Inducent AB
556761-9423Aktiebolagreg. 2008
Gävle, Gävleborgs län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
3 495 tkr
Resultat efter fin. poster
1 535 tkr
Soliditet
92 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Mariebergsvägen 6, 805 95 Gävle
Postadress
Mariebergsvägen 6, 805 95 Gävle
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva fastighetsförvaltning samt annan därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2020 | 2 562 tkr | 1 232 tkr | 4 194 tkr |
| 2021 | 3 062 tkr | 1 472 tkr | 9 888 tkr |
| 2022 | 3 659 tkr | 1 747 tkr | 10 989 tkr |
| 2024 | 3 613 tkr | 1 213 tkr | 13 375 tkr |
| 2025 | 3 495 tkr | 1 535 tkr | 11 513 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 92,5 % – branschmedian 22,2 %
Vinstmarginal 43,9 % – branschmedian 13,8 %
Omsättningstillväxt −3,3 % – branschmedian 2,4 %
Median för 39392 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 3 495 | 3 613 | 3 659 | 3 062 | 2 562 |
| Övriga rörelseintäkter | 7 | 44 | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 3 502 | 3 656 | 3 659 | 3 062 | 2 562 |
| Handelsvaror | 1 271 | 1 210 | 60 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 363 | 977 | 1 465 | 1 201 | 947 |
| Personalkostnader | – | – | – | 0 | 1 |
| Av- och nedskrivningar | 391 | 391 | 391 | 391 | 391 |
| Rörelsekostnader | 2 025 | 2 578 | 1 916 | 1 592 | 1 339 |
| Rörelseresultat | 1 477 | 1 078 | 1 744 | 1 469 | 1 223 |
| Ränteintäkter och liknande | 59 | 135 | 4 | 3 | 9 |
| Räntekostnader och liknande | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Finansiella poster | 58 | 135 | 4 | 3 | 9 |
| Resultat efter finansiella poster | 1 535 | 1 213 | 1 747 | 1 472 | 1 232 |
| Bokslutsdispositioner | −83 | −31 | −357 | −334 | −223 |
| Resultat före skatt | 1 452 | 1 183 | 1 390 | 1 138 | 1 009 |
| Skatt på årets resultat | 314 | 263 | 290 | 237 | 218 |
| Årets resultat | 1 138 | 920 | 1 101 | 902 | 791 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 6 195 | 6 586 | 7 369 | 7 760 | 8 151 |
| Anläggningstillgångar | 6 195 | 6 586 | 7 369 | 7 760 | 8 151 |
| Kundfordringar | 469 | 673 | 2 042 | 1 246 | 631 |
| Kortfristiga fordringar | 4 051 | 4 195 | 2 102 | 1 405 | 833 |
| Kassa och bank | 4 578 | 6 112 | 5 818 | 4 302 | 2 089 |
| Omsättningstillgångar | 8 629 | 10 308 | 7 920 | 5 707 | 2 922 |
| Summa tillgångar | 14 823 | 16 894 | 15 289 | 13 467 | 11 074 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 10 275 | 12 355 | 9 788 | 8 887 | 3 304 |
| Fritt eget kapital | 11 413 | 13 275 | 10 889 | 9 788 | 4 094 |
| Eget kapital | 11 513 | 13 375 | 10 989 | 9 888 | 4 194 |
| Obeskattade reserver | 2 763 | 2 680 | 2 256 | 1 898 | 1 564 |
| Långfristiga skulder | 0 | 130 | 220 | 220 | 4 793 |
| Leverantörsskulder | 260 | 266 | 135 | 158 | 138 |
| Skatteskulder | 0 | 76 | 16 | 0 | 106 |
| Kortfristiga skulder | 548 | 709 | 1 825 | 1 460 | 523 |
| Summa eget kapital och skulder | 14 823 | 16 894 | 15 289 | 13 467 | 11 074 |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 92,5 % | 91,8 % | 83,6 % | 84,6 % | 49,1 % |
| Kassalikviditet | 1 576 % | 1 454 % | 434 % | 391 % | 559 % |
| Rörelsemarginal | 42,3 % | 29,8 % | 47,7 % | 48 % | 47,7 % |
| Vinstmarginal | 43,9 % | 33,6 % | 47,8 % | 48,1 % | 48,1 % |
| Omsättningstillväxt | −3,3 % | – | 19,5 % | 19,5 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 9,9 % | 6,9 % | 10 % | 9,1 % | 18,9 % |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (23)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 1 138 tkr | 920 tkr |
| Byggnader mark | 6 195 tkr | 6 586 tkr |
| Byggnader mark anskaffningsvarden | 12 978 tkr | 12 978 tkr |
| Byggnader mark avskrivningar | 6 783 tkr | 6 392 tkr |
| Byggnader mark forandring avskrivningar arets avskrivningar | 391 tkr | 391 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 1 138 tkr | – |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −920 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 920 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 3 000 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt | 11 513 tkr | 13 375 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 1 138 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | – |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 3 000 tkr | – |
| Forandring periodiseringsfond | −83 tkr | −31 tkr |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 3 000 tkr | 3 000 tkr |
| Forslag disposition | 11 413 tkr | – |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 11 413 tkr | – |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 134 tkr | 129 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 448 tkr | 394 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 118 tkr | 149 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 0 | 130 tkr |
| Periodiseringsfonder | 2 763 tkr | 2 680 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 169 tkr | 219 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Inducent ABHuvudarbetsställe
Mariebergsvägen 6, 805 95 Gävle
Fastighet & mäklare
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556761-9423
Registreringsdatum
8 juli 2008
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Gävle, Gävleborgs län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Fastighet & mäklare
- SNI 68.202 – Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler
- SNI 68.203 – Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.