iDRY Fuktteknik AB
559210-8475Aktiebolagreg. 2019
Uppsala, Uppsala län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
3 174 tkr
Resultat efter fin. poster
421 tkr
Soliditet
68 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Portalgatan 15, 754 23 Uppsala
Postadress
Portalgatan 15, 754 23 Uppsala
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är att utföra konsultverksamhet inom innemiljöklimat såsom fukt och mögel besiktningar, överlåtelsebesiktningar och att utföra lufttäthetsmätningar inom fastighetsbranschen och därmed förenlig verksamhet. Bolaget kommer även utföra avfuktning av vattenskador samt viss rivning och återställning av byggmaterial vid skador. Smarta hem lösningar kommer erbjudas för att motverka framtida fuktskador och problem i fastigheter.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | – | – | – |
| 2020 | 742 tkr | 204 tkr | 150 tkr |
| 2021 | 1 519 tkr | 349 tkr | 354 tkr |
| 2022 | 946 tkr | −121 tkr | 345 tkr |
| 2023 | 3 846 tkr | 294 tkr | 513 tkr |
| 2024 | 1 177 tkr | −159 tkr | 451 tkr |
| 2025 | 3 174 tkr | 421 tkr | 731 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 68,2 % – branschmedian 70,6 %
Vinstmarginal 13,3 % – branschmedian 18,5 %
Omsättningstillväxt 169,7 % – branschmedian −1,6 %
Median för 24141 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 3 174 | 1 177 | 3 846 | 946 | 1 519 | 742 | – |
| Övriga rörelseintäkter | 236 | 7 | – | – | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 3 410 | 1 184 | 3 846 | 946 | 1 519 | 742 | – |
| Handelsvaror | 1 737 | 142 | 2 577 | 137 | 137 | 16 | – |
| Övriga externa kostnader | 399 | 400 | 398 | 322 | 407 | 372 | – |
| Personalkostnader | 802 | 687 | 538 | 568 | 591 | 118 | – |
| Av- och nedskrivningar | 51 | 72 | 39 | 37 | 32 | 29 | – |
| Övriga rörelsekostnader | 0 | 40 | – | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 2 990 | 1 340 | 3 552 | 1 064 | 1 167 | 535 | – |
| Rörelseresultat | 421 | −157 | 294 | −117 | 352 | 207 | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 2 | 1 | 3 | 3 | 3 | – |
| Finansiella poster | 0 | −2 | −0 | −3 | −3 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 421 | −159 | 294 | −121 | 349 | 204 | – |
| Bokslutsdispositioner | −81 | 97 | −83 | 111 | −90 | −76 | – |
| Resultat före skatt | 340 | −62 | 211 | −9 | 258 | 128 | – |
| Skatt på årets resultat | 61 | 0 | 43 | 0 | 54 | 28 | – |
| Årets resultat | 279 | −62 | 168 | −9 | 204 | 100 | – |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 136 | 187 | 165 | 88 | 125 | 112 | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 0 | 15 | – | – | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 136 | 202 | 165 | 88 | 125 | 112 | – |
| Kundfordringar | 301 | 93 | 753 | 146 | 280 | 169 | – |
| Kortfristiga fordringar | 551 | 169 | 1 062 | 233 | 438 | 247 | – |
| Kassa och bank | 526 | 211 | 1 093 | 250 | 376 | 157 | – |
| Omsättningstillgångar | 1 078 | 380 | 2 155 | 483 | 814 | 403 | – |
| Summa tillgångar | 1 213 | 582 | 2 320 | 570 | 939 | 515 | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – |
| Balanserat resultat | 401 | 463 | 295 | 304 | 100 | – | – |
| Fritt eget kapital | 681 | 401 | 463 | 295 | 304 | 100 | – |
| Eget kapital | 731 | 451 | 513 | 345 | 354 | 150 | – |
| Obeskattade reserver | 122 | 41 | 138 | 56 | 167 | 76 | – |
| Leverantörsskulder | 85 | 25 | 1 107 | 14 | 69 | 24 | – |
| Skatteskulder | 27 | 16 | 7 | 22 | 70 | 28 | – |
| Kortfristiga skulder | 360 | 89 | 1 668 | 170 | 417 | 289 | – |
| Summa eget kapital och skulder | 1 213 | 582 | 2 320 | 570 | 939 | 515 | – |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 250 | – | – | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 68,2 % | 83,2 % | 26,9 % | 68,3 % | 51,9 % | 40,9 % | – |
| Kassalikviditet | 299 % | 425 % | 129 % | 285 % | 195 % | 140 % | – |
| Rörelsemarginal | 13,3 % | −13,3 % | 7,6 % | −12,4 % | 23,2 % | 27,9 % | – |
| Vinstmarginal | 13,3 % | −13,5 % | 7,6 % | −12,8 % | 23 % | 27,5 % | – |
| Omsättningstillväxt | 169,7 % | −69,4 % | 306,6 % | −37,7 % | 104,7 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 38,2 % | −13,7 % | 32,7 % | −2,7 % | 57,7 % | 66,6 % | – |
| Omsättning per anställd | 3 174 tkr | 1 177 tkr | 3 846 tkr | 946 tkr | 1 519 tkr | 742 tkr | – |
Övriga poster i årsredovisningen (30)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Ackumulerade overavskrivningar | 32 tkr | 41 tkr |
| Andra langfristiga fordringar | 0 | 15 tkr |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 0 | 15 tkr |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden reglerade fordringar | 15 tkr | – |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden tillkommande fordringar | – | 15 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 279 tkr | −62 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 279 tkr | −62 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 62 tkr | −168 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −62 tkr | 168 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 731 tkr | 451 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 279 tkr | −62 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring overavskrivningar | 9 tkr | 0 |
| Forandring periodiseringsfond | −90 tkr | 97 tkr |
| Forslag disposition | 681 tkr | 401 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 431 tkr | 401 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 225 tkr | 11 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 136 tkr | 187 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 346 tkr | 346 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 210 tkr | 159 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | – | 95 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 51 tkr | 63 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar | 0 | 0 |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar anskaffningsvarden | 51 tkr | 51 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar avskrivningar | 51 tkr | 51 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring avskrivningar arets avskrivningar | – | 10 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 25 tkr | 66 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 61 tkr | 31 tkr |
| Periodiseringsfonder | 90 tkr | 0 |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 186 tkr | 18 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 juli 2019 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
iDRY Fuktteknik ABHuvudarbetsställe
Portalgatan 15, 754 23 Uppsala
Konsulttjänster
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559210-8475
Registreringsdatum
1 juli 2019
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Uppsala, Uppsala län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Konsulttjänster
- SNI 71.200 – Teknisk provning och analys
- SNI 43.999 – Annan övrig specialiserad bygg- och anläggningsverksamhet
- SNI 71.121 – Teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik
- SNI 43.320 – Byggnadssnickeriarbeten
- SNI 66.290 – Övrig stödverksamhet avseende försäkrings- och pensionsfondsverksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.