Infopharma Sverige AB
556792-5424Aktiebolagreg. 2009
Sollentuna, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
−0 tkr
Resultat efter fin. poster
−13 tkr
Soliditet
61 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Odensvägen 7, 191 45 Sollentuna
Postadress
c/o Pihl, Odensvägen 7, 191 45 Sollentuna
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall tillhandahålla försäljnings-, marknadsförings- och konsulttjänster inom läkemedels- och medicinteknikbranschen samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2023 | 0 tkr | −13 tkr | −34 tkr |
| 2024 | 201 tkr | 187 tkr | 142 tkr |
| 2025 | −0 tkr | −13 tkr | 130 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 61,3 % – branschmedian 66,2 %
Vinstmarginal 424 333,3 % – branschmedian 9,5 %
Omsättningstillväxt −100 % – branschmedian −4,4 %
Median för 8459 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | −0 | 201 | 0 |
| Rörelseintäkter | −0 | 201 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 12 | 15 | 13 |
| Rörelsekostnader | 12 | 15 | 13 |
| Rörelseresultat | −12 | 186 | −13 |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | 0 |
| Räntekostnader och liknande | 1 | – | – |
| Finansiella poster | −0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | −13 | 187 | −13 |
| Resultat före skatt | −13 | 187 | −13 |
| Skatt på årets resultat | 0 | 10 | 0 |
| Årets resultat | −13 | 177 | −13 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Kortfristiga fordringar | 6 | 4 | 4 |
| Kassa och bank | 205 | 250 | 30 |
| Omsättningstillgångar | 211 | 254 | 34 |
| Summa tillgångar | 211 | 254 | 34 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 42 | −134 | −121 |
| Fritt eget kapital | 30 | 42 | −134 |
| Eget kapital | 130 | 142 | −34 |
| Långfristiga skulder | 65 | 59 | 57 |
| Leverantörsskulder | 0 | 0 | 0 |
| Skatteskulder | 10 | 10 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 16 | 52 | 11 |
| Summa eget kapital och skulder | 211 | 254 | 34 |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Föreslagen utdelning (tkr) | 0 | 0 | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Soliditet | 61,3 % | 56,1 % | −101,7 % |
| Kassalikviditet | 1 284 % | 484 % | 306 % |
| Rörelsemarginal | 412 533,3 % | 92,6 % | – |
| Vinstmarginal | 424 333,3 % | 92,8 % | – |
| Omsättningstillväxt | −100 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −9,8 % | 124 % | 38 % |
| Omsättning per anställd | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (10)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | −13 tkr | 177 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −13 tkr | 177 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −177 tkr | 13 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 177 tkr | −13 tkr |
| Forslag disposition | 30 tkr | 42 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 30 tkr | 42 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 6 tkr | 4 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 0 | 31 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 65 tkr | 59 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 6 tkr | 11 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 maj 2024 – 30 apr. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 maj 2023 – 30 apr. 2024 · Inlämnad –
Infopharma Sverige ABHuvudarbetsställe
Odensvägen 7, 191 45 Sollentuna
Media & marknadsföring
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556792-5424
Registreringsdatum
4 november 2009
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Sollentuna, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Media & marknadsföring
- SNI 73.300 – PR och kommunikation
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.