Indurance AB
559379-2053Aktiebolagreg. 2022
Västervik, Kalmar län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
0 tkr
Resultat efter fin. poster
392 tkr
Soliditet
31 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Folkparksvägen 31, 593 37 Västervik
Postadress
c/o Västerviks Produktionsteknik Ab, Folkparksvägen 31, 593 37 Västervik
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall äga och förvalta aktier och fastigheter, bedriva konsultverksamhet mot industriproduktion samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2022 | 0 tkr | 138 tkr | 163 tkr |
| 2023 | 0 tkr | 34 tkr | 197 tkr |
| 2024 | 0 tkr | 0 tkr | 197 tkr |
| 2025 | 0 tkr | 392 tkr | 769 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 31,4 %
Vinstmarginal –
Omsättningstillväxt –
Branschmedian visas när minst fem jämförbara företag finns.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Rörelseintäkter | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 9 | – | 0 | 10 |
| Rörelsekostnader | 9 | – | 0 | 10 |
| Rörelseresultat | −8 | 0 | 0 | −10 |
| Resultat från andelar i koncernföretag | 400 | 0 | 150 | 200 |
| Räntekostnader och liknande | – | 0 | 116 | 52 |
| Finansiella poster | 400 | 0 | 34 | 148 |
| Resultat efter finansiella poster | 392 | 0 | 34 | 138 |
| Bokslutsdispositioner | 180 | – | – | – |
| Resultat före skatt | 572 | 0 | 34 | 138 |
| Årets resultat | 572 | 0 | 34 | 138 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 1 833 | 1 833 | 1 833 | 1 808 |
| Anläggningstillgångar | 1 833 | 1 833 | 1 833 | 1 808 |
| Kassa och bank | 612 | 422 | 22 | 149 |
| Omsättningstillgångar | 612 | 422 | 22 | 149 |
| Summa tillgångar | 2 445 | 2 255 | 1 855 | 1 957 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 172 | 172 | 138 | 0 |
| Fritt eget kapital | 744 | 172 | 172 | 138 |
| Eget kapital | 769 | 197 | 197 | 163 |
| Långfristiga skulder | – | – | 0 | 990 |
| Kortfristiga skulder | 1 677 | 2 058 | 1 658 | 804 |
| Summa eget kapital och skulder | 2 445 | 2 255 | 1 855 | 1 957 |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Föreslagen utdelning (tkr) | 300 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 31,4 % | 8,7 % | 10,6 % | 8,3 % |
| Kassalikviditet | 37 % | 21 % | 1 % | 19 % |
| Rörelsemarginal | – | – | – | – |
| Vinstmarginal | – | – | – | – |
| Omsättningstillväxt | – | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 74,4 % | 0 % | 17,4 % | 84,7 % |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (22)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar koncernforetag | 1 833 tkr | 1 833 tkr |
| Andelar koncernforetag anskaffningsvarden | 1 833 tkr | 1 833 tkr |
| Andelar koncernforetag forandring anskaffningsvarden inkop | – | 0 |
| Arets resultat eget kapital | 572 tkr | 0 |
| Erhallna koncernbidrag | 180 tkr | – |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 572 tkr | 0 |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | – | −34 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | – | 34 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 769 tkr | 197 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 572 tkr | 0 |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | – | 0 |
| Forslag disposition | 744 tkr | 172 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 444 tkr | 172 tkr |
| Innehav andelar koncernforetag antal andelar | – | 5 tkr |
| Innehav andelar koncernforetag arets resultat | – | 1 025 tkr |
| Innehav andelar koncernforetag eget kapital | – | 3 019 tkr |
| Innehav andelar koncernforetag kapitalandel | – | 1 |
| Innehav andelar koncernforetag redovisat varde | – | 1 808 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 248 tkr | 528 tkr |
| Skulder koncernforetag kortfristiga | 1 429 tkr | 1 530 tkr |
| Stallda sakerheter | 700 tkr | 700 tkr |
| Stallda sakerheter foretagsinteckningar | 700 tkr | 700 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Indurance ABHuvudarbetsställe
Folkparksvägen 31, 593 37 Västervik
Övrig verksamhet
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559379-2053
Registreringsdatum
5 maj 2022
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Västervik, Kalmar län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
25 000 kr
SNI-koder
Övrig verksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.