Inglasning & Monterings Team Stockholm AB
559196-7061Aktiebolagreg. 2019
Södertälje, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
2 110 tkr
Resultat efter fin. poster
454 tkr
Soliditet
−29 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Visthusgatan 3 A, 152 59 Södertälje
Postadress
c/o Afram, Visthusgatan 3 A, 152 59 Södertälje
Verksamhetsbeskrivning
Tillverkning, försäljning och byggnation av uterum, inglasningar och övrig byggverksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | 146 tkr | −631 tkr | – |
| 2020 | 0 tkr | −155 tkr | – |
| 2021 | 296 tkr | −12 tkr | 42 tkr |
| 2022 | 1 169 tkr | 194 tkr | 235 tkr |
| 2023 | 3 926 tkr | −302 tkr | −67 tkr |
| 2024 | 772 tkr | −579 tkr | −646 tkr |
| 2025 | 2 110 tkr | 454 tkr | −192 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet −28,5 % – branschmedian 53,3 %
Vinstmarginal 21,5 % – branschmedian 6,2 %
Omsättningstillväxt 173,4 % – branschmedian 2,7 %
Median för 37600 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 110 | 772 | 3 926 | 1 169 | 296 | 0 | 146 |
| Övriga rörelseintäkter | 5 | – | – | – | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 2 114 | 772 | 3 926 | 1 169 | 296 | – | – |
| Handelsvaror | 995 | 659 | 2 909 | 556 | 223 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 167 | 450 | 653 | 291 | 85 | – | – |
| Personalkostnader | 477 | 219 | 647 | 118 | 0 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 21 | 21 | 14 | 9 | 0 | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 660 | 1 349 | 4 223 | 974 | 308 | – | – |
| Rörelseresultat | 455 | −578 | −297 | 195 | −12 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 1 | 1 | 6 | 1 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | −0 | −1 | −6 | −1 | −0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 454 | −579 | −302 | 194 | −12 | −155 | −631 |
| Resultat före skatt | 454 | −579 | −302 | 194 | −12 | – | – |
| Årets resultat | 454 | −579 | −302 | 194 | −12 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 41 | 62 | 83 | 41 | 0 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 41 | 62 | 83 | 41 | 0 | – | – |
| Kundfordringar | 75 | – | 0 | 10 | 0 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 75 | 64 | 0 | 316 | 8 | – | – |
| Kassa och bank | 557 | 26 | 9 | 4 | 61 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 632 | 90 | 9 | 320 | 69 | – | – |
| Summa tillgångar | 672 | 152 | 91 | 361 | 69 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | −696 | −117 | −8 | −8 | 3 | – | – |
| Fritt eget kapital | −242 | −696 | −117 | 185 | −8 | – | – |
| Eget kapital | −192 | −646 | −67 | 235 | 42 | – | – |
| Långfristiga skulder | – | 0 | 110 | – | – | – | – |
| Leverantörsskulder | – | – | – | 0 | 0 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 864 | 798 | 49 | 126 | 28 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 672 | 152 | 91 | 361 | 69 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 0 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | −28,5 % | −426,1 % | −73,4 % | 65,1 % | 60,2 % | – | – |
| Kassalikviditet | 73 % | 11 % | 18 % | 254 % | 251 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 21,6 % | −74,9 % | −7,6 % | 16,7 % | −4 % | – | – |
| Vinstmarginal | 21,5 % | −75 % | −7,7 % | 16,6 % | −4,1 % | – | −432,2 % |
| Omsättningstillväxt | 173,4 % | −80,4 % | 235,9 % | 294,9 % | – | −100 % | – |
| Avkastning på eget kapital | −236,8 % | 89,6 % | 450,2 % | 82,3 % | −28,3 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 2 110 tkr | 772 tkr | 3 926 tkr | 1 169 tkr | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (17)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 454 tkr | −579 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 454 tkr | −579 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 579 tkr | 109 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −579 tkr | −109 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | −192 tkr | −646 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 454 tkr | −579 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forslag disposition | −242 tkr | −696 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | −242 tkr | −696 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 41 tkr | 62 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 105 tkr | 105 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 64 tkr | 43 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 21 tkr | 21 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 3 | 64 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 864 tkr | 798 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | – | 0 |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 1 | – |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Inglasning & Monterings Team Stockholm ABHuvudarbetsställe
Visthusgatan 3 A, 152 59 Södertälje
Bygg & hantverk
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559196-7061
Registreringsdatum
28 februari 2019
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Södertälje, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Bygg & hantverk
- SNI 43.320 – Byggnadssnickeriarbeten
- SNI 46.831 – Partihandel med virke och andra byggmaterial
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.