Industriparken i Kalmar AB
556686-0978Aktiebolagreg. 2005
Kalmar, Kalmar län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
28 861 tkr
Resultat efter fin. poster
10 517 tkr
Soliditet
20 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Kalmar
Postadress
Box 53, 391 20 Kalmar
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska direkt eller indirekt äga fastigheter, förvalta fast och lös egendom samt bedriva därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2018 | 17 574 tkr | 9 020 tkr | – |
| 2019 | 20 280 tkr | 9 083 tkr | – |
| 2020 | 20 895 tkr | 9 240 tkr | 8 204 tkr |
| 2021 | 21 661 tkr | 9 924 tkr | 13 263 tkr |
| 2022 | 22 827 tkr | 8 649 tkr | 8 854 tkr |
| 2023 | 25 438 tkr | 8 603 tkr | 7 597 tkr |
| 2024 | 27 750 tkr | 10 415 tkr | 8 273 tkr |
| 2025 | 28 861 tkr | 10 517 tkr | 27 507 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 20 % – branschmedian 22,2 %
Vinstmarginal 36,4 % – branschmedian 13,8 %
Omsättningstillväxt 4 % – branschmedian 2,4 %
Median för 39296 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 28 861 | 27 750 | 25 438 | 22 827 | 21 661 | 20 895 | 20 280 | 17 574 |
| Övriga rörelseintäkter | 1 328 | 0 | 107 | 0 | 0 | 4 | – | – |
| Rörelseintäkter | 30 189 | 27 750 | 25 545 | 22 827 | 21 661 | 20 898 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 4 880 | 2 668 | 2 601 | 2 818 | 2 422 | 2 247 | – | – |
| Handelsvaror | 1 344 | 2 138 | 2 157 | 2 255 | 1 191 | 1 022 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 590 | 1 538 | 770 | 770 | 781 | 781 | – | – |
| Personalkostnader | 4 322 | 1 239 | 1 659 | 1 355 | 1 195 | 1 640 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 4 839 | 4 814 | 4 831 | 4 778 | 4 730 | 4 463 | – | – |
| Rörelsekostnader | 15 975 | 12 396 | 12 018 | 11 977 | 10 318 | 10 152 | – | – |
| Rörelseresultat | 14 214 | 15 354 | 13 527 | 10 850 | 11 342 | 10 746 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 3 938 | 5 223 | 5 191 | 2 225 | 1 418 | 1 506 | – | – |
| Finansiella poster | −3 697 | −4 939 | −4 924 | −2 201 | −1 418 | −1 506 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 10 517 | 10 415 | 8 603 | 8 649 | 9 924 | 9 240 | 9 083 | 9 020 |
| Bokslutsdispositioner | 14 009 | −1 895 | −1 352 | −1 363 | −3 553 | −1 553 | – | – |
| Resultat före skatt | 24 526 | 8 520 | 7 251 | 7 286 | 6 371 | 7 687 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 5 293 | 1 844 | 1 509 | 1 694 | 1 313 | 1 644 | – | – |
| Årets resultat | 19 233 | 6 677 | 5 742 | 5 592 | 5 058 | 6 042 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 77 984 | 79 919 | 80 312 | 84 436 | 88 000 | 92 283 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 40 006 | – | – | – | – | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 117 991 | 79 919 | 80 312 | 84 436 | 88 000 | 92 283 | – | – |
| Kundfordringar | 84 | 154 | 55 | 135 | 1 | 22 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 2 304 | 40 782 | 35 783 | 27 918 | 25 095 | 9 907 | – | – |
| Kassa och bank | 17 398 | 8 753 | 12 572 | 15 916 | 18 014 | 20 339 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 19 702 | 49 535 | 48 355 | 43 834 | 43 110 | 30 246 | – | – |
| Summa tillgångar | 137 693 | 129 454 | 128 667 | 128 270 | 131 109 | 122 530 | – | – |
| Aktiekapital | 1 000 | 1 000 | 1 000 | 1 000 | 1 000 | 1 000 | – | – |
| Bundet eget kapital | 1 000 | 1 000 | 1 000 | 1 000 | 1 000 | 1 000 | – | – |
| Balanserat resultat | 7 273 | 597 | 854 | 2 263 | 7 204 | 1 162 | – | – |
| Fritt eget kapital | 26 507 | 7 273 | 6 597 | 7 854 | 12 263 | 7 204 | – | – |
| Eget kapital | 27 507 | 8 273 | 7 597 | 8 854 | 13 263 | 8 204 | – | – |
| Obeskattade reserver | 0 | 14 009 | 12 114 | 10 762 | 9 399 | 5 846 | – | – |
| Avsättningar | 664 | 436 | 419 | 417 | 214 | 196 | – | – |
| Långfristiga skulder | 102 000 | 102 000 | 102 000 | 102 000 | 102 000 | 102 000 | – | – |
| Leverantörsskulder | 0 | 188 | 1 113 | 729 | 709 | 706 | – | – |
| Skatteskulder | 1 649 | – | – | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 7 522 | 4 736 | 6 537 | 6 237 | 6 233 | 6 283 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 137 693 | 129 454 | 128 667 | 128 270 | 131 109 | 122 530 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Föreslagen utdelning (tkr) | 26 475 | 0 | 6 000 | – | 10 000 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 20 % | 15 % | 13,4 % | 13,6 % | 15,8 % | 10,5 % | – | – |
