Immac AB
556987-7490Aktiebolagreg. 2014
Norsborg, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2020Omsättning
1 113 tkr
Resultat efter fin. poster
201 tkr
Soliditet
72 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Djupviksvägen 4, 145 90 Norsborg
Postadress
Djupviksvägen 4, 145 90 Norsborg
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva godstransporter samt försäljning av tjänster för produktplacering hos uppdragsgivarens strategiska affärsrelationer, produktion av montrar och utställningsmaterial, legotillverkning för kunders räkning samt försäljning av konsulttjänster och personaluthyrning samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2016 | 938 tkr | 220 tkr | – |
| 2017 | 1 208 tkr | 211 tkr | – |
| 2018 | 1 093 tkr | 112 tkr | – |
| 2019 | 958 tkr | 178 tkr | 188 tkr |
| 2020 | 1 113 tkr | 201 tkr | 265 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 72,1 % – branschmedian 43,6 %
Vinstmarginal 18,1 % – branschmedian 5 %
Omsättningstillväxt 16,2 % – branschmedian 0,3 %
Median för 10091 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 113 | 958 | 1 093 | 1 208 | 938 |
| Rörelseintäkter | 1 113 | 958 | – | – | – |
| Handelsvaror | 231 | 184 | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 80 | 83 | – | – | – |
| Personalkostnader | 549 | 446 | – | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 48 | 62 | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 909 | 775 | – | – | – |
| Rörelseresultat | 203 | 182 | – | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 2 | 5 | – | – | – |
| Finansiella poster | −2 | −4 | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 201 | 178 | 112 | 211 | 220 |
| Resultat före skatt | 201 | 178 | – | – | – |
| Skatt på årets resultat | 45 | 40 | – | – | – |
| Årets resultat | 157 | 138 | – | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 56 | 104 | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 56 | 104 | – | – | – |
| Kundfordringar | 127 | 94 | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 241 | 183 | – | – | – |
| Kassa och bank | 70 | 47 | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 311 | 230 | – | – | – |
| Summa tillgångar | 368 | 335 | – | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | – | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | – | – | – |
| Balanserat resultat | 58 | 0 | – | – | – |
| Fritt eget kapital | 215 | 138 | – | – | – |
| Eget kapital | 265 | 188 | – | – | – |
| Långfristiga skulder | 0 | 18 | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 0 | 5 | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 102 | 128 | – | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 368 | 335 | – | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 |
|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 72,1 % | 56,3 % | – | – | – |
| Kassalikviditet | 304 % | 180 % | – | – | – |
| Rörelsemarginal | 18,3 % | 19,1 % | – | – | – |
| Vinstmarginal | 18,1 % | 18,6 % | 10,3 % | 17,5 % | 23,5 % |
| Omsättningstillväxt | 16,2 % | −12,4 % | −9,5 % | 28,8 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 59,1 % | 73,4 % | – | – | – |
| Omsättning per anställd | 1 113 tkr | 958 tkr | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (22)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2020 | 2019 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 157 tkr | 138 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 157 tkr | – |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −138 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 138 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 80 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt | 265 tkr | 188 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 157 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | – |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 80 tkr | – |
| Forslag disposition | 215 tkr | – |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 215 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer | 56 tkr | 104 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 308 tkr | 308 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 252 tkr | 204 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 48 tkr | 62 tkr |
| Langfristiga skulder forfaller senare5ar | – | 18 tkr |
| Medel disponera | 215 tkr | – |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 114 tkr | 89 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 71 tkr | 60 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut | 18 tkr | 51 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 0 | 18 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 13 tkr | 13 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2020
Period 1 mars 2019 – 28 feb. 2020 · Inlämnad –
Immac ABHuvudarbetsställe
Djupviksvägen 4, 145 90 Norsborg
Taxi & transport
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556987-7490
Registreringsdatum
27 oktober 2014
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Botkyrka, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Taxi & transport
- SNI 49.410 – Vägtransport, godstrafik
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-14). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.