Inmema kommunikation AB
559224-3298Aktiebolagreg. 2019
Sollentuna, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
490 tkr
Resultat efter fin. poster
150 tkr
Soliditet
74 %
Anställda
1
Inmema Kommunikation
Inmema Kommunikation
inmema.com
Adresser
Besöksadress
Militärvägen 3, 192 73 Sollentuna
Postadress
Militärvägen 3, 192 73 Sollentuna
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva kommunikationstjänster med inriktning på, PR, marknadsföring, sociala medier, ekonomiskt information och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | – | – | – |
| 2020 | 1 815 tkr | −146 tkr | −96 tkr |
| 2021 | 1 241 tkr | −184 tkr | −280 tkr |
| 2022 | 1 092 tkr | 442 tkr | 138 tkr |
| 2023 | 968 tkr | 373 tkr | 434 tkr |
| 2024 | 808 tkr | 212 tkr | 602 tkr |
| 2025 | 490 tkr | 150 tkr | 720 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 73,9 % – branschmedian 66,2 %
Vinstmarginal 30,6 % – branschmedian 9,5 %
Omsättningstillväxt −39,4 % – branschmedian −4,4 %
Median för 8459 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 490 | 808 | 968 | 1 092 | 1 241 | 1 815 | – |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 2 | 6 | 5 | 43 | 6 | – |
| Rörelseintäkter | 490 | 810 | 974 | 1 098 | 1 284 | 1 821 | – |
| Råvaror och förnödenheter | 84 | 98 | 92 | 87 | 104 | 97 | – |
| Övriga externa kostnader | 48 | 56 | 58 | 85 | 158 | 486 | – |
| Personalkostnader | 206 | 150 | 131 | 163 | 884 | 1 024 | – |
| Av- och nedskrivningar | 0 | 292 | 319 | 319 | 319 | 346 | – |
| Övriga rörelsekostnader | 0 | 1 | 3 | 1 | 1 | 11 | – |
| Rörelsekostnader | 338 | 598 | 602 | 655 | 1 467 | 1 963 | – |
| Rörelseresultat | 152 | 212 | 372 | 443 | −183 | −142 | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 1 | 1 | 0 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 3 | 1 | 0 | 1 | 2 | 3 | – |
| Finansiella poster | −3 | −0 | 1 | −1 | −2 | −3 | – |
| Resultat efter finansiella poster | 150 | 212 | 373 | 442 | −184 | −146 | – |
| Resultat före skatt | 150 | 212 | 373 | 442 | −184 | −146 | – |
| Skatt på årets resultat | 31 | 44 | 77 | 25 | – | – | – |
| Årets resultat | 118 | 168 | 296 | 417 | −184 | −146 | – |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Immateriella anläggningstillgångar | 0 | 0 | 292 | 611 | 930 | 1 249 | – |
| Anläggningstillgångar | 0 | 0 | 292 | 611 | 930 | 1 249 | – |
| Kundfordringar | 111 | 59 | 61 | 99 | 100 | 57 | – |
| Kortfristiga fordringar | 123 | 60 | 72 | 112 | 119 | 108 | – |
| Kassa och bank | 852 | 1 317 | 1 300 | 1 000 | 612 | 454 | – |
| Omsättningstillgångar | 974 | 1 377 | 1 372 | 1 112 | 731 | 562 | – |
| Summa tillgångar | 974 | 1 377 | 1 664 | 1 723 | 1 661 | 1 811 | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – |
| Balanserat resultat | 552 | 384 | 88 | −330 | −146 | – | – |
| Fritt eget kapital | 670 | 552 | 384 | 88 | −330 | −146 | – |
| Eget kapital | 720 | 602 | 434 | 138 | −280 | −96 | – |
| Långfristiga skulder | 142 | 582 | 1 022 | 1 462 | 1 862 | 1 862 | – |
| Leverantörsskulder | 17 | 10 | 10 | 10 | 27 | 6 | – |
| Skatteskulder | 0 | 99 | 102 | 25 | 0 | −43 | – |
| Kortfristiga skulder | 112 | 193 | 208 | 123 | 79 | 45 | – |
| Summa eget kapital och skulder | 974 | 1 377 | 1 664 | 1 723 | 1 661 | 1 811 | – |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 2 | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 250 | – | – | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 73,9 % | 43,7 % | 26,1 % | 8 % | −16,8 % | −5,3 % | – |
| Kassalikviditet | 868 % | 712 % | 658 % | 901 % | 923 % | 1 248 % | – |
| Rörelsemarginal | 31,1 % | 26,3 % | 38,4 % | 40,5 % | −14,7 % | −7,8 % | – |
| Vinstmarginal | 30,6 % | 26,2 % | 38,5 % | 40,5 % | −14,8 % | −8 % | – |
| Omsättningstillväxt | −39,4 % | −16,5 % | −11,4 % | −12 % | −31,6 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 16,4 % | 28 % | 68,3 % | 303,4 % | 65,8 % | 152,3 % | – |
| Omsättning per anställd | 490 tkr | 808 tkr | 968 tkr | 1 092 tkr | 1 241 tkr | 908 tkr | – |
Övriga poster i årsredovisningen (19)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 118 tkr | 168 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 118 tkr | 168 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −168 tkr | −296 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 168 tkr | 296 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 720 tkr | 602 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 118 tkr | 168 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forslag disposition | 670 tkr | 552 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 420 tkr | 552 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | – | 0 |
| Goodwill | 0 | 0 |
| Goodwill anskaffningsvarden | 1 595 tkr | 1 595 tkr |
| Goodwill avskrivningar | 1 595 tkr | 1 595 tkr |
| Goodwill forandring avskrivningar arets avskrivningar | – | 292 tkr |
| Langfristiga skulder forfaller senare5ar | 142 tkr | 582 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 11 tkr | 2 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 88 tkr | 76 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 142 tkr | 582 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 8 tkr | 8 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 29 okt. 2019 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Inmema kommunikation ABHuvudarbetsställe
Militärvägen 3, 192 73 Sollentuna
Media & marknadsföring
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559224-3298
Registreringsdatum
29 oktober 2019
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Sollentuna, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Media & marknadsföring
- SNI 73.300 – PR och kommunikation
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.