Inge Erikssons Parkett & Linjemarkering Aktiebolag
556246-4825Aktiebolagreg. 1984
Hägersten, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
1 383 tkr
Resultat efter fin. poster
444 tkr
Soliditet
68 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Personnevägen 102, 129 49 Hägersten
Postadress
c/o Golvsupport@gmail.com, Personnevägen 102, 129 49 Hägersten
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva golvläggning, köp och försäljning av golv- material, städuppdrag, ävensom idka därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | 879 tkr | −578 tkr | – |
| 2020 | 1 399 tkr | −194 tkr | – |
| 2021 | 1 908 tkr | −45 tkr | 286 tkr |
| 2022 | 1 331 tkr | −101 tkr | 185 tkr |
| 2023 | 1 801 tkr | 12 tkr | 197 tkr |
| 2024 | 1 261 tkr | 233 tkr | 430 tkr |
| 2025 | 1 383 tkr | 444 tkr | 875 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 67,6 % – branschmedian 53,3 %
Vinstmarginal 32,1 % – branschmedian 6,2 %
Omsättningstillväxt 9,7 % – branschmedian 2,7 %
Median för 37600 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 383 | 1 261 | 1 801 | 1 331 | 1 908 | 1 399 | 879 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 0 | 0 | 3 | 10 | – | – |
| Rörelseintäkter | 1 383 | 1 261 | 1 801 | 1 333 | 1 918 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 575 | 1 024 | 1 163 | 538 | 827 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 361 | 484 | 481 | 572 | 462 | – | – |
| Personalkostnader | 6 | 5 | 141 | 319 | 673 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 7 | 7 | 7 | 7 | 0 | – | – |
| Rörelsekostnader | 949 | 1 519 | 1 792 | 1 435 | 1 962 | – | – |
| Rörelseresultat | 435 | −258 | 8 | −102 | −45 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 2 | 13 | 4 | 0 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 0 | – | 0 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | 10 | 491 | 4 | 0 | −0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 444 | 233 | 12 | −101 | −45 | −194 | −578 |
| Resultat före skatt | 444 | 233 | 12 | −101 | −45 | – | – |
| Årets resultat | 444 | 233 | 12 | −101 | −45 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 7 | 13 | 20 | 26 | 0 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 392 | 478 | – | – | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 399 | 491 | 20 | 26 | 0 | – | – |
| Kundfordringar | 135 | 429 | 309 | 131 | 353 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 659 | 735 | 690 | 298 | 703 | – | – |
| Kassa och bank | 236 | 44 | 224 | 290 | 54 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 895 | 779 | 914 | 587 | 756 | – | – |
| Summa tillgångar | 1 293 | 1 270 | 934 | 613 | 756 | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | – | – |
| Balanserat resultat | 310 | 77 | 65 | 166 | 211 | – | – |
| Fritt eget kapital | 755 | 310 | 77 | 65 | 166 | – | – |
| Eget kapital | 875 | 430 | 197 | 185 | 286 | – | – |
| Leverantörsskulder | 85 | 332 | 410 | 52 | 30 | – | – |
| Skatteskulder | – | – | 0 | 2 | 11 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 419 | 839 | 737 | 429 | 470 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 1 293 | 1 270 | 934 | 613 | 756 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 2 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 67,6 % | 33,9 % | 21,1 % | 30,1 % | 37,8 % | – | – |
| Kassalikviditet | 214 % | 93 % | 124 % | 137 % | 161 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 31,4 % | −20,4 % | 0,5 % | −7,6 % | −2,3 % | – | – |
| Vinstmarginal | 32,1 % | 18,5 % | 0,7 % | −7,6 % | −2,4 % | −13,9 % | −65,8 % |
| Omsättningstillväxt | 9,7 % | −30 % | 35,3 % | −30,2 % | 36,4 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 50,8 % | 54,3 % | 6,1 % | −54,9 % | −15,6 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 1 383 tkr | 1 261 tkr | 1 801 tkr | 1 331 tkr | 954 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (19)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga fordringar | 392 tkr | 478 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 444 tkr | 233 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 444 tkr | 233 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −233 tkr | −12 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 233 tkr | 12 tkr |
| Forslag disposition | 755 tkr | 310 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 755 tkr | 310 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 13 tkr | 13 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 7 tkr | 13 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 33 tkr | 33 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 26 tkr | 20 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 7 tkr | 7 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 511 tkr | 294 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 326 tkr | 499 tkr |
| Reservfond | 20 tkr | 20 tkr |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar | 8 tkr | 478 tkr |
| Stallda sakerheter | 100 tkr | 100 tkr |
| Stallda sakerheter foretagsinteckningar | 100 tkr | 100 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 8 tkr | 8 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Inge Erikssons Parkett & Linjemarkering AktiebolagHuvudarbetsställe
Personnevägen 102, 129 49 Hägersten
Bygg & hantverk
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556246-4825
Registreringsdatum
25 juni 1984
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Bygg & hantverk
- SNI 43.330 – Golv- och väggbeläggningsarbeten
- SNI 43.350 – Annan slutbehandling av byggnader
- SNI 81.210 – Lokalvård
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-11-01). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.