IC Energy AB
559129-1454Aktiebolagreg. 2017
Varberg, Hallands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2024Omsättning
57 359 tkr
Resultat efter fin. poster
848 tkr
Soliditet
20 %
Anställda
38
Välkommen till Sveriges vassaste teknikkonsulter - IC Energy
Med både specialister och projektledare kan vi möta olika behov och utmaningar och vi försöker alltid matcha rätt person med rätt uppdrag för att säkerställa effektiva, framgångsrika och långsiktiga samarbeten.
icenergy.se
Adresser
Besöksadress
Birger Svenssons Väg 34 B, 432 40 Varberg
Postadress
Birger Svenssons Väg 34 B, 432 40 Varberg
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva försäljning av tekniska konsulttjänster mot energi- och miljöbranschen, samt bedriva annan därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2018 | 1 211 tkr | 490 tkr | 430 tkr |
| 2019 | 3 184 tkr | 657 tkr | 687 tkr |
| 2020 | 7 864 tkr | 1 094 tkr | 1 540 tkr |
| 2021 | 20 433 tkr | 1 634 tkr | – |
| 2022 | 40 889 tkr | 2 641 tkr | – |
| 2023 | 50 220 tkr | 1 927 tkr | 4 996 tkr |
| 2024 | 57 359 tkr | 848 tkr | 3 908 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 19,7 % – branschmedian 70,6 %
Vinstmarginal 1,5 % – branschmedian 18,5 %
Omsättningstillväxt 14,2 % – branschmedian −1,5 %
Median för 24086 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2024 | 2023 | 2022* | 2021* | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 57 359 | 50 220 | 40 889 | 20 433 | 7 864 | 3 184 | 1 211 |
| Övriga rörelseintäkter | 395 | 133 | – | – | 142 | – | – |
| Rörelseintäkter | 57 754 | 50 353 | – | – | 8 006 | 3 184 | 1 211 |
| Råvaror och förnödenheter | 2 203 | 1 583 | – | – | 46 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 8 189 | 6 077 | – | – | 979 | 259 | 53 |
| Personalkostnader | 46 190 | 40 425 | – | – | 5 874 | 2 262 | 667 |
| Av- och nedskrivningar | 466 | 463 | – | – | 6 | 5 | 0 |
| Övriga rörelsekostnader | – | – | – | – | 5 | – | – |
| Rörelsekostnader | 57 048 | 48 547 | – | – | 6 911 | 2 526 | 720 |
| Rörelseresultat | 707 | 1 805 | – | – | 1 095 | 657 | 491 |
| Resultat från andelar i koncernföretag | 0 | 1 | – | – | – | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 162 | 136 | – | – | 0 | 0 | 0 |
| Räntekostnader och liknande | 20 | 15 | – | – | 1 | 0 | 0 |
| Finansiella poster | 142 | 121 | – | – | −1 | −0 | −0 |
| Resultat efter finansiella poster | 848 | 1 927 | 2 641 | 1 634 | 1 094 | 657 | 490 |
| Bokslutsdispositioner | – | – | – | – | 0 | −100 | 0 |
| Resultat före skatt | 848 | 1 927 | – | – | 1 094 | 557 | 490 |
| Skatt på årets resultat | 236 | 411 | – | – | 240 | 129 | 111 |
| Årets resultat | 612 | 1 516 | – | – | 853 | 428 | 380 |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2024 | 2023 | 2022* | 2021* | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 1 663 | 2 113 | – | – | 0 | 30 | 0 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 1 360 | 841 | – | – | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 3 024 | 2 953 | – | – | 0 | 30 | 0 |
| Kundfordringar | 3 090 | 2 918 | – | – | 1 271 | 523 | 184 |
| Kortfristiga fordringar | 10 186 | 8 570 | – | – | 2 252 | 1 123 | 360 |
| Kortfristiga placeringar | 3 000 | 0 | – | – | – | – | – |
| Kassa och bank | 6 023 | 11 863 | – | – | 1 482 | 622 | 359 |
| Omsättningstillgångar | 19 209 | 20 433 | – | – | 3 733 | 1 746 | 719 |
| Summa tillgångar | 22 232 | 23 386 | – | – | 3 733 | 1 776 | 719 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | – | – | 50 | 50 | 50 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | – | – | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 3 246 | 3 430 | – | – | 637 | 210 | 0 |
