Inblick Webb & Kommunikation AB
556840-0195Aktiebolagreg. 2011
Lund, Skåne län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2026Omsättning
2 062 tkr
Resultat efter fin. poster
781 tkr
Soliditet
84 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Hedvig Möllers Gata 12, 223 55 Lund
Postadress
Hedvig Möllers Gata 12, 223 55 Lund
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget ska bedriva IT-lösningar.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2021 | 2 224 tkr | 435 tkr | – |
| 2022 | 2 619 tkr | 665 tkr | – |
| 2023 | 2 137 tkr | 606 tkr | 736 tkr |
| 2024 | 2 640 tkr | 879 tkr | 1 003 tkr |
| 2025 | 2 635 tkr | 898 tkr | 1 116 tkr |
| 2026 | 2 062 tkr | 781 tkr | 1 036 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 84,2 % – branschmedian 66,2 %
Vinstmarginal 37,9 % – branschmedian 9,5 %
Omsättningstillväxt −21,8 % – branschmedian −4,4 %
Median för 8459 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022* | 2021* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 062 | 2 635 | 2 640 | 2 137 | 2 619 | 2 224 |
| Övriga rörelseintäkter | 1 | 3 | 6 | 4 | – | – |
| Rörelseintäkter | 2 063 | 2 638 | 2 646 | 2 141 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 177 | 218 | 278 | 356 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 112 | 130 | 304 | 253 | – | – |
| Personalkostnader | 985 | 1 382 | 1 179 | 926 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 10 | 11 | 10 | 0 | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 283 | 1 741 | 1 770 | 1 536 | – | – |
| Rörelseresultat | 780 | 897 | 876 | 605 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 1 | 2 | 3 | 1 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | 0 | 2 | 3 | 0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 781 | 898 | 879 | 606 | 665 | 435 |
| Bokslutsdispositioner | – | 0 | −164 | −100 | – | – |
| Resultat före skatt | 781 | 898 | 715 | 506 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 161 | 185 | 147 | 105 | – | – |
| Årets resultat | 620 | 713 | 568 | 401 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022* | 2021* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Kundfordringar | 165 | 434 | 365 | 288 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 300 | 923 | 501 | 477 | – | – |
| Kassa och bank | 931 | 526 | 895 | 602 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 1 231 | 1 450 | 1 396 | 1 079 | – | – |
| Summa tillgångar | 1 231 | 1 450 | 1 396 | 1 079 | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Balanserat resultat | 316 | 303 | 336 | 234 | – | – |
| Fritt eget kapital | 936 | 1 016 | 903 | 636 | – | – |
| Eget kapital | 1 036 | 1 116 | 1 003 | 736 | – | – |
| Leverantörsskulder | 12 | 39 | 24 | 15 | – | – |
| Skatteskulder | 62 | 91 | 33 | 0 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 195 | 333 | 393 | 344 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 1 231 | 1 450 | 1 396 | 1 079 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022* | 2021* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 2 | 2 | 2 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 700 | 700 | 600 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 84,2 % | 77 % | 71,9 % | 68,1 % | – | – |
| Kassalikviditet | 631 % | 435 % | 355 % | 314 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 37,8 % | 34 % | 33,2 % | 28,3 % | – | – |
| Vinstmarginal | 37,9 % | 34,1 % | 33,3 % | 28,4 % | 25,4 % | 19,6 % |
| Omsättningstillväxt | −21,8 % | −0,2 % | 23,5 % | −18,4 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 59,8 % | 63,9 % | 56,6 % | 54,5 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 2 062 tkr | 1 318 tkr | 1 320 tkr | 1 069 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (20)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2026 | 2025 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 620 tkr | 713 tkr |
| Checkrakningskredit beviljat belopp | 300 tkr | 300 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 620 tkr | 713 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −713 tkr | −568 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 713 tkr | 568 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 700 tkr | 600 tkr |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 0 | 310 tkr |
| Forslag disposition | 936 tkr | 1 016 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 236 tkr | 316 tkr |
| Forslag disposition utdelning annan utdelning | 700 tkr | 700 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 10 tkr | 8 tkr |
| Lamnade koncernbidrag | – | 0 |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 125 tkr | 172 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 101 tkr | 182 tkr |
| Ovriga ranteintakter liknande resultatposter kortfristiga fordringar pa andelar ikoncernforetag som ar omsattningstillgang | 0 | 0 |
| Rantekostnader liknande resultatposter skulder koncernforetag | 0 | 0 |
| Skulder koncernforetag kortfristiga | – | 0 |
| Stallda sakerheter | 300 tkr | 300 tkr |
| Stallda sakerheter foretagsinteckningar | 300 tkr | 300 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 21 tkr | 21 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2026
Period 1 maj 2025 – 30 apr. 2026 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2025
Period 1 maj 2024 – 30 apr. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 maj 2023 – 30 apr. 2024 · Inlämnad –
Inblick Webb & Kommunikation ABHuvudarbetsställe
Hedvig Möllers Gata 12, 223 55 Lund
Media & marknadsföring
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556840-0195
Registreringsdatum
31 januari 2011
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Lund, Skåne län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Media & marknadsföring
- SNI 73.111 – Reklambyråverksamhet
- SNI 68.203 – Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.