| Kassalikviditet | 262 % | 1 046 % | 740 % | 703 % | 692 % | 481 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 49,3 % | 55,3 % | 53,2 % | 47,5 % | 52,4 % | 51,4 % | – | – |
| Vinstmarginal | 36,4 % | 37,5 % | 33,8 % | 37,9 % | 45,8 % | 44,2 % | 44,8 % | 51,3 % |
| Omsättningstillväxt | 4 % | 9,1 % | 11,4 % | 5,4 % | 3,7 % | 3 % | 15,4 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 69,9 % | 80,7 % | 75,6 % | 63,1 % | 38,1 % | 73,7 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (49)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Ackumulerade overavskrivningar | 0 | 4 309 tkr |
| Aktuell skatt | −5 065 tkr | – |
| Aktuell skatt nuvarande period | −5 065 tkr | – |
| Aktuell skattefodran | 0 | 59 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 19 233 tkr | 6 677 tkr |
| Avkastning eget kapital | 0,2 | 0,15 |
| Avkastning sysselsatt kapital | 1 tkr | 1 tkr |
| Avsattningar ovrig skatt | 664 tkr | 436 tkr |
| Byggnader mark | 72 400 tkr | 73 198 tkr |
| Byggnader mark anskaffningsvarden | 122 018 tkr | 119 782 tkr |
| Byggnader mark avskrivningar | 49 618 tkr | 46 584 tkr |
| Byggnader mark forandring anskaffningsvarden inkop | 2 236 tkr | 2 604 tkr |
| Byggnader mark forandring avskrivningar arets avskrivningar | 3 034 tkr | 3 203 tkr |
| Byggnader mark offentliga bidrag | 3 386 tkr | 3 386 tkr |
| Eventual forpliktelser per typ | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 19 233 tkr | 6 677 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −6 677 tkr | −5 742 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 6 677 tkr | 5 742 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | – | 6 000 tkr |
| Forandring overavskrivningar | −4 309 tkr | −1 005 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | 9 700 tkr | −2 900 tkr |
| Forandring uppskjuten skatt temporara skillnader | −228 tkr | – |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | – | 40 106 tkr |
| Fordringar koncernforetag langfristiga | 40 006 tkr | – |
| Forslag disposition | 26 507 tkr | 7 273 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 32 tkr | 7 273 tkr |
| Forslag disposition utdelning annan utdelning | 26 475 tkr | – |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 1 948 tkr | 139 tkr |
| Forvaltningsfastigheter verkligt varde | 290 000 tkr | 300 000 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 4 855 tkr | 6 619 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 19 864 tkr | 19 823 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 15 010 tkr | 13 205 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 41 tkr | 2 468 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 1 805 tkr | 1 611 tkr |
| Kassalikviditet | 0,04 | 0,05 |
| Ovriga avsattningar specifikation belopp | 664 tkr | – |
| Ovriga avsattningar specifikation periodens avsattningar | 228 tkr | – |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 272 tkr | 323 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 590 tkr | 0 |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 102 000 tkr | 102 000 tkr |
| Ovriga ranteintakter liknande resultatposter inkl nedskrivning | 241 tkr | 284 tkr |
| Ovriga stallda sakerheter egna skulder avsattningar | 102 000 tkr | 102 000 tkr |
| Pagaende nyanlaggningar forskott materiella anlaggningstillgangar | 730 tkr | 103 tkr |
| Periodiseringsfonder | 0 | 9 700 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 5 283 tkr | 4 548 tkr |
| Uppskjuten skatt | −228 tkr | – |
| Uppskjuten skatt skillnader skatteskuld | 664 tkr | 436 tkr |
| Uppskjuten skatt skillnader skatteskuld temporar skillnad | 3 223 tkr | 2 118 tkr |
| Uppskjuten skatt skillnader uppskjuten skatteskuld | 664 tkr | 436 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Industriparken i Kalmar ABHuvudarbetsställe
Kalmar
Fastighet & mäklare
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556686-0978
Registreringsdatum
20 september 2005
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Kalmar, Kalmar län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
1 000 000 kr
SNI-koder
Fastighet & mäklare
- SNI 68.203 – Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler
- SNI 71.121 – Teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.