ImproWise AB
556741-9576Aktiebolagreg. 2007
Stockholm, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2026Omsättning
269 tkr
Resultat efter fin. poster
41 tkr
Soliditet
96 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Fatbursgatan 2 1 Tr, 118 54 Stockholm
Postadress
Fatbursgatan 2 1 Tr, 118 54 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet ska vara bedriva konsult- verksamhet inom systemutveckling, utbildning, projektledning, informationsanalys, rådgivning vid IT-upphandlingar, system- analys, revidering av ADB-system, systemering, databasdesign, databasadministration samt managementkonsulting. Bolaget ska bedriva försäljning av hemelektronik, vitvaror, elartiklar såsom audio-, video och dataprodukter och datorer samt tillbehör via internet och därmed förenlig verksamhet. Bolaget ska även äga och förvalta värdepapper och annan lös egendom samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2020 | 1 530 tkr | 474 tkr | – |
| 2021 | 1 697 tkr | 629 tkr | – |
| 2022 | 2 192 tkr | 962 tkr | 3 168 tkr |
| 2023 | 2 845 tkr | 1 559 tkr | 3 977 tkr |
| 2024 | 1 364 tkr | 422 tkr | 4 078 tkr |
| 2025 | 269 tkr | −575 tkr | 3 817 tkr |
| 2026 | 269 tkr | 41 tkr | 3 639 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 96 % – branschmedian 74 %
Vinstmarginal 15,2 % – branschmedian 20,4 %
Omsättningstillväxt 0 % – branschmedian −1,3 %
Median för 28047 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 269 | 269 | 1 364 | 2 845 | 2 192 | 1 697 | 1 530 |
| Rörelseintäkter | 269 | 269 | 1 364 | 2 845 | 2 192 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | – | 32 | 27 | – | – |
| Handelsvaror | – | 0 | 23 | – | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 228 | 361 | 363 | 479 | 473 | – | – |
| Personalkostnader | 35 | 576 | 648 | 800 | 720 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 28 | 17 | 8 | 15 | 21 | – | – |
| Rörelsekostnader | 292 | 954 | 1 042 | 1 325 | 1 241 | – | – |
| Rörelseresultat | −23 | −685 | 322 | 1 520 | 951 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 64 | 113 | 100 | 41 | 11 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | −0 | 2 | 0 | 2 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | 64 | 110 | 100 | 39 | 11 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 41 | −575 | 422 | 1 559 | 962 | 629 | 474 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 648 | 66 | −180 | −69 | – | – |
| Resultat före skatt | 41 | 73 | 488 | 1 379 | 893 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 10 | 26 | 119 | 313 | 201 | – | – |
| Årets resultat | 32 | 47 | 369 | 1 065 | 692 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 143 | 9 | 26 | 34 | 49 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 1 600 | 1 450 | 1 450 | 1 100 | 500 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 1 743 | 1 459 | 1 476 | 1 134 | 549 | – | – |
| Kundfordringar | 28 | 28 | 168 | 400 | 345 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 48 | 36 | 209 | 419 | 490 | – | – |
| Kassa och bank | 2 635 | 3 154 | 3 938 | 4 421 | 3 629 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 2 682 | 3 190 | 4 147 | 4 840 | 4 119 | – | – |
| Summa tillgångar | 4 425 | 4 649 | 5 623 | 5 974 | 4 667 | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Balanserat resultat | 3 507 | 3 670 | 3 609 | 2 812 | 2 376 | – | – |
| Fritt eget kapital | 3 539 | 3 717 | 3 978 | 3 877 | 3 068 | – | – |
| Eget kapital | 3 639 | 3 817 | 4 078 | 3 977 | 3 168 | – | – |
| Obeskattade reserver | 765 | 765 | 1 413 | 1 479 | 1 299 | – | – |
| Leverantörsskulder | 4 | 15 | 15 | 27 | 11 | – | – |
| Skatteskulder | 7 | 8 | 0 | 90 | 0 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 21 | 67 | 132 | 518 | 200 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 4 425 | 4 649 | 5 623 | 5 974 | 4 667 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 322 | 210 | 308 | 268 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 96 % | 95,2 % | 92,5 % | 86,2 % | 90 % | – | – |
| Kassalikviditet | 12 503 % | 4 760 % | 3 151 % | 934 % | 2 055 % | – | – |
| Rörelsemarginal | −8,4 % | −254,7 % | 23,6 % | 53,4 % | 43,4 % | – | – |
| Vinstmarginal | 15,2 % | −213,7 % | 30,9 % | 54,8 % | 43,9 % | 37,1 % | 31 % |
| Omsättningstillväxt | 0 % | −80,3 % | −52,1 % | 29,8 % | 29,2 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 0,9 % | 1,2 % | 9 % | 26,8 % | 21,9 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 269 tkr | 269 tkr | 1 364 tkr | 2 845 tkr | 2 192 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (25)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2026 | 2025 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga fordringar | 1 600 tkr | 1 450 tkr |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 1 600 tkr | 1 450 tkr |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden tillkommande fordringar | 150 tkr | 0 |
| Arets resultat eget kapital | 32 tkr | 47 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 32 tkr | 47 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −47 tkr | −369 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 47 tkr | 369 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 210 tkr | 308 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 3 639 tkr | 3 817 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 32 tkr | 47 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 210 tkr | 308 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | 0 | 648 tkr |
| Forslag disposition | 3 539 tkr | 3 717 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 3 217 tkr | 3 507 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 2 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer | 143 tkr | 9 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 273 tkr | 111 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 131 tkr | 102 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 162 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 28 tkr | 17 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 18 tkr | 8 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 10 tkr | 44 tkr |
| Periodiseringsfonder | 765 tkr | 765 tkr |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar | – | 0 |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2026
Period 1 maj 2025 – 30 apr. 2026 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2025
Period 1 maj 2024 – 30 apr. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 maj 2023 – 30 apr. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 maj 2022 – 30 apr. 2023 · Inlämnad –
ImproWise ABHuvudarbetsställe
Fatbursgatan 2 1 Tr, 118 54 Stockholm
IT & tech
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556741-9576
Registreringsdatum
5 november 2007
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
IT & tech
- SNI 62.100 – Dataprogrammering
- SNI 46.431 – Partihandel med elektriska hushållsmaskiner och -apparater
- SNI 64.994 – Förvaltning av och handel med värdepapper, för en begränsad och sluten krets av ägare
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.