| Fritt eget kapital | 3 858 | 4 946 | – | – | 1 490 | 637 | 380 |
| Eget kapital | 3 908 | 4 996 | – | – | 1 540 | 687 | 430 |
| Obeskattade reserver | 600 | 600 | – | – | 100 | 100 | 0 |
| Leverantörsskulder | 1 592 | 1 730 | – | – | 187 | 47 | 3 |
| Skatteskulder | 1 017 | 1 541 | – | – | 383 | 225 | 90 |
| Kortfristiga skulder | 17 725 | 17 791 | – | – | 2 093 | 989 | 289 |
| Summa eget kapital och skulder | 22 232 | 23 386 | – | – | 3 733 | 1 776 | 719 |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2024 | 2023 | 2022* | 2021* | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 38 | 34 | – | – | 6 | 3 | 1 |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 0 | – | – | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 19,7 % | 23,4 % | – | – | 43,4 % | 43,2 % | 59,8 % |
| Kassalikviditet | 108 % | 115 % | – | – | 178 % | 177 % | 249 % |
| Rörelsemarginal | 1,2 % | 3,6 % | – | – | 13,9 % | 20,7 % | 40,5 % |
| Vinstmarginal | 1,5 % | 3,8 % | 6,5 % | 8 % | 13,9 % | 20,6 % | 40,5 % |
| Omsättningstillväxt | 14,2 % | 22,8 % | 100,1 % | – | 147 % | 163 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 15,7 % | 30,3 % | – | – | 55,4 % | 62,2 % | 88,4 % |
| Omsättning per anställd | 1 509 tkr | 1 477 tkr | – | – | 1 311 tkr | 1 061 tkr | 1 211 tkr |
Övriga poster i årsredovisningen (26)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2024 | 2023 |
|---|---|---|
| Andelar koncernforetag | 1 360 tkr | 841 tkr |
| Andelar koncernforetag anskaffningsvarden | 1 360 tkr | 841 tkr |
| Andelar koncernforetag forandring anskaffningsvarden forsaljningar | 17 tkr | 10 tkr |
| Andelar koncernforetag forandring anskaffningsvarden inkop | – | 100 tkr |
| Andelar koncernforetag forandring anskaffningsvarden lamnade aktieagartillskott | 537 tkr | 750 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 612 tkr | 1 516 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 612 tkr | – |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −1 516 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 1 516 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 1 700 tkr | – |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 160 tkr | 250 tkr |
| Forslag disposition | 3 858 tkr | – |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 3 858 tkr | – |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 668 tkr | 464 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 1 663 tkr | 2 113 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 3 031 tkr | 3 015 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 1 368 tkr | 902 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 16 tkr | 1 218 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 466 tkr | 463 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 811 tkr | 999 tkr |
| Ovriga kortfristiga placeringar | 3 000 tkr | 0 |
| Ovriga kortfristiga skulder | 3 129 tkr | 3 481 tkr |
| Periodiseringsfonder | 600 tkr | 600 tkr |
| Skulder koncernforetag kortfristiga | 252 tkr | 0 |
| Upparbetad ej fakturerad intakt | 5 457 tkr | 3 939 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 11 736 tkr | 11 039 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 1 jan. 2019 – 31 dec. 2019 · Inlämnad –
IC Energy ABHuvudarbetsställe
Birger Svenssons Väg 34 B, 432 40 Varberg
Konsulttjänster
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559129-1454
Registreringsdatum
13 oktober 2017
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Varberg, Hallands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Konsulttjänster
- SNI 71.122 – Teknisk konsultverksamhet inom industriteknik
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-22). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.