IDU Konsult AB
559168-6216Aktiebolagreg. 2018
Västerås, Västmanlands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2026Omsättning
660 tkr
Resultat efter fin. poster
30 tkr
Soliditet
90 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Kolmsta 3, 725 96 Västerås
Postadress
Kolmsta 3, 725 96 Västerås
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva projektledning, verksamhetsutveckling, management och teknisk support främst i utbildningssektorn samt förvaltning av fast och lös egendom och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | 1 068 tkr | 594 tkr | 399 tkr |
| 2020 | 2 286 tkr | 723 tkr | 655 tkr |
| 2021 | 2 869 tkr | 1 110 tkr | 1 059 tkr |
| 2022 | 3 583 tkr | 1 963 tkr | 1 773 tkr |
| 2023 | 1 483 tkr | 592 tkr | 1 955 tkr |
| 2024 | 729 tkr | −26 tkr | 1 727 tkr |
| 2025 | 619 tkr | 188 tkr | 1 706 tkr |
| 2026 | 660 tkr | 30 tkr | 1 607 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 90,2 % – branschmedian 65,7 %
Vinstmarginal 4,6 % – branschmedian 7,6 %
Omsättningstillväxt 6,6 % – branschmedian −0,2 %
Median för 9002 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 660 | 619 | 729 | 1 483 | 3 583 | 2 869 | 2 286 | 1 068 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 74 | −155 | 3 | – | – | 0 | 16 |
| Rörelseintäkter | 660 | 694 | 574 | 1 486 | 3 583 | 2 869 | 2 286 | 1 084 |
| Handelsvaror | 117 | 100 | 14 | 48 | 13 | 0 | 111 | 50 |
| Övriga externa kostnader | 143 | 179 | 229 | 322 | 376 | 330 | 377 | 62 |
| Personalkostnader | 436 | 300 | 336 | 453 | 1 075 | 1 271 | 988 | 335 |
| Av- och nedskrivningar | 4 | 13 | 68 | 108 | 108 | 108 | 72 | 43 |
| Övriga rörelsekostnader | – | – | – | – | 0 | 48 | 15 | 0 |
| Rörelsekostnader | 700 | 593 | 647 | 930 | 1 572 | 1 756 | 1 563 | 490 |
| Rörelseresultat | −40 | 101 | −73 | 555 | 2 011 | 1 112 | 723 | 594 |
| Ränteintäkter och liknande | 70 | 87 | 75 | 39 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 0 | 0 | 3 | 3 | 2 | 0 | 1 |
| Finansiella poster | 70 | 87 | 46 | 37 | −48 | −2 | −0 | −1 |
| Resultat efter finansiella poster | 30 | 188 | −26 | 592 | 1 963 | 1 110 | 723 | 594 |
| Bokslutsdispositioner | 120 | 53 | 0 | −148 | −500 | −275 | −180 | −145 |
| Resultat före skatt | 150 | 241 | −26 | 444 | 1 463 | 835 | 543 | 449 |
| Skatt på årets resultat | 39 | 57 | 7 | 75 | 320 | 181 | 118 | 99 |
| Årets resultat | 111 | 183 | −33 | 369 | 1 143 | 655 | 425 | 349 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 4 | 8 | 237 | 460 | 568 | 676 | 576 | 438 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 400 | 0 | 0 | 1 214 | 755 | 320 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 404 | 8 | 237 | 1 674 | 1 323 | 996 | 576 | 438 |
| Kundfordringar | 0 | 101 | – | 0 | 215 | 256 | 170 | 145 |
| Kortfristiga fordringar | 14 | 179 | 133 | 268 | 242 | 260 | 187 | 151 |
| Kassa och bank | 2 309 | 2 792 | 2 624 | 1 305 | 1 523 | 808 | 579 | 246 |
| Omsättningstillgångar | 2 324 | 2 971 | 2 758 | 1 573 | 1 766 | 1 067 | 766 | 397 |
| Summa tillgångar | 2 728 | 2 979 | 2 995 | 3 246 | 3 089 | 2 063 | 1 342 | 835 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 1 446 | 1 473 | 1 710 | 1 536 | 355 | 355 | 179 | 0 |
| Fritt eget kapital | 1 557 | 1 656 | 1 677 | 1 905 | 1 723 | 1 009 | 605 | 349 |
| Eget kapital | 1 607 | 1 706 | 1 727 | 1 955 | 1 773 | 1 059 | 655 | 399 |
| Obeskattade reserver | 1 075 | 1 195 | 1 248 | 1 248 | 1 100 | 600 | 325 | 145 |
| Leverantörsskulder | 33 | 66 | 15 | 28 | 27 | 13 | 6 | 31 |
| Skatteskulder | 2 | 0 | 0 | 0 | 139 | 217 | 197 | 90 |
| Kortfristiga skulder | 46 | 78 | 20 | 43 | 216 | 404 | 362 | 291 |
