Inger Rydin AB
556772-8000Aktiebolagreg. 2008
Göteborg, Västra Götalands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
1 243 tkr
Resultat efter fin. poster
1 142 tkr
Soliditet
63 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Linnégatan 28 B, 413 04 Göteborg
Postadress
c/o Inger Rydin, Linnégatan 28 B, 413 04 Göteborg
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva konsultverksamhet inom general management, affärsstrategi, marknadsföring och försäljning samt styrelsearbete och kapitalförvaltning. Specialkompetens inom hälso- och medicintekniska branschen jämte därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2017 | 11 tkr | −11 tkr | – |
| 2018 | 0 tkr | −28 tkr | – |
| 2019 | 0 tkr | −39 tkr | 57 tkr |
| 2020 | 0 tkr | −5 tkr | 52 tkr |
| 2021 | 1 319 tkr | 631 tkr | 576 tkr |
| 2022 | 2 294 tkr | 1 643 tkr | 1 149 tkr |
| 2023 | 427 tkr | 11 tkr | 202 tkr |
| 2024 | 771 tkr | 547 tkr | 517 tkr |
| 2025 | 1 243 tkr | 1 142 tkr | 1 069 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 63,5 % – branschmedian 74,7 %
Vinstmarginal 91,9 % – branschmedian 20,5 %
Omsättningstillväxt 61,2 % – branschmedian −5,7 %
Median för 46811 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 243 | 771 | 427 | 2 294 | 1 319 | 0 | 0 | 0 | 11 |
| Rörelseintäkter | 1 243 | 771 | 427 | 2 294 | 1 319 | 0 | 0 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 62 | 134 | 73 | 96 | 52 | 11 | 16 | – | – |
| Personalkostnader | 43 | 95 | 373 | 557 | 638 | 0 | 37 | – | – |
| Rörelsekostnader | 105 | 229 | 446 | 653 | 691 | 11 | 53 | – | – |
| Rörelseresultat | 1 138 | 542 | −19 | 1 641 | 629 | −11 | −53 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 4 | 12 | 30 | 1 | 2 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 7 | 0 | – | – | – | – | – | – |
| Finansiella poster | 4 | 5 | 30 | 1 | 2 | 5 | 14 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 1 142 | 547 | 11 | 1 643 | 631 | −5 | −39 | −28 | −11 |
| Bokslutsdispositioner | – | – | 0 | −415 | – | – | – | – | – |
| Resultat före skatt | 1 142 | 547 | 11 | 1 227 | 631 | −5 | −39 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 240 | 132 | 9 | 264 | 106 | – | – | – | – |
| Årets resultat | 902 | 415 | 2 | 963 | 525 | −5 | −39 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 1 500 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 1 500 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Kundfordringar | – | – | 0 | 250 | 225 | – | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 243 | 326 | 307 | 361 | 302 | 3 | 3 | – | – |
| Kortfristiga placeringar | 45 | 45 | 45 | 45 | 45 | 50 | 51 | – | – |
| Kassa och bank | 414 | 810 | 703 | 2 370 | 735 | 1 | 5 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 703 | 1 182 | 1 055 | 2 776 | 1 082 | 54 | 60 | – | – |
| Summa tillgångar | 2 203 | 1 182 | 1 055 | 2 776 | 1 082 | 54 | 60 | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Balanserat resultat | 67 | 2 | 99 | 86 | −48 | −43 | −4 | – | – |
| Fritt eget kapital | 969 | 417 | 102 | 1 049 | 476 | −48 | −43 | – | – |
| Eget kapital | 1 069 | 517 | 202 | 1 149 | 576 | 52 | 57 | – | – |
| Obeskattade reserver | 415 | 415 | 415 | 415 | – | – | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 0 | 2 | 2 | 5 | – | 0 | 0 | – | – |
| Skatteskulder | 363 | 132 | 191 | 370 | 106 | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 719 | 250 | 439 | 1 212 | 506 | 3 | 3 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 2 203 | 1 182 | 1 055 | 2 776 | 1 082 | 54 | 60 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 350 | 350 | 100 | 800 | 350 | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 63,5 % | 71,6 % | 50,3 % | 53,3 % | 53,3 % | 95,3 % | 95,7 % | – | – |
| Kassalikviditet | 98 % | 473 % | 241 % | 229 % | 214 % | 2 120 % | 2 329 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 91,6 % | 70,3 % | −4,5 % | 71,5 % | 47,7 % | – | – | – | – |
| Vinstmarginal | 91,9 % | 71 % | 2,6 % | 71,6 % | 47,8 % | – | – | – | −100 % |
| Omsättningstillväxt | 61,2 % | 80,6 % | −81,4 % | 73,9 % | – | – | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 84,4 % | 80,4 % | 1,1 % | 83,8 % | 91 % | −10,3 % | −68,2 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 1 243 tkr | 771 tkr | 427 tkr | 2 294 tkr | 1 319 tkr | 0 tkr | 0 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (19)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga fordringar | 1 500 tkr | – |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 1 500 tkr | – |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden tillkommande fordringar | 1 500 tkr | – |
| Arets resultat eget kapital | 902 tkr | 415 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 902 tkr | 415 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −415 tkr | −2 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 415 tkr | 2 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 350 tkr | 100 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 1 069 tkr | 517 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 902 tkr | 415 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 350 tkr | 100 tkr |
| Forslag disposition | 969 tkr | 417 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 619 tkr | 67 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 23 tkr | 225 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 220 tkr | 101 tkr |
| Ovriga kortfristiga placeringar | 45 tkr | 45 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 356 tkr | 116 tkr |
| Periodiseringsfonder | 415 tkr | 415 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Inger Rydin ABHuvudarbetsställe
Linnégatan 28 B, 413 04 Göteborg
Konsulttjänster
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556772-8000
Registreringsdatum
12 december 2008
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Göteborg, Västra Götalands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Konsulttjänster
- SNI 70.200 – Konsultverksamhet avseende företags organisation
- SNI 64.994 – Förvaltning av och handel med värdepapper, för en begränsad och sluten krets av ägare
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.