Incepta Holding AB
559285-4417Aktiebolagreg. 2020
Danderyd, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
–
Resultat efter fin. poster
398 tkr
Soliditet
99 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Sportstugevägen 13, 182 35 Danderyd
Postadress
c/o Mikael Åfors, Sportstugevägen 13, 182 35 Danderyd
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall förvalta, köpa och sälja, lös och fast egendom samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2021 | – | 1 186 tkr | 1 211 tkr |
| 2023 | – | 497 tkr | 2 623 tkr |
| 2024 | – | −3 tkr | 1 693 tkr |
| 2025 | – | 398 tkr | 1 721 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 99,3 %
Vinstmarginal –
Omsättningstillväxt –
Branschmedian visas när minst fem jämförbara företag finns.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2021 |
|---|---|---|---|---|
| Övriga externa kostnader | 2 | 3 | 3 | 0 |
| Rörelsekostnader | 2 | 3 | 3 | 0 |
| Rörelseresultat | −2 | −3 | −3 | −0 |
| Resultat från andelar i koncernföretag | 300 | 0 | 500 | 1 200 |
| Räntekostnader och liknande | – | – | – | 14 |
| Finansiella poster | 400 | 0 | 500 | 1 186 |
| Resultat efter finansiella poster | 398 | −3 | 497 | 1 186 |
| Bokslutsdispositioner | 5 | 3 | 15 | – |
| Resultat före skatt | 402 | −0 | 512 | 1 186 |
| Årets resultat | 402 | −0 | 512 | 1 186 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2021 |
|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 1 389 | 1 389 | 1 939 | 850 |
| Anläggningstillgångar | 1 389 | 1 389 | 1 939 | 850 |
| Kortfristiga fordringar | 307 | 268 | 515 | 700 |
| Kassa och bank | 37 | 59 | 191 | 425 |
| Omsättningstillgångar | 344 | 326 | 706 | 1 125 |
| Summa tillgångar | 1 733 | 1 715 | 2 645 | 1 975 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 1 293 | 1 668 | 2 086 | 0 |
| Fritt eget kapital | 1 696 | 1 668 | 2 598 | 1 186 |
| Eget kapital | 1 721 | 1 693 | 2 623 | 1 211 |
| Långfristiga skulder | 12 | 22 | 22 | 750 |
| Leverantörsskulder | 0 | 0 | 0 | – |
| Kortfristiga skulder | 0 | 0 | 0 | 14 |
| Summa eget kapital och skulder | 1 733 | 1 715 | 2 645 | 1 975 |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2021 |
|---|---|---|---|---|
| Föreslagen utdelning (tkr) | 100 | 275 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2021 |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 99,3 % | 98,7 % | 99,2 % | 61,3 % |
| Kassalikviditet | 264 353 % | 251 035 % | 542 851 % | 8 179 % |
| Rörelsemarginal | – | – | – | – |
| Vinstmarginal | – | – | – | – |
| Omsättningstillväxt | – | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 23,4 % | 0 % | 19,5 % | 97,9 % |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (17)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar koncernforetag | 850 tkr | 850 tkr |
| Andelar koncernforetag anskaffningsvarden | 850 tkr | 850 tkr |
| Andra langfristiga fordringar | 539 tkr | 539 tkr |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 539 tkr | 539 tkr |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden reglerade fordringar | 17 | 550 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 402 tkr | −60 |
| Erhallna koncernbidrag | 5 tkr | 3 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 402 tkr | −60 |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 60 | −512 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −60 | 512 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 375 tkr | 929 tkr |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 307 tkr | 268 tkr |
| Forslag disposition | 1 696 tkr | 1 668 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 1 596 tkr | 1 393 tkr |
| Forslag disposition utdelning annan utdelning | 100 tkr | 275 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 12 tkr | 22 tkr |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar | 100 tkr | – |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 25 nov. 2020 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Incepta Holding ABHuvudarbetsställe
Sportstugevägen 13, 182 35 Danderyd
Övrig verksamhet
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559285-4417
Registreringsdatum
25 november 2020
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Danderyd, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
25 000 kr
SNI-koder
Övrig verksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.