Ice2a AB
556827-7718Aktiebolagreg. 2010
Västra Frölunda, Västra Götalands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
17 tkr
Resultat efter fin. poster
−11 tkr
Soliditet
95 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Valvägen 4, 421 67 Västra Frölunda
Postadress
c/o Anders Gustafsson, Valvägen 4, 421 67 Västra Frölunda
Verksamhetsbeskrivning
Verksamheten riktar sig emot följande branscher: kemiindustri, skogsindustri-pappers och massatillverkning, mineralindustri och hygienbranschen. Arbetet i företaget kommer riktas emot kunder där rådgivning i form av konsultationstid kommer att säljas. Konsultation kommer att bedrivas inom rubriker nedan. Försäljning och inköps-strategiarbete Internationellt Key account management Förhandlingsrådgivning Marknadsundersökningar Logistikrådgivning Organisationsutveckling Genomförande samt uppföljning av utvecklingssamtal ISO-kvalitetssystem, tex ISO 9000 LEAN six sigma - Metodik för förbättringsprojekt, Forskning av utveckling samt försöksverksamhet Byggnadsarbete samt rådgivning vid byggnation Marin service Och därmed förenlig verksamhet, Verksamheten ska bedriva skogsförvaltning, ägarförvaltning av skogsfastighet, övrig service till skogsbruk, jakt, eftersöksjakt, skytte, viltstyckning, och service i anslutning härtill samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2017 | 922 tkr | 787 tkr | – |
| 2018 | 464 tkr | 335 tkr | – |
| 2019 | 63 tkr | 7 tkr | 504 tkr |
| 2020 | 53 tkr | 7 tkr | 508 tkr |
| 2021 | 16 tkr | −10 tkr | 508 tkr |
| 2022 | 61 tkr | 4 tkr | 511 tkr |
| 2023 | 24 tkr | −2 tkr | 516 tkr |
| 2024 | 25 tkr | −0 tkr | 588 tkr |
| 2025 | 17 tkr | −11 tkr | 589 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 94,8 % – branschmedian 74,7 %
Vinstmarginal −67,7 % – branschmedian 20,5 %
Omsättningstillväxt −32,1 % – branschmedian −5,6 %
Median för 46722 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 17 | 25 | 24 | 61 | 16 | 53 | 63 | 464 | 922 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | 0 | 0 | 1 | 1 | 1 | – | – |
| Rörelseintäkter | 17 | 25 | 24 | 61 | 17 | 54 | 63 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 27 | 24 | 26 | 54 | 25 | 31 | 35 | – | – |
| Personalkostnader | 1 | 1 | 1 | 4 | 2 | 10 | 17 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | – | – | – | – | 0 | 6 | 6 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 0 | 0 | – | – | – | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 28 | 25 | 27 | 58 | 27 | 47 | 59 | – | – |
| Rörelseresultat | −11 | −0 | −2 | 4 | −10 | 7 | 4 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | 0 | 0 | −0 | −0 | 0 | −0 | 2 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −11 | −0 | −2 | 4 | −10 | 7 | 7 | 335 | 787 |
| Bokslutsdispositioner | 15 | 91 | 10 | 0 | 10 | 0 | 260 | – | – |
| Resultat före skatt | 4 | 91 | 8 | 4 | −0 | 7 | 267 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 3 | 19 | 2 | 1 | 0 | 3 | 61 | – | – |
| Årets resultat | 1 | 72 | 5 | 3 | −0 | 4 | 206 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | – | – | – | – | – | 0 | 6 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 386 | 386 | 386 | 386 | 386 | 386 | 386 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 386 | 386 | 386 | 386 | 386 | 386 | 393 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 2 | 2 | 1 | 3 | 4 | 10 | 8 | – | – |
| Kassa och bank | 245 | 254 | 268 | 263 | 261 | 274 | 267 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 246 | 256 | 269 | 265 | 265 | 283 | 274 | – | – |
| Summa tillgångar | 633 | 643 | 656 | 652 | 651 | 670 | 667 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 538 | 466 | 461 | 458 | 458 | 454 | 249 | – | – |
| Fritt eget kapital | 539 | 538 | 466 | 461 | 458 | 458 | 454 | – | – |
| Eget kapital | 589 | 588 | 516 | 511 | 508 | 508 | 504 | – | – |
| Obeskattade reserver | 14 | 29 | 120 | 130 | 130 | 140 | 140 | – | – |
| Skatteskulder | 16 | 16 | – | 0 | 3 | 3 | 8 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 30 | 26 | 20 | 11 | 13 | 21 | 23 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 633 | 643 | 656 | 652 | 651 | 670 | 667 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Föreslagen utdelning (tkr) | 0 | – | 0 | – | – | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 94,8 % | 95 % | 93,2 % | 94,2 % | 93,9 % | 92,5 % | 92,3 % | – | – |
| Kassalikviditet | 820 % | 990 % | 1 374 % | 2 384 % | 2 036 % | 1 334 % | 1 198 % | – | – |
| Rörelsemarginal | −68,2 % | −1,6 % | −9,9 % | 5,8 % | −65,2 % | 13,3 % | 7,2 % | – | – |
| Vinstmarginal | −67,7 % | −1,6 % | −9,9 % | 5,8 % | −65,2 % | 13,1 % | 11 % | 72,1 % | 85,4 % |
| Omsättningstillväxt | −32,1 % | 1,5 % | −60 % | 284,2 % | −70,4 % | −14,7 % | −86,5 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 0,1 % | 12,2 % | 1 % | 0,5 % | −0,1 % | 0,8 % | 40,8 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (17)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 386 tkr | 386 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 386 tkr | 386 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 600 | 72 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 600 | 72 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −72 tkr | −5 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 72 tkr | 5 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | 15 tkr | 91 tkr |
| Forslag disposition | 539 tkr | – |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 539 tkr | – |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 0 | – |
| Inventarier verktyg installationer | 0 | – |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 32 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 32 tkr | – |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 2 tkr | 2 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 4 tkr | – |
| Periodiseringsfonder | 14 tkr | 29 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 10 tkr | 10 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 maj 2024 – 30 apr. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 maj 2023 – 30 apr. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 maj 2022 – 30 apr. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 maj 2021 – 30 apr. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 maj 2020 – 30 apr. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 maj 2019 – 30 apr. 2020 · Inlämnad –
Ice2a ABHuvudarbetsställe
Valvägen 4, 421 67 Västra Frölunda
Konsulttjänster
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556827-7718
Registreringsdatum
25 november 2010
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Göteborg, Västra Götalands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Konsulttjänster
- SNI 70.200 – Konsultverksamhet avseende företags organisation
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.