inLightment AB
556922-2572Aktiebolagreg. 2013
Stockholm, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
1 637 tkr
Resultat efter fin. poster
1 358 tkr
Soliditet
83 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Vasagatan 28, 111 20 Stockholm
Postadress
c/o Eikolytics Ab, Vasagatan 28, 111 20 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva konsultverksamhet inom data och IT, produktutveckling inom IT samt extern och intern kommunikation. Vidare ska bolaget investera i värdepapper och fastigheter samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2016 | 190 tkr | 1 001 tkr | – |
| 2017 | 1 109 tkr | 637 tkr | – |
| 2018 | 3 554 tkr | 1 207 tkr | – |
| 2019 | 3 890 tkr | 356 tkr | 1 581 tkr |
| 2020 | 2 517 tkr | 1 042 tkr | 2 007 tkr |
| 2021 | 1 238 tkr | 93 tkr | 2 159 tkr |
| 2022 | 0 tkr | 469 tkr | 2 870 tkr |
| 2023 | 0 tkr | −174 tkr | 2 857 tkr |
| 2024 | 937 tkr | 356 tkr | 3 226 tkr |
| 2025 | 1 637 tkr | 1 358 tkr | 4 079 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 83,5 % – branschmedian 74 %
Vinstmarginal 83 % – branschmedian 20,4 %
Omsättningstillväxt 74,7 % – branschmedian −1,3 %
Median för 28047 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 637 | 937 | 0 | 0 | 1 238 | 2 517 | 3 890 | 3 554 | 1 109 | 190 |
| Rörelseintäkter | 1 637 | 937 | 0 | 0 | 1 238 | 2 517 | 3 890 | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 29 | 212 | 25 | 47 | 156 | 201 | 406 | – | – | – |
| Personalkostnader | 254 | 283 | 149 | 170 | 987 | 1 567 | 3 161 | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 283 | 494 | 175 | 218 | 1 144 | 1 768 | 3 566 | – | – | – |
| Rörelseresultat | 1 354 | 443 | −175 | −218 | 94 | 749 | 324 | – | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 3 | 2 | 1 | – | – | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 14 | 0 | 0 | 1 | 2 | 0 | – | – | – |
| Finansiella poster | 3 | −87 | 1 | 687 | −1 | 293 | 32 | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 1 358 | 356 | −174 | 469 | 93 | 1 042 | 356 | 1 207 | 637 | 1 001 |
| Bokslutsdispositioner | −280 | 139 | 165 | 253 | 104 | −263 | −85 | – | – | – |
| Resultat före skatt | 1 078 | 495 | −9 | 722 | 197 | 779 | 271 | – | – | – |
| Skatt på årets resultat | 225 | 125 | 4 | 12 | 45 | 169 | 58 | – | – | – |
| Årets resultat | 853 | 370 | −13 | 711 | 152 | 611 | 213 | – | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 5 075 | 3 364 | 3 420 | 3 568 | 3 608 | 2 955 | 49 | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 5 075 | 3 364 | 3 420 | 3 568 | 3 608 | 2 955 | 49 | – | – | – |
| Kundfordringar | 91 | 252 | 66 | 66 | 411 | 645 | 434 | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 272 | 439 | 125 | 89 | 615 | 1 206 | 782 | – | – | – |
| Kortfristiga placeringar | – | – | – | – | – | 0 | 1 958 | – | – | – |
| Kassa och bank | 398 | 415 | 243 | 839 | 301 | 396 | 1 094 | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 670 | 854 | 368 | 928 | 915 | 1 601 | 3 834 | – | – | – |
| Summa tillgångar | 5 745 | 4 218 | 3 788 | 4 496 | 4 523 | 4 556 | 3 883 | – | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – | – |
| Balanserat resultat | 3 176 | 2 807 | 2 820 | 2 109 | 1 957 | 1 346 | 1 318 | – | – | – |
| Fritt eget kapital | 4 029 | 3 176 | 2 807 | 2 820 | 2 109 | 1 957 | 1 531 | – | – | – |
| Eget kapital | 4 079 | 3 226 | 2 857 | 2 870 | 2 159 | 2 007 | 1 581 | – | – | – |
| Obeskattade reserver | 902 | 622 | 761 | 926 | 1 179 | 1 283 | 1 020 | – | – | – |
| Leverantörsskulder | – | – | 0 | 5 | 4 | 2 | 43 | – | – | – |
| Skatteskulder | 328 | 120 | 0 | 34 | – | 0 | 33 | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 765 | 370 | 170 | 701 | 1 186 | 1 267 | 1 282 | – | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 5 745 | 4 218 | 3 788 | 4 496 | 4 523 | 4 556 | 3 883 | – | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 2 | 2.5 | – | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 600 | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 83,5 % | 88,2 % | 91,4 % | 80,2 % | 68,4 % | 66,4 % | 61,6 % | – | – | – |
| Kassalikviditet | 88 % | 231 % | 216 % | 132 % | 77 % | 126 % | 299 % | – | – | – |
| Rörelsemarginal | 82,7 % | 47,3 % | – | – | 7,6 % | 29,8 % | 8,3 % | – | – | – |
| Vinstmarginal | 83 % | 38 % | – | – | 7,5 % | 41,4 % | 9,2 % | 34 % | 57,4 % | 526,8 % |
| Omsättningstillväxt | 74,7 % | – | – | −100 % | −50,8 % | −35,3 % | 9,5 % | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 20,9 % | 11,5 % | −0,4 % | 24,8 % | 7 % | 30,4 % | 13,5 % | – | – | – |
| Omsättning per anställd | 1 637 tkr | 937 tkr | 0 tkr | 0 tkr | 1 238 tkr | 1 259 tkr | 1 556 tkr | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (25)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag | 2 915 tkr | 1 681 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden | 2 915 tkr | 1 737 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden inkop | 1 233 tkr | 0 |
| Andra langfristiga fordringar | 2 160 tkr | 1 682 tkr |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 2 160 tkr | 1 682 tkr |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden reglerade fordringar | – | 0 |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden tillkommande fordringar | 478 tkr | 0 |
| Arets resultat eget kapital | 853 tkr | 370 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 853 tkr | 370 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −370 tkr | 13 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 370 tkr | −13 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 4 079 tkr | 3 226 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 853 tkr | 370 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring periodiseringsfond | −280 tkr | 139 tkr |
| Forslag disposition | 4 029 tkr | 3 176 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 3 429 tkr | 3 176 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 61 tkr | 187 tkr |
| Nedskrivningar finansiella anlaggningstillgangar kortfristiga placeringar | 0 | 10 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 120 tkr | 31 |
| Ovriga kortfristiga skulder | 397 tkr | 208 tkr |
| Periodiseringsfonder | 902 tkr | 622 tkr |
| Resultat andelar intresseforetag gemensamt styrda | 0 | −65 tkr |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar | – | 0 |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 40 tkr | 41 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 juli 2024 – 30 juni 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 juli 2023 – 30 juni 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 juli 2022 – 30 juni 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 juli 2021 – 30 juni 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 juli 2020 – 30 juni 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 juli 2019 – 30 juni 2020 · Inlämnad –
inLightment ABHuvudarbetsställe
Vasagatan 28, 111 20 Stockholm
IT & tech
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556922-2572
Registreringsdatum
12 februari 2013
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
IT & tech
- SNI 62.201 – Datakonsultverksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.