Ikigai by Mikako AB
559274-9427Aktiebolagreg. 2020
Mölnlycke, Västra Götalands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
2 867 tkr
Resultat efter fin. poster
1 353 tkr
Soliditet
82 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Höga Hallar 34, 435 39 Mölnlycke
Postadress
c/o Mikako Lago-Lengqvist, Höga Hallar 34, 435 39 Mölnlycke
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall tillhandahålla konsulttjänster och utbildning främst inom verksamhets- och organisationsutveckling samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2020 | – | – | – |
| 2021 | 1 411 tkr | 512 tkr | 326 tkr |
| 2022 | 2 331 tkr | 1 101 tkr | 798 tkr |
| 2023 | 2 348 tkr | 1 120 tkr | 1 284 tkr |
| 2024 | 2 845 tkr | 1 490 tkr | 1 669 tkr |
| 2025 | 2 867 tkr | 1 353 tkr | 2 066 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 81,7 % – branschmedian 74,7 %
Vinstmarginal 47,2 % – branschmedian 20,5 %
Omsättningstillväxt 0,8 % – branschmedian −5,6 %
Median för 46722 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 867 | 2 845 | 2 348 | 2 331 | 1 411 | – |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | 0 | 0 | – | – |
| Rörelseintäkter | 2 867 | 2 845 | 2 348 | 2 331 | 1 411 | – |
| Övriga externa kostnader | 505 | 449 | 400 | 340 | 96 | – |
| Personalkostnader | 1 007 | 939 | 829 | 890 | 803 | – |
| Rörelsekostnader | 1 512 | 1 388 | 1 229 | 1 230 | 899 | – |
| Rörelseresultat | 1 355 | 1 457 | 1 118 | 1 101 | 512 | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 36 | 1 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 2 | 3 | 0 | 0 | 0 | – |
| Finansiella poster | −2 | 33 | 1 | 0 | −0 | – |
| Resultat efter finansiella poster | 1 353 | 1 490 | 1 120 | 1 101 | 512 | – |
| Bokslutsdispositioner | −344 | −370 | −270 | −275 | −128 | – |
| Resultat före skatt | 1 009 | 1 120 | 850 | 826 | 384 | – |
| Skatt på årets resultat | 212 | 235 | 177 | 170 | 83 | – |
| Årets resultat | 797 | 886 | 673 | 656 | 301 | – |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 554 | 144 | 140 | 13 | 13 | – |
| Anläggningstillgångar | 554 | 144 | 140 | 13 | 13 | – |
| Kundfordringar | 677 | 804 | 470 | 640 | 27 | – |
| Kortfristiga fordringar | 678 | 958 | 549 | 721 | 27 | – |
| Kassa och bank | 2 643 | 2 133 | 1 781 | 1 110 | 917 | – |
| Omsättningstillgångar | 3 321 | 3 091 | 2 330 | 1 831 | 944 | – |
| Summa tillgångar | 3 875 | 3 234 | 2 470 | 1 844 | 957 | – |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 | – |
| Balanserat resultat | 1 244 | 759 | 586 | 118 | – | – |
| Fritt eget kapital | 2 041 | 1 644 | 1 259 | 773 | 301 | – |
| Eget kapital | 2 066 | 1 669 | 1 284 | 798 | 326 | – |
| Obeskattade reserver | 1 387 | 1 043 | 673 | 403 | 128 | – |
| Leverantörsskulder | 13 | – | – | – | – | – |
| Skatteskulder | 107 | 167 | 211 | 195 | 82 | – |
| Kortfristiga skulder | 422 | 522 | 513 | 642 | 503 | – |
| Summa eget kapital och skulder | 3 875 | 3 234 | 2 470 | 1 844 | 957 | – |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 438 | 400 | 500 | 188 | 184 | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 81,7 % | 77,2 % | 73,6 % | 60,7 % | 44,7 % | – |
| Kassalikviditet | 787 % | 592 % | 454 % | 285 % | 188 % | – |
| Rörelsemarginal | 47,3 % | 51,2 % | 47,6 % | 47,2 % | 36,3 % | – |
| Vinstmarginal | 47,2 % | 52,4 % | 47,7 % | 47,2 % | 36,3 % | – |
| Omsättningstillväxt | 0,8 % | 21,2 % | 0,7 % | 65,2 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 38,6 % | 53,1 % | 52,4 % | 82,1 % | 92,3 % | – |
| Omsättning per anställd | 2 867 tkr | 2 845 tkr | 2 348 tkr | 2 331 tkr | 1 411 tkr | – |
Övriga poster i årsredovisningen (26)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag | – | 144 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden | – | 144 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden inkop | – | 4 tkr |
| Andelar koncernforetag | 144 tkr | – |
| Andelar koncernforetag anskaffningsvarden | 144 tkr | – |
| Andelar koncernforetag forandring anskaffningsvarden inkop | 0 | – |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 410 tkr | – |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 410 tkr | – |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden inkop | 410 tkr | – |
| Arets resultat eget kapital | 797 tkr | 886 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 797 tkr | 886 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −486 tkr | −673 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat utdelning | 400 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 486 tkr | 673 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | – | 500 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 2 066 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 797 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | – |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 400 tkr | – |
| Forandring periodiseringsfond | −344 tkr | −370 tkr |
| Forslag disposition | 2 041 tkr | 1 644 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 1 603 tkr | 1 244 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 1 tkr | 154 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 292 tkr | 274 tkr |
| Periodiseringsfonder | 1 387 tkr | 1 043 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 10 tkr | 81 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 5 okt. 2020 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Ikigai by Mikako ABHuvudarbetsställe
Höga Hallar 34, 435 39 Mölnlycke
Konsulttjänster
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559274-9427
Registreringsdatum
5 oktober 2020
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Härryda, Västra Götalands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
25 000 kr
SNI-koder
Konsulttjänster
- SNI 70.200 – Konsultverksamhet avseende företags organisation
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.