Ingelas och Paulas Fastighets AB
556572-7632Aktiebolagreg. 1999
Göteborg, Västra Götalands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
1 720 tkr
Resultat efter fin. poster
46 tkr
Soliditet
7 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Skårsgatan 48, 412 69 Göteborg
Postadress
Skårsgatan 48, 412 69 Göteborg
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget har till föremål för sin verksamhet att äga och förvalta fastigheter och värdepapper samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | 1 361 tkr | 147 tkr | – |
| 2020 | 1 594 tkr | 459 tkr | – |
| 2021 | 1 596 tkr | 345 tkr | 1 403 tkr |
| 2022 | 1 417 tkr | −520 tkr | 883 tkr |
| 2023 | 1 536 tkr | −38 tkr | 846 tkr |
| 2024 | 1 700 tkr | −13 tkr | 833 tkr |
| 2025 | 1 720 tkr | 46 tkr | 878 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 6,9 % – branschmedian 22,2 %
Vinstmarginal 2,7 % – branschmedian 13,8 %
Omsättningstillväxt 1,2 % – branschmedian 2,4 %
Median för 39392 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 720 | 1 700 | 1 536 | 1 417 | 1 596 | 1 594 | 1 361 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | 0 | 4 | 3 | – | – |
| Rörelseintäkter | 1 720 | 1 700 | 1 536 | 1 420 | 1 598 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 866 | 783 | 740 | 1 208 | 580 | – | – |
| Personalkostnader | 134 | 378 | 430 | 347 | 296 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 155 | 155 | 163 | 169 | 169 | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 154 | 1 315 | 1 332 | 1 724 | 1 045 | – | – |
| Rörelseresultat | 566 | 385 | 203 | −304 | 553 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 6 | 17 | 2 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 526 | 415 | 243 | 215 | 209 | – | – |
| Finansiella poster | −520 | −398 | −241 | −215 | −209 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 46 | −13 | −38 | −520 | 345 | 459 | 147 |
| Resultat före skatt | 46 | −13 | −38 | −520 | 345 | – | – |
| Skatt på årets resultat | – | – | – | 0 | 86 | – | – |
| Årets resultat | 46 | −13 | −38 | −520 | 259 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Immateriella anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 8 | 22 | – | – |
| Materiella anläggningstillgångar | 10 984 | 11 138 | 11 293 | 11 448 | 11 602 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 10 984 | 11 138 | 11 293 | 11 456 | 11 625 | – | – |
| Kundfordringar | 16 | 23 | – | 0 | 18 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 267 | 277 | 251 | 182 | 76 | – | – |
| Kassa och bank | 1 477 | 1 106 | 856 | 814 | 1 320 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 1 744 | 1 383 | 1 108 | 996 | 1 396 | – | – |
| Summa tillgångar | 12 728 | 12 521 | 12 400 | 12 451 | 13 021 | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 113 | 113 | 113 | 113 | 113 | – | – |
| Balanserat resultat | 720 | 733 | 770 | 1 290 | 1 031 | – | – |
| Fritt eget kapital | 765 | 720 | 733 | 770 | 1 290 | – | – |
| Eget kapital | 878 | 833 | 846 | 883 | 1 403 | – | – |
| Långfristiga skulder | 11 260 | 11 386 | 11 177 | 11 331 | 11 406 | – | – |
| Leverantörsskulder | 0 | 1 | 0 | 9 | 0 | – | – |
| Skatteskulder | – | – | – | 0 | 19 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 589 | 303 | 378 | 237 | 212 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 12 728 | 12 521 | 12 400 | 12 451 | 13 021 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | – | 1 | 1 | 1 | 1 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 6,9 % | 6,7 % | 6,8 % | 7,1 % | 10,8 % | – | – |
| Kassalikviditet | 296 % | 456 % | 293 % | 421 % | 657 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 32,9 % | 22,6 % | 13,3 % | −21,5 % | 34,7 % | – | – |
| Vinstmarginal | 2,7 % | −0,8 % | −2,5 % | −36,7 % | 21,6 % | 28,8 % | 10,8 % |
| Omsättningstillväxt | 1,2 % | 10,7 % | 8,4 % | −11,2 % | 0,1 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 5,2 % | −1,6 % | −4,5 % | −58,8 % | 18,5 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | 1 700 tkr | 1 536 tkr | 1 417 tkr | 1 596 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (28)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 46 tkr | −13 tkr |
| Byggnader mark | 10 984 tkr | 11 138 tkr |
| Byggnader mark anskaffningsvarden | 12 737 tkr | 12 737 tkr |
| Byggnader mark avskrivningar | 1 753 tkr | 1 599 tkr |
| Byggnader mark forandring avskrivningar arets avskrivningar | 155 tkr | 155 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 46 tkr | −13 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 13 tkr | 38 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −13 tkr | −38 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 878 tkr | 833 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 46 tkr | −13 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forslag disposition | 765 tkr | 720 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 765 tkr | 720 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 61 tkr | 62 tkr |
| Koncessioner patent licenser varumarken liknande rattigheter | 0 | 0 |
| Koncessioner patent licenser varumarken liknande rattigheter anskaffningsvarden | 72 tkr | 72 tkr |
| Koncessioner patent licenser varumarken liknande rattigheter avskrivningar | 72 tkr | 72 tkr |
| Koncessioner patent licenser varumarken liknande rattigheter forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | – | 0 |
| Langfristiga skulder forfaller senare5ar | 11 174 tkr | 11 323 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 189 tkr | 191 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 33 tkr | 118 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut | 22 tkr | 16 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 7 108 tkr | 7 208 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 4 153 tkr | 4 177 tkr |
| Reservfond | 13 tkr | 13 tkr |
| Stallda sakerheter fastighetsinteckningar | 4 450 tkr | 4 450 tkr |
| Stallda sakerheter foretagsinteckningar | 360 tkr | 360 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 535 tkr | 169 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 juli 2024 – 30 juni 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 juli 2023 – 30 juni 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 juli 2022 – 30 juni 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 juli 2021 – 30 juni 2022 · Inlämnad –
Ingelas och Paulas Fastighets ABHuvudarbetsställe
Skårsgatan 48, 412 69 Göteborg
Fastighet & mäklare
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556572-7632
Registreringsdatum
22 juni 1999
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Göteborg, Västra Götalands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Fastighet & mäklare
- SNI 68.201 – Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-11-03). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.