Impema AB
559452-9512Aktiebolagreg. 2023
Huddinge, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
7 161 tkr
Resultat efter fin. poster
965 tkr
Soliditet
45 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Könitzvägen 8 B, 141 38 Huddinge
Postadress
Könitzvägen 8 B, 141 38 Huddinge
Verksamhetsbeskrivning
Import av markrör, dräneringsrör, brunnar för försäljning till återförsäljare och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2024 | 3 751 tkr | 417 tkr | 355 tkr |
| 2025 | 7 161 tkr | 965 tkr | 1 105 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 45,3 % – branschmedian 54 %
Vinstmarginal 13,5 % – branschmedian 3,7 %
Omsättningstillväxt 90,9 % – branschmedian −0,7 %
Median för 18828 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Nettoomsättning | 7 161 | 3 751 |
| Rörelseintäkter | 7 161 | 3 751 |
| Handelsvaror | 5 947 | 3 218 |
| Övriga externa kostnader | 238 | 75 |
| Personalkostnader | 1 | 16 |
| Av- och nedskrivningar | 3 | – |
| Övriga rörelsekostnader | 5 | 24 |
| Rörelsekostnader | 6 196 | 3 333 |
| Rörelseresultat | 965 | 417 |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | – |
| Räntekostnader och liknande | 1 | 0 |
| Finansiella poster | −0 | −0 |
| Resultat efter finansiella poster | 965 | 417 |
| Resultat före skatt | 965 | 417 |
| Skatt på årets resultat | 215 | 87 |
| Årets resultat | 750 | 330 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 94 | – |
| Anläggningstillgångar | 94 | – |
| Varulager | 575 | – |
| Kundfordringar | 615 | 1 928 |
| Kortfristiga fordringar | 661 | 1 928 |
| Kassa och bank | 1 110 | 270 |
| Omsättningstillgångar | 2 347 | 2 199 |
| Summa tillgångar | 2 441 | 2 199 |
| Aktiekapital | 25 | 25 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 330 | – |
| Fritt eget kapital | 1 080 | 330 |
| Eget kapital | 1 105 | 355 |
| Leverantörsskulder | 892 | 1 313 |
| Skatteskulder | 264 | 78 |
| Kortfristiga skulder | 1 336 | 1 844 |
| Summa eget kapital och skulder | 2 441 | 2 199 |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Föreslagen utdelning (tkr) | 200 | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Soliditet | 45,3 % | 16,1 % |
| Kassalikviditet | 133 % | 119 % |
| Rörelsemarginal | 13,5 % | 11,1 % |
| Vinstmarginal | 13,5 % | 11,1 % |
| Omsättningstillväxt | 90,9 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 67,9 % | 93 % |
| Omsättning per anställd | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (21)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 750 tkr | 330 tkr |
| Forandring eget kapital aktiekapital nyemission | – | 25 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 750 tkr | 330 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −330 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 330 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt | 1 105 tkr | 355 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 750 tkr | 330 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | – |
| Forandring eget kapital totalt nyemission | – | 25 tkr |
| Forslag disposition | 1 080 tkr | 330 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 880 tkr | 330 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 4 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer | 94 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 98 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 3 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 98 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 3 tkr | – |
| Lager fardiga varor handelsvaror | 575 tkr | – |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 43 tkr | – |
| Ovriga kortfristiga skulder | 170 tkr | 443 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 10 tkr | 10 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 18 okt. 2023 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Impema ABHuvudarbetsställe
Könitzvägen 8 B, 141 38 Huddinge
Butik & handel
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559452-9512
Registreringsdatum
18 oktober 2023
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Huddinge, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
25 000 kr
SNI-koder
Butik & handel
- SNI 46.842 – Partihandel med VVS-varor
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.