| Summa eget kapital och skulder | 2 728 | 2 979 | 2 995 | 3 246 | 3 089 | 2 063 | 1 342 | 835 |
Anställda och utdelning
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1.5 | 2.2 | 2.2 | 2 | 1 |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 322 | – | 204 | 195 | 187 | 430 | 250 | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 90,2 % | 89,1 % | 90,8 % | 90,7 % | 85,7 % | 74,5 % | 68 % | 61,6 % |
| Kassalikviditet | 5 049 % | 3 816 % | 13 766 % | 3 618 % | 816 % | 264 % | 211 % | 137 % |
| Rörelsemarginal | −6 % | 16,3 % | −10 % | 37,4 % | 56,1 % | 38,8 % | 31,6 % | 55,7 % |
| Vinstmarginal | 4,6 % | 30,4 % | −3,6 % | 39,9 % | 54,8 % | 38,7 % | 31,6 % | 55,6 % |
| Omsättningstillväxt | 6,6 % | −15,1 % | −50,8 % | −58,6 % | 24,9 % | 25,5 % | 114 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 6,9 % | 10,8 % | −1,9 % | 18,9 % | 64,5 % | 61,8 % | 65 % | 87,5 % |
| Omsättning per anställd | 660 tkr | 619 tkr | 729 tkr | 989 tkr | 1 629 tkr | 1 304 tkr | 1 143 tkr | 1 068 tkr |
Övriga poster i årsredovisningen (26)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2026 | 2025 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 400 tkr | 0 |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 400 tkr | 0 |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden inkop | 400 tkr | – |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring nedskrivningar aterforda nedskrivningar forsaljningar | – | 0 |
| Arets resultat eget kapital | 111 tkr | 183 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 111 tkr | – |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −183 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 183 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 210 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt | 1 607 tkr | 1 706 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 111 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | – |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 210 tkr | – |
| Forandring periodiseringsfond | 120 tkr | 53 tkr |
| Forslag disposition | 1 557 tkr | – |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 1 235 tkr | – |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 14 tkr | 12 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 4 tkr | 8 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 33 tkr | 33 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 28 tkr | 24 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | 0 | 450 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 4 tkr | 4 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | 0 | 225 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 700 | 66 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 12 tkr | 12 tkr |
| Periodiseringsfonder | 1 075 tkr | 1 195 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2026
Period 1 maj 2025 – 30 apr. 2026 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 maj 2023 – 30 apr. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 maj 2022 – 30 apr. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 maj 2021 – 30 apr. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 maj 2020 – 30 apr. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 maj 2019 – 30 apr. 2020 · Inlämnad –
IDU Konsult ABHuvudarbetsställe
Kolmsta 3, 725 96 Västerås
Utbildning
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559168-6216
Registreringsdatum
22 augusti 2018
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Västerås, Västmanlands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Utbildning
- SNI 85.594 – Personalutbildning
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-23). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.