – | – | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 10 190 | 439 | 261 | – | – | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 11 850 | 0 | – | – | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 553 | 330 | 326 | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 12 403 | 330 | 326 | – | – | – | – |
| Rörelseresultat | −2 213 | 109 | −65 | 0 | 0 | – | – |
| Resultat från andelar i koncernföretag | 13 713 | 0 | – | – | – | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 84 | 0 | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | – | – | 0 | – | – | – | – |
| Finansiella poster | 13 797 | 0 | −0 | – | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 11 585 | 109 | −65 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat före skatt | 11 585 | 109 | −65 | 0 | 0 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 198 | 9 | – | – | – | – | – |
| Årets resultat | 11 387 | 100 | −65 | 0 | 0 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Immateriella anläggningstillgångar | 0 | 5 463 | 6 765 | – | – | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 7 575 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 7 575 | 5 463 | 6 765 | 0 | 0 | – | – |
| Varulager | 5 335 | 0 | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 1 227 | 1 040 | 451 | 1 214 | 1 224 | – | – |
| Kassa och bank | 341 | 92 | 99 | 0 | 0 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 6 904 | 1 133 | 550 | 1 214 | 1 224 | – | – |
| Summa tillgångar | 14 479 | 6 596 | 7 315 | 1 214 | 1 224 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 548 | 448 | −7 | −7 | −7 | – | – |
| Fritt eget kapital | 11 935 | 548 | 448 | −7 | −7 | – | – |
| Eget kapital | 11 985 | 598 | 498 | 43 | 43 | – | – |
| Långfristiga skulder | 2 261 | 5 962 | 6 765 | 0 | 35 | – | – |
| Skatteskulder | 207 | 9 | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 233 | 35 | 51 | 1 171 | 1 146 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 14 479 | 6 596 | 7 315 | 1 214 | 1 224 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Föreslagen utdelning (tkr) | – | – | – | 0 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 82,8 % | 9,1 % | 6,8 % | 3,5 % | 3,5 % | – | – |
| Kassalikviditet | 672 % | 3 203 % | 1 068 % | 104 % | 107 % | – | – |
| Rörelsemarginal | −21,7 % | 24,8 % | −24,7 % | – | – | – | – |
| Vinstmarginal | 113,7 % | 24,8 % | −24,8 % | – | – | – | – |
| Omsättningstillväxt | 2 228 % | 67,7 % | – | – | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 95 % | 16,7 % | −13 % | 0 % | 0 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (30)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar koncernforetag | 1 | 1 |
| Andelar koncernforetag anskaffningsvarden | 1 | 1 |
| Andra langfristiga fordringar | 7 575 tkr | 0 |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 7 575 tkr | 0 |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden tillkommande fordringar | 7 575 tkr | 0 |
| Arets resultat eget kapital | 11 387 tkr | 100 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 11 387 tkr | – |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −100 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 100 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt | 11 985 tkr | 598 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 11 387 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | – |
| Fordringar intresseforetag gemensamt styrda foretag kortfristiga | 66 tkr | 66 tkr |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 1 143 tkr | 950 tkr |
| Forslag disposition | 11 935 tkr | – |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 11 935 tkr | – |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 18 tkr | 18 tkr |
| Hyresratter liknande rattigheter | 0 | 5 463 tkr |
| Hyresratter liknande rattigheter anskaffningsvarden | 0 | 5 463 tkr |
| Hyresratter liknande rattigheter forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | 0 | 1 302 tkr |
| Hyresratter liknande rattigheter forandring anskaffningsvarden omklassificeringar | −5 463 tkr | 0 |
| Innehav andelar koncernforetag antal andelar | 910 | – |
| Innehav andelar koncernforetag arets resultat | 0 | – |
| Innehav andelar koncernforetag eget kapital | 0 | – |
| Innehav andelar koncernforetag kapitalandel | 0,91 | – |
| Innehav andelar koncernforetag redovisat varde | 1 | – |
| Lager fardiga varor handelsvaror | 5 335 tkr | 0 |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 0 | 6 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 26 tkr | 26 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 2 261 tkr | 5 962 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
iAT First ABHuvudarbetsställe
Faktorigatan 2, 761 30 Norrtälje
Övrig verksamhet
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559079-4417
Registreringsdatum
7 oktober 2016
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Norrtälje, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Övrig verksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-17). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.