Ice-Ack Production AB
556468-6441Aktiebolagreg. 1993
Nacka, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2019Omsättning
1 227 tkr
Resultat efter fin. poster
190 tkr
Soliditet
–
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Gamla Värmdövägen 6 Ii, 131 37 Nacka
Postadress
c/o Affärssynergi Ab, Gamla Värmdövägen 6 Ii, 131 37 Nacka
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva inspelning och komposition av musikaliska verk, musikförlag, förmedling av artistisk verksamhet, handel med elektronik och inspelningsapparatur, handel med värdepapper och fastigheter samt med ovan förenliga verksamheter.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2016 | 1 037 tkr | −99 tkr | – |
| 2017 | 1 145 tkr | 342 tkr | – |
| 2018 | 1 813 tkr | 616 tkr | 678 tkr |
| 2019 | 1 227 tkr | 190 tkr | 760 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet – – branschmedian 66,1 %
Vinstmarginal 15,5 % – branschmedian 7,8 %
Omsättningstillväxt −32,3 % – branschmedian −3,9 %
Median för 5811 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 227 | 1 813 | 1 145 | 1 037 |
| Rörelseintäkter | 1 227 | 1 813 | – | – |
| Handelsvaror | 29 | 22 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 459 | 413 | – | – |
| Personalkostnader | 531 | 760 | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 019 | 1 196 | – | – |
| Rörelseresultat | 208 | 617 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 1 | 1 | – | – |
| Finansiella poster | −18 | −1 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 190 | 616 | 342 | −99 |
| Bokslutsdispositioner | −65 | −130 | – | – |
| Resultat före skatt | 125 | 486 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 44 | 89 | – | – |
| Årets resultat | 82 | 398 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 0 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 85 | 102 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 85 | 102 | – | – |
| Kundfordringar | 303 | 211 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 1 028 | 331 | – | – |
| Kassa och bank | 84 | 782 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 1 111 | 1 113 | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 120 | 120 | – | – |
| Balanserat resultat | 558 | 161 | – | – |
| Fritt eget kapital | 640 | 558 | – | – |
| Eget kapital | 760 | 678 | – | – |
| Obeskattade reserver | 195 | 130 | – | – |
| Leverantörsskulder | 24 | 10 | – | – |
| Skatteskulder | 102 | 89 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 242 | 407 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 1 196 | 1 215 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | – | – | – | – |
| Kassalikviditet | 460 % | 274 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 17 % | 34 % | – | – |
| Vinstmarginal | 15,5 % | 34 % | 29,9 % | −9,6 % |
| Omsättningstillväxt | −32,3 % | 58,3 % | 10,4 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 10,7 % | 58,6 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 1 227 tkr | 1 813 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (28)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2019 | 2018 |
|---|---|---|
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag | 0 | 17 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden | 17 tkr | 17 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag forandring nedskrivningar arets nedskrivningar | 17 tkr | – |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag nedskrivningar | 17 tkr | – |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 85 tkr | 85 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 85 tkr | 85 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 82 tkr | 398 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 82 tkr | – |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −398 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 398 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt | 760 tkr | 678 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 82 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | – |
| Forandring periodiseringsfond | −65 tkr | −130 tkr |
| Fordringar intresseforetag gemensamt styrda foretag kortfristiga | 26 tkr | 0 |
| Forslag disposition | 640 tkr | – |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 640 tkr | – |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 511 tkr | 105 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 0 | 0 |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 894 tkr | 894 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 894 tkr | 894 tkr |
| Medel disponera | 640 tkr | – |
| Nedskrivningar finansiella anlaggningstillgangar kortfristiga placeringar | 17 tkr | 0 |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 188 tkr | 15 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 86 tkr | 278 tkr |
| Periodiseringsfonder | 195 tkr | 130 tkr |
| Reservfond | 20 tkr | 20 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 30 tkr | 30 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2019
Period 1 jan. 2019 – 31 dec. 2019 · Inlämnad –
Ice-Ack Production ABHuvudarbetsställe
Gamla Värmdövägen 6 Ii, 131 37 Nacka
Media & marknadsföring
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556468-6441
Registreringsdatum
10 juni 1993
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Nacka, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Media & marknadsföring
- SNI 59.200 – Ljudinspelning och musikutgivning
Övriga registrerade namn
1 st
- Hill Street Studios – särskilt företagsnamn, registrerat 21 januari 2003. För den del av verksamheten som avser inspelningsverksamhet samt uthyrning av inspelningsapparatur och studiotid.
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-11-02). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.