Illumix AB
559025-7209Aktiebolagreg. 2015
Göteborg, Västra Götalands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
6 tkr
Resultat efter fin. poster
−24 tkr
Soliditet
99 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Monsungatan 88, 417 66 Göteborg
Postadress
c/o Helena Spiess, Monsungatan 88, 417 66 Göteborg
Verksamhetsbeskrivning
Konsultverksamhet inom området styrning och vidareutveckling av IT, organisationer och projekt, samt utveckling och försäljning av programvara. Handel med värdepapper.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2017 | 2 000 tkr | 427 tkr | – |
| 2018 | 914 tkr | −135 tkr | – |
| 2019 | 1 974 tkr | 263 tkr | 343 tkr |
| 2020 | 1 510 tkr | 239 tkr | 283 tkr |
| 2021 | 1 743 tkr | 279 tkr | 502 tkr |
| 2022 | 1 867 tkr | 198 tkr | 460 tkr |
| 2023 | 2 192 tkr | 637 tkr | 738 tkr |
| 2024 | −0 tkr | −35 tkr | 585 tkr |
| 2025 | 6 tkr | −24 tkr | 585 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 98,9 % – branschmedian 74 %
Vinstmarginal −394,1 % – branschmedian 20,4 %
Omsättningstillväxt −600 200 % – branschmedian −1,3 %
Median för 28047 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 6 | −0 | 2 192 | 1 867 | 1 743 | 1 510 | 1 974 | 914 | 2 000 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | – | 0 | 129 | 23 | 0 | – | – |
| Rörelseintäkter | 6 | −0 | 2 192 | 1 867 | 1 872 | 1 533 | 1 974 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 23 | 21 | 96 | 210 | 176 | 143 | 178 | – | – |
| Personalkostnader | 16 | 9 | 1 458 | 1 458 | 1 416 | 1 151 | 1 532 | – | – |
| Rörelsekostnader | 40 | 30 | 1 554 | 1 668 | 1 592 | 1 294 | 1 710 | – | – |
| Rörelseresultat | −34 | −30 | 638 | 199 | 280 | 239 | 265 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 10 | 0 | 0 | – | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 5 | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | – | – |
| Finansiella poster | 10 | −5 | −1 | −0 | −0 | −1 | −1 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −24 | −35 | 637 | 198 | 279 | 239 | 263 | −135 | 427 |
| Bokslutsdispositioner | 25 | 40 | −160 | – | 0 | −60 | 0 | – | – |
| Resultat före skatt | 1 | 5 | 477 | 198 | 279 | 178 | 263 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 1 | 4 | 99 | 41 | 60 | 39 | 59 | – | – |
| Årets resultat | 0 | 1 | 378 | 157 | 219 | 140 | 204 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kundfordringar | 8 | 0 | 256 | 37 | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 11 | 4 | 256 | 37 | 20 | 52 | 20 | – | – |
| Kassa och bank | 706 | 755 | 1 431 | 1 309 | 1 147 | 826 | 1 032 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 717 | 759 | 1 687 | 1 346 | 1 167 | 878 | 1 052 | – | – |
| Summa tillgångar | 717 | 759 | 1 687 | 1 346 | 1 167 | 878 | 1 052 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 535 | 534 | 310 | 252 | 233 | 93 | 89 | – | – |
| Fritt eget kapital | 535 | 535 | 688 | 410 | 452 | 233 | 293 | – | – |
| Eget kapital | 585 | 585 | 738 | 460 | 502 | 283 | 343 | – | – |
| Obeskattade reserver | 155 | 180 | 279 | 119 | 119 | 119 | 59 | – | – |
| Avsättningar | – | – | 0 | 200 | – | – | – | – | – |
| Leverantörsskulder | – | 0 | 35 | 6 | 7 | 0 | 27 | – | – |
| Skatteskulder | −21 | −7 | 62 | 85 | 96 | 87 | 121 | – | – |
| Kortfristiga skulder | −24 | −7 | 669 | 567 | 545 | 475 | 650 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 717 | 759 | 1 687 | 1 346 | 1 167 | 878 | 1 052 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | – | 0 | 1.5 | 2 | 2 | 2 | 2 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 0 | 0 | 200 | 100 | 200 | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 98,9 % | 96 % | 56,9 % | 41,2 % | 51,2 % | 43,1 % | 37,1 % | – | – |
| Kassalikviditet | −2 982 % | −10 879 % | 252 % | 237 % | 214 % | 185 % | 162 % | – | – |
| Rörelsemarginal | −562,3 % | 3 006 100 % | 29,1 % | 10,6 % | 16,1 % | 15,9 % | 13,4 % | – | – |
| Vinstmarginal | −394,1 % | 3 505 700 % | 29,1 % | 10,6 % | 16 % | 15,8 % | 13,3 % | −14,7 % | 21,3 % |
| Omsättningstillväxt | −600 200 % | −100 % | 17,4 % | 7,1 % | 15,4 % | −23,5 % | 116 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 0 % | 0,2 % | 51,3 % | 34,2 % | 43,7 % | 49,3 % | 59,5 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | 1 461 tkr | 933 tkr | 872 tkr | 755 tkr | 987 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (11)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 181 | 1 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 181 | 1 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −1 tkr | −424 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 1 tkr | 424 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | – | 200 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | 25 tkr | 40 tkr |
| Forslag disposition | 535 tkr | 535 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 535 tkr | 535 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 4 tkr | 4 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | −3 tkr | 0 |
| Periodiseringsfonder | 155 tkr | 180 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 aug. 2024 – 31 juli 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 aug. 2023 – 31 juli 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 aug. 2022 – 31 juli 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 aug. 2021 – 31 juli 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 aug. 2020 – 31 juli 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 aug. 2019 – 31 juli 2020 · Inlämnad –
Illumix ABHuvudarbetsställe
Monsungatan 88, 417 66 Göteborg
IT & tech
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559025-7209
Registreringsdatum
8 september 2015
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Göteborg, Västra Götalands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
IT & tech
- SNI 62.201 – Datakonsultverksamhet
- SNI 70.200 – Konsultverksamhet avseende företags organisation
- SNI 79.900 – Turist- och bokningsverksamhet
- SNI 64.994 – Förvaltning av och handel med värdepapper, för en begränsad och sluten krets av ägare
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-15). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.