swereg

Imaginareal AB

559179-3202Aktiebolagreg. 2018

IT & tech
Aktiv
Verksamt enligt SCB

Spånga, Stockholms län

Nyckeltal

Räkenskapsår 2025

Omsättning

2 167 tkr

−11 % mot föregående år

Resultat efter fin. poster

599 tkr

+1 % mot föregående år

Soliditet

75 %

+3,1 p.e. mot föregående år

Anställda

2

0 % mot föregående år

Är det här ditt företag?

Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.

Adresser

Besöksadress

Trastbacken 8, 163 54 Spånga

Postadress

Trastbacken 8, 163 54 Spånga

Verksamhetsbeskrivning

Företaget ska bedriva konsultverksamhet inom IT, utveckla mjukvaruprodukter och tjänster, äga och förvalta värdepapper samt utöva därmed förenlig verksamhet.

Utveckling (tkr)

Visa siffrorna som tabell
Omsättning, resultat efter finansiella poster och eget kapital per räkenskapsår, i tusental kronor
RäkenskapsårOmsättningResultatEget kapital
2019902 tkr201 tkr206 tkr
20201 456 tkr327 tkr307 tkr
20211 781 tkr379 tkr349 tkr
20222 212 tkr576 tkr511 tkr
20232 292 tkr641 tkr568 tkr
20242 432 tkr594 tkr507 tkr
20252 167 tkr599 tkr476 tkr

Jämfört med branschen

Soliditet 74,6 % – branschmedian 74 %

Vinstmarginal 27,6 % – branschmedian 20,5 %

Omsättningstillväxt −10,9 % – branschmedian −1,4 %

Median för 27989 företag i samma bransch och storleksklass.

Resultaträkning (tkr)

Resultaträkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post2025202420232022202120202019
Nettoomsättning2 1672 4322 2922 2121 7811 456902
Rörelseintäkter2 1672 4322 2922 2121 7811 456902
Råvaror och förnödenheter33447324
Handelsvaror03160109
Övriga externa kostnader391563311352268190156
Personalkostnader1 1671 2471 3201 2741 125936512
Av- och nedskrivningar81806–––
Rörelsekostnader1 5691 8341 6491 6351 4011 129701
Rörelseresultat597598642577380327201
Ränteintäkter och liknande40−0––––
Räntekostnader och liknande3410100
Finansiella poster1−4−1−0−1−00
Resultat efter finansiella poster599594641576379327201
Bokslutsdispositioner−154−153–––––
Resultat före skatt445441641576379327201
Skatt på årets resultat9595134120827145
Årets resultat349346507457297256156

Balansräkning (tkr)

Balansräkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post2025202420232022202120202019
Materiella anläggningstillgångar8163434–––
Finansiella anläggningstillgångar303130–––––
Anläggningstillgångar3101463434–––
Kundfordringar−503448013031285
Kortfristiga fordringar189256348143322213285
Kassa och bank46647852260929730474
Omsättningstillgångar655733870752619517359
Summa tillgångar966879904786619517359
Aktiekapital50505050505050
Bundet eget kapital50505050505050
Balanserat resultat77111114210
Fritt eget kapital426457518461299257156
Eget kapital476507568511349307206
Obeskattade reserver307153–––––
Långfristiga skulder621428––
Leverantörsskulder46616814
Skatteskulder−4135137122887426
Kortfristiga skulder176217335271242210153
Summa eget kapital och skulder966879904786619517359

Anställda och utdelning

Medelantal anställda och föreslagen utdelning per räkenskapsår
Post2025202420232022202120202019
Medelantal anställda2222211
Föreslagen utdelning (tkr)400380407450295255–

Nyckeltal per år

Nyckeltal per räkenskapsår
Nyckeltal2025202420232022202120202019
Soliditet74,6 %71,5 %62,8 %65 %56,3 %59,3 %57,4 %
Kassalikviditet372 %337 %260 %277 %255 %246 %235 %
Rörelsemarginal27,6 %24,6 %28 %26,1 %21,3 %22,4 %22,3 %
Vinstmarginal27,6 %24,4 %28 %26 %21,3 %22,4 %22,3 %
Omsättningstillväxt−10,9 %6,1 %3,6 %24,2 %22,3 %61,4 %–
Avkastning på eget kapital73,4 %68,3 %89,3 %89,5 %85,2 %83,4 %75,7 %
Omsättning per anställd1 084 tkr1 216 tkr1 146 tkr1 106 tkr891 tkr1 456 tkr902 tkr
Övriga poster i årsredovisningen (19)

Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.

Övriga poster ur årsredovisningen
Post20252024
Andra langfristiga fordringar303 tkr130 tkr
Arets resultat eget kapital349 tkr346 tkr
Forandring eget kapital arets resultat arets resultat349 tkr346 tkr
Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning−346 tkr−507 tkr
Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning346 tkr507 tkr
Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning380 tkr407 tkr
Forandring periodiseringsfond−154 tkr−153 tkr
Forslag disposition426 tkr457 tkr
Forslag disposition balanseras iny rakning26 tkr77 tkr
Forutbetalda kostnader upplupna intakter194 tkr256 tkr
Inventarier verktyg installationer8 tkr16 tkr
Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden40 tkr40 tkr
Inventarier verktyg installationer avskrivningar32 tkr24 tkr
Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar8 tkr18 tkr
Ovriga fordringar kortfristiga5450
Ovriga kortfristiga skulder88 tkr87 tkr
Ovriga langfristiga skulder6 tkr2 tkr
Periodiseringsfonder307 tkr153 tkr
Upplupna kostnader forutbetalda intakter125 tkr89 tkr

Årsredovisningar

  • Räkenskapsår 2025

    Period 1 sep. 2024 – 31 aug. 2025 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2024

    Period 1 sep. 2023 – 31 aug. 2024 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2023

    Period 1 sep. 2022 – 31 aug. 2023 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2022

    Period 1 sep. 2021 – 31 aug. 2022 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2021

    Period 1 sep. 2020 – 31 aug. 2021 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2020

    Period 1 sep. 2019 – 31 aug. 2020 · Inlämnad –

  • Imaginareal ABHuvudarbetsställe

    Trastbacken 8, 163 54 Spånga

    IT & tech

Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.

Organisationsnummer

559179-3202

Registreringsdatum

9 november 2018

Bolagsform

Aktiebolag

Kommun och län

Stockholm, Stockholms län

Enligt postadressens postnummer

Status hos Bolagsverket

Aktiv

F-skatt

Uppgift saknas

Momsregistrering

Uppgift saknas

Arbetsgivarregistrering

Uppgift saknas

Aktiekapital

50 000 kr

SNI-koder

IT & tech

  • SNI 62.100 – Dataprogrammering

Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-23). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.

Liknande företag i närheten

Visa fler