Ingvast Förvaltning AB
556885-4730Aktiebolagreg. 2012
Uppsala, Uppsala län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
–
Resultat efter fin. poster
150 tkr
Soliditet
100 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Flädervägen 23, 755 50 Uppsala
Postadress
c/o Thomas Ingvast, Flädervägen 23, 755 50 Uppsala
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall äga och förvalta företag samt idka handel med värdepapper och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2016 | 0 tkr | 140 tkr | – |
| 2017 | 0 tkr | 160 tkr | – |
| 2018 | – | 130 tkr | 181 tkr |
| 2019 | – | 0 tkr | 51 tkr |
| 2020 | – | 0 tkr | 51 tkr |
| 2021 | – | 0 tkr | 51 tkr |
| 2022 | – | 600 tkr | 651 tkr |
| 2023 | – | 303 tkr | 353 tkr |
| 2024 | – | 151 tkr | 204 tkr |
| 2025 | – | 150 tkr | 204 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 99,7 % – branschmedian 77,2 %
Vinstmarginal – – branschmedian 22,1 %
Omsättningstillväxt – – branschmedian −1,1 %
Median för 2809 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | – | – | – | – | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Rörelseresultat | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 1 | 3 | – | – | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Finansiella poster | 150 | 151 | 303 | 600 | – | – | 0 | 130 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 150 | 151 | 303 | 600 | 0 | 0 | 0 | 130 | 160 | 140 |
| Resultat före skatt | 150 | 151 | 303 | 600 | 0 | 0 | 0 | 130 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 0 | 0 | 1 | – | – | – | – | – | – | – |
| Årets resultat | 150 | 151 | 302 | 600 | 0 | 0 | 0 | 130 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 0 | 1 | 3 | 0 | 0 | 0 | 0 | 130 | – | – |
| Kassa och bank | 184 | 183 | 331 | 651 | 51 | 51 | 51 | 51 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 184 | 185 | 333 | 651 | 51 | 51 | 51 | 181 | – | – |
| Summa tillgångar | 204 | 205 | 353 | 671 | 71 | 71 | 71 | 201 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 4 | 3 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | – | – |
| Fritt eget kapital | 154 | 154 | 303 | 601 | 1 | 1 | 1 | 131 | – | – |
| Eget kapital | 204 | 204 | 353 | 651 | 51 | 51 | 51 | 181 | – | – |
| Långfristiga skulder | – | – | 0 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | – | – |
| Skatteskulder | 0 | 1 | 1 | – | – | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 1 | 1 | 1 | – | – | – | – | – | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 204 | 205 | 353 | 671 | 71 | 71 | 71 | 201 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Föreslagen utdelning (tkr) | 150 | 150 | 300 | 600 | – | – | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 99,7 % | 99,5 % | 99,9 % | 97 % | 71,7 % | 71,7 % | 71,7 % | 90 % | – | – |
| Kassalikviditet | 29 236 % | 16 509 % | 61 179 % | – | – | – | – | – | – | – |
| Rörelsemarginal | – | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Vinstmarginal | – | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Omsättningstillväxt | – | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 73,7 % | 74 % | 85,6 % | 92,2 % | 0 % | 0 % | 0 % | 71,9 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (12)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag | 20 tkr | 20 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 150 tkr | 151 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 150 tkr | 151 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −151 tkr | −302 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 151 tkr | 302 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 150 tkr | 300 tkr |
| Forslag disposition | 154 tkr | 154 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 4 tkr | 4 tkr |
| Forslag disposition utdelning annan utdelning | 150 tkr | 150 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 288 | 1 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 385 | 385 |
| Resultat andelar intresseforetag gemensamt styrda | 150 tkr | 150 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 1 jan. 2019 – 31 dec. 2019 · Inlämnad –
Ingvast Förvaltning ABHuvudarbetsställe
Flädervägen 23, 755 50 Uppsala
Bank, finans & försäkring
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556885-4730
Registreringsdatum
27 februari 2012
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Uppsala, Uppsala län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Bank, finans & försäkring
- SNI 66.190 – Annan stödverksamhet avseende finansiella tjänster utom försäkrings- och pensionsfondsverksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.