IGNEA Berg & Tunnel AB
559208-8727Aktiebolagreg. 2019
Järfälla, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
1 999 tkr
Resultat efter fin. poster
390 tkr
Soliditet
82 %
Anställda
3
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Stäkshöjden 13, 176 76 Järfälla
Postadress
Stäkshöjden 13, 176 76 Järfälla
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva geologiska tjänster, i huvudsak berg- och tunnelkartering samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | 1 001 tkr | 956 tkr | 801 tkr |
| 2020 | 1 933 tkr | 1 152 tkr | 1 530 tkr |
| 2021 | 3 857 tkr | 2 178 tkr | 3 082 tkr |
| 2022 | 6 133 tkr | 3 451 tkr | 4 853 tkr |
| 2023 | 8 644 tkr | 4 227 tkr | 6 058 tkr |
| 2024 | 5 457 tkr | 1 233 tkr | 5 534 tkr |
| 2025 | 1 999 tkr | 390 tkr | 4 324 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 81,9 % – branschmedian 70,6 %
Vinstmarginal 19,5 % – branschmedian 18,5 %
Omsättningstillväxt −63,4 % – branschmedian −1,5 %
Median för 24086 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 999 | 5 457 | 8 644 | 6 133 | 3 857 | 1 933 | 1 001 |
| Rörelseintäkter | 1 999 | 5 457 | 8 644 | 6 133 | 3 857 | 1 933 | 1 001 |
| Övriga externa kostnader | 156 | 221 | 189 | 127 | 57 | 16 | 16 |
| Personalkostnader | 1 506 | 4 132 | 4 309 | 2 552 | 1 619 | 764 | 29 |
| Rörelsekostnader | 1 662 | 4 353 | 4 498 | 2 680 | 1 676 | 780 | 45 |
| Rörelseresultat | 337 | 1 104 | 4 146 | 3 454 | 2 181 | 1 152 | 956 |
| Ränteintäkter och liknande | 59 | 127 | 85 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 6 | 2 | 4 | 3 | 3 | – | – |
| Finansiella poster | 53 | 129 | 81 | −3 | −3 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 390 | 1 233 | 4 227 | 3 451 | 2 178 | 1 152 | 956 |
| Bokslutsdispositioner | – | 0 | −1 060 | −863 | – | – | – |
| Resultat före skatt | 390 | 1 233 | 3 167 | 2 588 | 2 178 | 1 152 | 956 |
| Skatt på årets resultat | 90 | 257 | 660 | 534 | 449 | 247 | 205 |
| Årets resultat | 300 | 976 | 2 507 | 2 054 | 1 729 | 906 | 751 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 4 015 | 3 410 | 2 930 | 2 570 | 2 320 | 30 | – |
| Anläggningstillgångar | 4 015 | 3 410 | 2 930 | 2 570 | 2 320 | 30 | – |
| Kundfordringar | 288 | 491 | 1 139 | 1 045 | 340 | 248 | 166 |
| Kortfristiga fordringar | 941 | 868 | 1 651 | 1 715 | 537 | 362 | 288 |
| Kassa och bank | 2 191 | 4 877 | 6 316 | 3 701 | 1 709 | 2 103 | 948 |
| Omsättningstillgångar | 3 131 | 5 746 | 7 967 | 5 416 | 2 246 | 2 466 | 1 236 |
| Summa tillgångar | 7 146 | 9 156 | 10 897 | 7 986 | 4 566 | 2 496 | 1 236 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 3 974 | 4 508 | 3 502 | 2 749 | 1 303 | 574 | – |
| Fritt eget kapital | 4 274 | 5 484 | 6 008 | 4 803 | 3 032 | 1 480 | 751 |
| Eget kapital | 4 324 | 5 534 | 6 058 | 4 853 | 3 082 | 1 530 | 801 |
| Obeskattade reserver | 1 923 | 1 923 | 1 923 | 863 | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 6 | – | – | – | – | – | – |
| Skatteskulder | – | 0 | 517 | 559 | 499 | 452 | 205 |
| Kortfristiga skulder | 899 | 1 699 | 2 916 | 2 270 | 1 484 | 966 | 435 |
| Summa eget kapital och skulder | 7 146 | 9 156 | 10 897 | 7 986 | 4 566 | 2 496 | 1 236 |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 3 | 5 | 5 | – | – | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 530 | 1 510 | 1 315 | 1 301 | 266 | 184 | 177 |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 81,9 % | 77,1 % | 69,6 % | 69,4 % | 67,5 % | 61,3 % | 64,8 % |
| Kassalikviditet | 348 % | 338 % | 273 % | 239 % | 151 % | 255 % | 284 % |
| Rörelsemarginal | 16,8 % | 20,2 % | 48 % | 56,3 % | 56,6 % | 59,6 % | 95,5 % |
| Vinstmarginal | 19,5 % | 22,6 % | 48,9 % | 56,3 % | 56,5 % | 59,6 % | 95,5 % |
| Omsättningstillväxt | −63,4 % | −36,9 % | 40,9 % | 59 % | 99,5 % | 93,1 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 6,9 % | 17,6 % | 41,4 % | 42,3 % | 56,1 % | 59,2 % | 93,8 % |
| Omsättning per anställd | 666 tkr | 1 091 tkr | 1 729 tkr | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (22)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga fordringar | 4 015 tkr | 3 410 tkr |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 4 015 tkr | 3 410 tkr |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden reglerade fordringar | 646 tkr | – |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden tillkommande fordringar | 1 250 tkr | 480 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 300 tkr | 976 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 300 tkr | 976 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −976 tkr | −2 507 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat utdelning | – | 0 |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 976 tkr | 2 507 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 1 510 tkr | 1 500 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 4 324 tkr | 5 534 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 300 tkr | 976 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 1 510 tkr | 1 500 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | – | 0 |
| Forslag disposition | 4 274 tkr | 5 484 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 3 744 tkr | 3 974 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 599 tkr | 84 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 863 tkr | 1 685 tkr |
| Periodiseringsfonder | 1 923 tkr | 1 923 tkr |
| Upparbetad ej fakturerad intakt | 54 tkr | 293 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 30 tkr | 14 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 12 juni 2019 – 31 dec. 2019 · Inlämnad –
IGNEA Berg & Tunnel ABHuvudarbetsställe
Stäkshöjden 13, 176 76 Järfälla
Konsulttjänster
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559208-8727
Registreringsdatum
12 juni 2019
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Konsulttjänster
- SNI 71.129 – Övrig teknisk konsultverksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.