Inovera AB
556878-8326Aktiebolagreg. 2011
Örebro, Örebro län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
0 tkr
Resultat efter fin. poster
74 tkr
Soliditet
100 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Mark 430, 705 95 Örebro
Postadress
c/o Carolina Helgesson, Mark 430, 705 95 Örebro
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva konsultverksamhet inom redovisning och därmed förenlig verksamhet. Bolaget ska bedriva handel med värdepapper.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2015 | 0 tkr | 0 tkr | – |
| 2016 | 290 tkr | 274 tkr | – |
| 2017 | 150 tkr | 148 tkr | – |
| 2018 | 465 tkr | 461 tkr | 576 tkr |
| 2019 | 440 tkr | 435 tkr | 918 tkr |
| 2020 | 220 tkr | 213 tkr | 744 tkr |
| 2021 | 0 tkr | 2 255 tkr | 2 799 tkr |
| 2022 | 0 tkr | −96 tkr | 2 608 tkr |
| 2023 | 0 tkr | 15 tkr | 2 321 tkr |
| 2024 | 0 tkr | 427 tkr | 2 536 tkr |
| 2025 | 0 tkr | 74 tkr | 2 408 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 99,5 % – branschmedian 69,2 %
Vinstmarginal – – branschmedian 18,5 %
Omsättningstillväxt – – branschmedian 1,5 %
Median för 15242 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* | 2015* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 220 | 440 | 465 | 150 | 290 | 0 |
| Rörelseintäkter | – | – | – | – | 0 | 220 | 440 | 465 | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 2 | 2 | 4 | 3 | 3 | 7 | 5 | 4 | – | – | – |
| Personalkostnader | 5 | 5 | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 7 | 7 | 4 | 3 | 3 | 7 | 5 | 4 | – | – | – |
| Rörelseresultat | −7 | −7 | – | – | −3 | 213 | 435 | 461 | – | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 12 | 65 | 13 | 0 | – | – | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | – | – | – | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – | – |
| Finansiella poster | 81 | 434 | 19 | −93 | 2 259 | −0 | −0 | −0 | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 74 | 427 | 15 | −96 | 2 255 | 213 | 435 | 461 | 148 | 274 | 0 |
| Bokslutsdispositioner | – | – | 0 | 5 | 0 | −53 | – | – | – | – | – |
| Resultat före skatt | 74 | 427 | 15 | −91 | 2 255 | 160 | 435 | 461 | – | – | – |
| Skatt på årets resultat | 2 | 12 | 2 | – | 0 | 34 | 93 | 101 | – | – | – |
| Årets resultat | 72 | 415 | 13 | −91 | 2 255 | 126 | 342 | 360 | – | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* | 2015* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 647 | 584 | 215 | 209 | 303 | 4 | – | – | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 647 | 584 | 215 | 209 | 303 | 4 | – | – | – | – | – |
| Kundfordringar | – | – | – | – | – | – | 0 | 281 | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 3 | 5 | 11 | 2 | 21 | 68 | 0 | 281 | – | – | – |
| Kassa och bank | 1 808 | 2 009 | 2 145 | 2 444 | 2 528 | 779 | 1 063 | 455 | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 1 811 | 2 014 | 2 156 | 2 446 | 2 549 | 848 | 1 063 | 736 | – | – | – |
| Summa tillgångar | 2 457 | 2 598 | 2 371 | 2 656 | 2 852 | 851 | 1 063 | 736 | – | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – | – |
| Balanserat resultat | 2 286 | 2 071 | 2 258 | 2 649 | 494 | 568 | 526 | 166 | – | – | – |
| Fritt eget kapital | 2 358 | 2 486 | 2 271 | 2 558 | 2 749 | 694 | 868 | 526 | – | – | – |
| Eget kapital | 2 408 | 2 536 | 2 321 | 2 608 | 2 799 | 744 | 918 | 576 | – | – | – |
| Obeskattade reserver | 48 | 48 | 48 | 48 | 53 | 53 | – | – | – | – | – |
| Skatteskulder | 2 | 15 | 2 | – | – | 0 | 35 | 43 | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 2 | 15 | 2 | – | 0 | 55 | 146 | 160 | – | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 2 457 | 2 598 | 2 371 | 2 656 | 2 852 | 851 | 1 063 | 736 | – | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* | 2015* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | – | – | – | – | – | – | 1 | 1 | – | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 500 | 200 | 200 | 300 | – | 200 | 300 | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 | 2015 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 99,5 % | 99,1 % | 99,5 % | 99,6 % | 99,6 % | 92,3 % | 86,3 % | 78,2 % | – | – | – |
| Kassalikviditet | 112 177 % | 13 751 % | 95 513 % | – | – | 1 547 % | 730 % | 459 % | – | – | – |
| Rörelsemarginal | – | – | – | – | – | 96,8 % | 99 % | 99,2 % | – | – | – |
| Vinstmarginal | – | – | – | – | – | 96,8 % | 98,9 % | 99,1 % | 98,7 % | 94,5 % | – |
| Omsättningstillväxt | – | – | – | – | −100 % | −50 % | −5,4 % | 210 % | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 3 % | 16,4 % | 0,6 % | −3,5 % | 80,6 % | 16,9 % | 37,3 % | 62,5 % | – | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | 440 tkr | 465 tkr | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (16)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag | 0 | 4 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 647 tkr | 580 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 72 tkr | 415 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 72 tkr | 415 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −415 tkr | −13 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 415 tkr | 13 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 200 tkr | 200 tkr |
| Forslag disposition | 2 358 tkr | 2 486 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 1 858 tkr | 2 286 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | – | 0 |
| Nedskrivningar finansiella anlaggningstillgangar kortfristiga placeringar | −66 tkr | 371 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 3 tkr | 5 tkr |
| Periodiseringsfonder | 48 tkr | 48 tkr |
| Resultat andelar intresseforetag gemensamt styrda | 1 tkr | 740 tkr |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar | 940 | 920 |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 0 | 0 |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 1 jan. 2019 – 31 dec. 2019 · Inlämnad –
Inovera ABHuvudarbetsställe
Mark 430, 705 95 Örebro
Redovisning & ekonomi
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556878-8326
Registreringsdatum
28 december 2011
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Örebro, Örebro län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Redovisning & ekonomi
- SNI 69.201 – Redovisning och bokföring; skatterådgivning
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.