Ingstad & Co AB
556063-9329Aktiebolagreg. 1956
Malmö, Skåne län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
43 258 tkr
Resultat efter fin. poster
572 tkr
Soliditet
33 %
Anställda
10
Fraktmäklare - Ingstad & Co
Ingstad & Co är en internationell frakt- och tullmäklare. Vi transporterar gods från vilken plats som helst i världen till vilken destination som helst,
ingstad.se
Adresser
Besöksadress
Hyregatan 9, 211 21 Malmö
Postadress
Hyregatan 9, 211 21 Malmö
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva logistik- och speditionsrörelse samt idka annan därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2020 | 33 965 tkr | 1 186 tkr | – |
| 2021 | 40 312 tkr | 2 242 tkr | – |
| 2022 | 69 438 tkr | 2 208 tkr | 3 200 tkr |
| 2023 | 42 462 tkr | −304 tkr | 2 238 tkr |
| 2024 | 40 461 tkr | 406 tkr | 2 506 tkr |
| 2025 | 43 258 tkr | 572 tkr | 3 434 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 32,9 % – branschmedian 51 %
Vinstmarginal 1,3 % – branschmedian 5,4 %
Omsättningstillväxt 6,9 % – branschmedian 0,7 %
Median för 1740 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 43 258 | 40 461 | 42 462 | 69 438 | 40 312 | 33 965 |
| Övriga rörelseintäkter | 121 | 203 | 45 | 10 | – | – |
| Rörelseintäkter | 43 379 | 40 664 | 42 507 | 69 448 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 35 459 | 33 691 | 36 570 | 61 062 | – | – |
| Personalkostnader | 7 247 | 6 569 | 6 225 | 6 150 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 44 | 47 | 10 | 71 | – | – |
| Rörelsekostnader | 42 750 | 40 307 | 42 804 | 67 282 | – | – |
| Rörelseresultat | 630 | 358 | −298 | 2 165 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 57 | 148 | 96 | 140 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 114 | 99 | 102 | 97 | – | – |
| Finansiella poster | −58 | 49 | −6 | 43 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 572 | 406 | −304 | 2 208 | 2 242 | 1 186 |
| Bokslutsdispositioner | 618 | −45 | 395 | −573 | – | – |
| Resultat före skatt | 1 190 | 361 | 91 | 1 635 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 262 | 94 | 52 | 354 | – | – |
| Årets resultat | 928 | 268 | 39 | 1 280 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Immateriella anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Materiella anläggningstillgångar | 137 | 102 | 58 | 19 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 137 | 102 | 58 | 19 | – | – |
| Kundfordringar | 5 183 | 3 702 | 5 345 | 7 150 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 7 359 | 6 062 | 7 452 | 10 362 | – | – |
| Kassa och bank | 3 914 | 1 705 | 3 511 | 9 246 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 11 273 | 7 767 | 10 963 | 19 607 | – | – |
| Summa tillgångar | 11 410 | 7 869 | 11 022 | 19 626 | 11 674 | 6 604 |
| Aktiekapital | 200 | 200 | 200 | 200 | – | – |
| Bundet eget kapital | 240 | 240 | 240 | 240 | – | – |
| Balanserat resultat | 2 266 | 1 998 | 1 960 | 1 679 | – | – |
| Fritt eget kapital | 3 194 | 2 266 | 1 998 | 2 960 | – | – |
| Eget kapital | 3 434 | 2 506 | 2 238 | 3 200 | – | – |
| Obeskattade reserver | 400 | 1 018 | 973 | 1 368 | – | – |
| Leverantörsskulder | 4 290 | 1 554 | 3 553 | 1 620 | – | – |
| Skatteskulder | – | – | 0 | 509 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 7 576 | 4 345 | 7 810 | 15 058 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 11 410 | 7 869 | 11 022 | 19 626 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 10 | 9 | 8 | 8 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 500 | – | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 32,9 % | 42,1 % | 27,3 % | 21,8 % | – | – |
| Kassalikviditet | 149 % | 179 % | 140 % | 130 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 1,5 % | 0,9 % | −0,7 % | 3,1 % | – | – |
| Vinstmarginal | 1,3 % | 1 % | −0,7 % | 3,2 % | 5,6 % | 3,5 % |
| Omsättningstillväxt | 6,9 % | −4,7 % | −38,9 % | 72,3 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 27 % | 10,7 % | 1,7 % | 40 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 4 326 tkr | 4 496 tkr | 5 308 tkr | 8 680 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (27)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 928 tkr | 268 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 928 tkr | 268 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −268 tkr | −39 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 268 tkr | 39 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | 618 tkr | −45 tkr |
| Forskott fran kunder | 25 tkr | 70 tkr |
| Forslag disposition | 3 194 tkr | 2 266 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 2 694 tkr | 2 266 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 1 901 tkr | 1 968 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 137 tkr | 102 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 429 tkr | 351 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 293 tkr | 249 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | – | 60 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 78 tkr | 91 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 44 tkr | 47 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | – | 60 tkr |
| Koncessioner patent licenser varumarken liknande rattigheter | 0 | 0 |
| Koncessioner patent licenser varumarken liknande rattigheter anskaffningsvarden | 288 tkr | 288 tkr |
| Koncessioner patent licenser varumarken liknande rattigheter avskrivningar | 288 tkr | 288 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 275 tkr | 391 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 1 091 tkr | 540 tkr |
| Periodiseringsfonder | 400 tkr | 1 018 tkr |
| Reservfond | 40 tkr | 40 tkr |
| Skulder koncernforetag kortfristiga | 234 tkr | 434 tkr |
| Stallda sakerheter | 4 900 tkr | 4 900 tkr |
| Stallda sakerheter foretagsinteckningar | 4 900 tkr | 4 900 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 1 936 tkr | 1 747 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Ingstad & Co ABHuvudarbetsställe
Hyregatan 9, 211 21 Malmö
Taxi & transport
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556063-9329
Registreringsdatum
13 november 1956
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Malmö, Skåne län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
200 000 kr
SNI-koder
Taxi & transport
- SNI 52.260 – Annan stödverksamhet avseende transport
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-12). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.