Innovosens AB
559107-3480Aktiebolagreg. 2017
Malmö, Skåne län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
67 tkr
Resultat efter fin. poster
−122 tkr
Soliditet
−93 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Per Albin Hanssons Väg 41, 214 32 Malmö
Postadress
c/o Medeon Science Park, Per Albin Hanssons Väg 41, 214 32 Malmö
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska utveckla smarta bärbara enheter och bärbara sensorer för övervakning av vitala ämnen inom sport hälsa och medicin (inklusive diabetes) samt bedriva därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2018 | – | −24 tkr | 26 tkr |
| 2019 | – | −235 tkr | 166 tkr |
| 2020 | – | −134 tkr | 507 tkr |
| 2021 | 22 tkr | −1 102 tkr | 389 tkr |
| 2022 | −0 tkr | −452 tkr | −63 tkr |
| 2023 | 53 tkr | 67 tkr | 4 tkr |
| 2024 | 25 tkr | −235 tkr | −230 tkr |
| 2025 | 67 tkr | −122 tkr | −352 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet −92,8 % – branschmedian 77,9 %
Vinstmarginal −182,1 % – branschmedian 16,9 %
Omsättningstillväxt 168 % – branschmedian −9,6 %
Median för 1915 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 67 | 25 | 53 | −0 | 22 | – | – | – |
| Övriga rörelseintäkter | 1 | 111 | 996 | – | 0 | 646 | 447 | 40 |
| Rörelseintäkter | 68 | 136 | 1 049 | −0 | 22 | 646 | 447 | 40 |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | 512 | 288 | 404 | 522 | 566 | 48 |
| Handelsvaror | 20 | 58 | – | – | – | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 68 | 344 | 124 | 66 | 208 | 208 | 88 | 13 |
| Personalkostnader | 29 | – | 0 | 46 | 252 | – | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 7 | 61 | 52 | −87 | 161 | 32 | 28 | 4 |
| Rörelsekostnader | 124 | 464 | 688 | 313 | 1 025 | 762 | 681 | 65 |
| Rörelseresultat | −57 | −327 | 361 | −313 | −1 004 | −117 | −235 | −24 |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 2 | – | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 65 | −90 | 293 | 139 | 99 | 17 | – | – |
| Finansiella poster | −65 | 92 | −293 | −139 | −99 | −17 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −122 | −235 | 67 | −452 | −1 102 | −134 | −235 | −24 |
| Resultat före skatt | −122 | −235 | 67 | −452 | −1 102 | −134 | −235 | −24 |
| Årets resultat | −122 | −235 | 67 | −452 | −1 102 | −134 | −235 | −24 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Immateriella anläggningstillgångar | 11 | 16 | 73 | 126 | 37 | 169 | 109 | 16 |
| Materiella anläggningstillgångar | 11 | 13 | 17 | 17 | 19 | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 21 | 29 | 90 | 142 | 56 | 169 | 109 | 16 |
| Varulager | – | 0 | 58 | 58 | 58 | – | – | – |
| Kundfordringar | 0 | 22 | – | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 75 | 102 | 75 | 89 | 70 | – | – | – |
| Kassa och bank | 283 | 681 | 1 322 | 1 616 | 2 280 | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 358 | 783 | 1 455 | 1 762 | 2 408 | – | – | – |
| Summa tillgångar | 380 | 812 | 1 546 | 1 905 | 2 464 | 1 060 | 219 | 75 |
| Aktiekapital | 55 | 55 | 55 | 55 | 55 | 53 | 51 | 50 |
| Bundet eget kapital | 55 | 55 | 55 | 55 | 55 | 53 | 52 | 50 |
| Balanserat resultat | −2 115 | −1 880 | −1 947 | −1 495 | −393 | −259 | −24 | 0 |
| Fritt eget kapital | −408 | −286 | −51 | −118 | 334 | 454 | 114 | −24 |
| Eget kapital | −352 | −230 | 4 | −63 | 389 | 507 | 166 | 26 |
| Långfristiga skulder | 630 | 966 | 1 466 | 1 957 | 2 000 | 500 | – | – |
| Leverantörsskulder | 26 | – | 0 | −83 | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 102 | 77 | 75 | 10 | 74 | 53 | 53 | 49 |
| Summa eget kapital och skulder | 380 | 812 | 1 546 | 1 905 | 2 464 | 1 060 | 219 | 75 |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | – | – | – | – | 1 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | −92,8 % | −28,4 % | 0,3 % | −3,3 % | 15,8 % | 47,9 % | 76 % | 34,2 % |
| Kassalikviditet | 350 % | 1 016 % | 1 866 % | 16 386 % | 3 158 % | – | – | – |
| Rörelsemarginal | −84,6 % | −1 309 % | 681,2 % | 31 304 500 % | −4 634 % | – | – | – |
| Vinstmarginal | −182,1 % | −940 % | 127,1 % | 45 220 500 % | −5 089,1 % | – | – | – |
| Omsättningstillväxt | 168 % | −52,8 % | −5 294 700 % | −100 % | – | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 34,6 % | 102 % | 1 496,8 % | 720,4 % | −283,1 % | −26,4 % | −141,2 % | −95,3 % |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | 22 tkr | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (22)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | −122 tkr | −235 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −122 tkr | −235 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | −352 tkr | −230 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −122 tkr | −235 tkr |
| Forslag disposition | −408 tkr | −286 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | −408 tkr | −286 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 11 tkr | 13 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 21 tkr | 21 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 11 tkr | 8 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 2 tkr | 2 tkr |
| Koncessioner patent licenser varumarken liknande rattigheter | 11 tkr | 16 tkr |
| Koncessioner patent licenser varumarken liknande rattigheter anskaffningsvarden | 148 tkr | 148 tkr |
| Koncessioner patent licenser varumarken liknande rattigheter avskrivningar | 137 tkr | 132 tkr |
| Koncessioner patent licenser varumarken liknande rattigheter forandring anskaffningsvarden inkop | – | 0 |
| Koncessioner patent licenser varumarken liknande rattigheter forandring avskrivningar arets avskrivningar | 5 tkr | 5 tkr |
| Lager ravaror fornodenheter | – | 0 |
| Langfristiga skulder forfaller senare5ar | −630 tkr | – |
| Overkursfond | −1 829 tkr | −1 829 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 75 tkr | 80 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 72 tkr | 72 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 630 tkr | 966 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 5 tkr | 5 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 okt. 2024 – 30 sep. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 okt. 2023 – 30 sep. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 okt. 2022 – 30 sep. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 okt. 2021 – 30 sep. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 okt. 2020 – 30 sep. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 okt. 2019 – 30 sep. 2020 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 1 okt. 2018 – 30 sep. 2019 · Inlämnad –
Innovosens ABHuvudarbetsställe
Per Albin Hanssons Väg 41, 214 32 Malmö
Konsulttjänster
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559107-3480
Registreringsdatum
3 april 2017
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Malmö, Skåne län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
55 400 kr
SNI-koder
Konsulttjänster
- SNI 72.109 – Annan naturvetenskaplig och teknisk forskning och utveckling
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-17). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.