Inizio i Ängelholm AB
559294-0992Aktiebolagreg. 2020
Ängelholm, Skåne län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
7 907 tkr
Resultat efter fin. poster
−165 tkr
Soliditet
4 %
Anställda
9
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Storgatan 85 D, 262 35 Ängelholm
Postadress
c/o Ll`amice, Storgatan 85 D, 262 35 Ängelholm
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva restaurangverksamhet samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2020 | – | – | – |
| 2021 | 4 628 tkr | 302 tkr | 202 tkr |
| 2022 | 9 063 tkr | 58 tkr | 236 tkr |
| 2023 | 8 829 tkr | 495 tkr | 238 tkr |
| 2024 | 8 529 tkr | −426 tkr | 249 tkr |
| 2025 | 7 907 tkr | −165 tkr | 224 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 4 % – branschmedian 42,8 %
Vinstmarginal −2,1 % – branschmedian 2,9 %
Omsättningstillväxt −7,3 % – branschmedian 2,2 %
Median för 15145 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 7 907 | 8 529 | 8 829 | 9 063 | 4 628 | – |
| Förändring av lager | – | – | – | −20 | 335 | – |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 6 | 384 | 428 | 127 | – |
| Rörelseintäkter | 7 907 | 8 536 | 9 213 | 9 471 | 5 090 | – |
| Råvaror och förnödenheter | 2 311 | 2 740 | 2 988 | 2 721 | 1 735 | – |
| Handelsvaror | – | – | – | 1 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 1 871 | 1 881 | 2 089 | 2 146 | 973 | – |
| Personalkostnader | 3 234 | 3 678 | 3 201 | 4 015 | 1 837 | – |
| Av- och nedskrivningar | 459 | 453 | 437 | 511 | 227 | – |
| Rörelsekostnader | 7 875 | 8 753 | 8 716 | 9 395 | 4 773 | – |
| Rörelseresultat | 32 | −217 | 498 | 76 | 317 | – |
| Ränteintäkter och liknande | 1 | 1 | 0 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 198 | 210 | 4 | 18 | 15 | – |
| Finansiella poster | −197 | −209 | −3 | −18 | −15 | – |
| Resultat efter finansiella poster | −165 | −426 | 495 | 58 | 302 | – |
| Bokslutsdispositioner | 140 | 441 | −490 | −15 | −76 | – |
| Resultat före skatt | −25 | 15 | 5 | 43 | 226 | – |
| Skatt på årets resultat | −1 | 4 | 2 | 9 | 49 | – |
| Årets resultat | −25 | 10 | 3 | 34 | 177 | – |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Immateriella anläggningstillgångar | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – |
| Materiella anläggningstillgångar | 4 623 | 5 082 | 5 465 | 5 837 | 5 382 | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | – | – | – | 0 | 954 | – |
| Anläggningstillgångar | 4 723 | 5 182 | 5 565 | 5 937 | 6 436 | – |
| Varulager | 232 | 94 | 157 | 315 | 335 | – |
| Kundfordringar | 99 | 96 | 260 | 64 | 161 | – |
| Kortfristiga fordringar | 407 | 947 | 477 | 467 | 700 | – |
| Kassa och bank | 302 | 168 | 379 | 143 | 825 | – |
| Omsättningstillgångar | 941 | 1 210 | 1 013 | 925 | 1 860 | – |
| Summa tillgångar | 5 664 | 6 391 | 6 579 | 6 862 | 8 296 | – |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 | – |
| Balanserat resultat | 224 | 213 | 211 | 177 | – | – |
| Fritt eget kapital | 199 | 224 | 213 | 211 | 177 | – |
| Eget kapital | 224 | 249 | 238 | 236 | 202 | – |
| Obeskattade reserver | 0 | 140 | 581 | 91 | 76 | – |
| Långfristiga skulder | 2 663 | 3 615 | 3 155 | 3 228 | 3 951 | – |
| Leverantörsskulder | 284 | 278 | 326 | 525 | 486 | – |
| Skatteskulder | – | – | 11 | 58 | 49 | – |
| Kortfristiga skulder | 2 777 | 2 387 | 2 604 | 3 308 | 4 066 | – |
| Summa eget kapital och skulder | 5 664 | 6 391 | 6 579 | 6 862 | 8 296 | – |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 9 | 10 | 9 | 11 | 8 | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 4 % | 5,6 % | 10,6 % | 4,5 % | 3,2 % | – |
| Kassalikviditet | 26 % | 47 % | 33 % | 18 % | 38 % | – |
| Rörelsemarginal | 0,4 % | −2,6 % | 5,6 % | 0,8 % | 6,9 % | – |
| Vinstmarginal | −2,1 % | −5 % | 5,6 % | 0,6 % | 6,5 % | – |
| Omsättningstillväxt | −7,3 % | −3,4 % | −2,6 % | 95,8 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −11,1 % | 4,2 % | 1,1 % | 14,2 % | 87,6 % | – |
| Omsättning per anställd | 879 tkr | 853 tkr | 981 tkr | 824 tkr | 579 tkr | – |
Övriga poster i årsredovisningen (35)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Ackumulerade overavskrivningar | 0 | 140 tkr |
| Arets resultat eget kapital | −25 tkr | 10 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −25 tkr | 10 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −10 tkr | −3 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 10 tkr | 3 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 224 tkr | 249 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −25 tkr | 10 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring overavskrivningar | 140 tkr | 350 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | 0 | 91 tkr |
| Forbattringsutgifter annans fastighet | 3 082 tkr | 3 246 tkr |
| Forbattringsutgifter annans fastighet anskaffningsvarden | 3 832 tkr | 3 832 tkr |
| Forbattringsutgifter annans fastighet avskrivningar | 751 tkr | 586 tkr |
| Forbattringsutgifter annans fastighet forandring anskaffningsvarden inkop | – | 69 tkr |
| Forbattringsutgifter annans fastighet forandring avskrivningar arets avskrivningar | 164 tkr | 159 tkr |
| Fordringar intresseforetag gemensamt styrda foretag kortfristiga | 0 | 530 tkr |
| Forskott fran kunder | 67 tkr | 81 tkr |
| Forslag disposition | 199 tkr | 224 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 199 tkr | 224 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 160 tkr | 184 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 1 541 tkr | 1 835 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 2 877 tkr | 2 877 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 1 336 tkr | 1 041 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 294 tkr | 294 tkr |
| Koncessioner patent licenser varumarken liknande rattigheter | 100 tkr | 100 tkr |
| Koncessioner patent licenser varumarken liknande rattigheter anskaffningsvarden | 100 tkr | 100 tkr |
| Lager ravaror fornodenheter | 232 tkr | 94 tkr |
| Langfristiga skulder forfaller senare5ar | 1 938 tkr | 2 005 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 148 tkr | 138 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 1 767 tkr | 930 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut | 387 tkr | 817 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 2 538 tkr | 2 805 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 124 tkr | 810 tkr |
| Periodiseringsfonder | – | 0 |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 273 tkr | 281 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 29 dec. 2020 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Inizio i Ängelholm ABHuvudarbetsställe
Storgatan 85 D, 262 35 Ängelholm
Restaurang & café
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559294-0992
Registreringsdatum
29 december 2020
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Ängelholm, Skåne län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
25 000 kr
SNI-koder
Restaurang & café
- SNI 56.110 – Restaurangverksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.