Inredningsmontage P.E. AB
556876-8120Aktiebolagreg. 2011
Linköping, Östergötlands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
1 594 tkr
Resultat efter fin. poster
−32 tkr
Soliditet
69 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Landeryd Övre Norrgården, 585 93 Linköping
Postadress
Landeryd Övre Norrgården, 585 93 Linköping
Verksamhetsbeskrivning
Bolagets verksamhet ska vara att utföra inredningsmontage inom byggbranschen samt bedriva förvaltning av fast och lös egendom jämte därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2018 | 2 957 tkr | 111 tkr | – |
| 2019 | 2 256 tkr | 5 tkr | – |
| 2020 | 2 654 tkr | 62 tkr | 134 tkr |
| 2021 | 1 916 tkr | 45 tkr | 160 tkr |
| 2022 | 1 762 tkr | −9 tkr | 160 tkr |
| 2023 | 2 043 tkr | −42 tkr | 134 tkr |
| 2024 | 1 357 tkr | 53 tkr | 181 tkr |
| 2025 | 1 594 tkr | −32 tkr | 150 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 68,5 % – branschmedian 53,3 %
Vinstmarginal −2 % – branschmedian 6,2 %
Omsättningstillväxt 17,5 % – branschmedian 2,7 %
Median för 37600 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 594 | 1 357 | 2 043 | 1 762 | 1 916 | 2 654 | 2 256 | 2 957 |
| Övriga rörelseintäkter | 4 | 57 | 48 | 48 | 2 | 69 | – | – |
| Rörelseintäkter | 1 598 | 1 414 | 2 091 | 1 810 | 1 918 | 2 723 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 441 | 89 | 316 | 263 | 134 | 1 076 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 395 | 366 | 559 | 430 | 358 | 379 | – | – |
| Personalkostnader | 794 | 907 | 1 258 | 1 126 | 1 381 | 1 206 | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 629 | 1 361 | 2 133 | 1 819 | 1 874 | 2 661 | – | – |
| Rörelseresultat | −31 | 52 | −42 | −9 | 45 | 62 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 1 | 0 | 0 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | – | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | −0 | 1 | 0 | −0 | −0 | 0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −32 | 53 | −42 | −9 | 45 | 62 | 5 | 111 |
| Bokslutsdispositioner | – | 0 | 16 | 10 | −11 | −15 | – | – |
| Resultat före skatt | −32 | 53 | −26 | 1 | 34 | 47 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 0 | 6 | 0 | 0 | 7 | 10 | – | – |
| Årets resultat | −32 | 47 | −26 | 0 | 26 | 37 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Varulager | 6 | 6 | 12 | 12 | 12 | 12 | – | – |
| Kundfordringar | 61 | 108 | 226 | 102 | 90 | 339 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 72 | 173 | 281 | 102 | 90 | 339 | – | – |
| Kassa och bank | 141 | 88 | 6 | 96 | 293 | 271 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 218 | 267 | 299 | 211 | 396 | 621 | – | – |
| Summa tillgångar | 218 | 267 | 299 | 211 | 396 | 621 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 131 | 84 | 110 | 110 | 84 | 47 | – | – |
| Fritt eget kapital | 100 | 131 | 84 | 110 | 110 | 84 | – | – |
| Eget kapital | 150 | 181 | 134 | 160 | 160 | 134 | – | – |
| Obeskattade reserver | – | – | 0 | 16 | 26 | 15 | – | – |
| Leverantörsskulder | 7 | 20 | 4 | 5 | 7 | 10 | – | – |
| Skatteskulder | 36 | – | 0 | 8 | 61 | 29 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 69 | 85 | 165 | 35 | 210 | 473 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 218 | 267 | 299 | 211 | 396 | 621 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 2 | 2 | 2 | 2 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 68,5 % | 68 % | 44,9 % | 82 % | 45,6 % | 23,4 % | – | – |
| Kassalikviditet | 309 % | 306 % | 174 % | 575 % | 183 % | 129 % | – | – |
| Rörelsemarginal | −2 % | 3,8 % | −2,1 % | −0,5 % | 2,3 % | 2,3 % | – | – |
| Vinstmarginal | −2 % | 3,9 % | −2 % | −0,5 % | 2,3 % | 2,3 % | 0,2 % | 3,7 % |
| Omsättningstillväxt | 17,5 % | −33,6 % | 15,9 % | −8 % | −27,8 % | 17,7 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −21,3 % | 25,9 % | −19,1 % | 0,1 % | 16,4 % | 27,5 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 1 594 tkr | 1 357 tkr | 1 021 tkr | 881 tkr | 958 tkr | 1 327 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (12)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | −32 tkr | 47 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −32 tkr | 47 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −47 tkr | 26 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 47 tkr | −26 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | – | 0 |
| Forslag disposition | 100 tkr | 131 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 100 tkr | 131 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 0 | 39 tkr |
| Lager ravaror fornodenheter | 6 tkr | 6 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 10 tkr | 25 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 26 tkr | 66 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | – | 0 |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Inredningsmontage P.E. ABHuvudarbetsställe
Landeryd Övre Norrgården, 585 93 Linköping
Bygg & hantverk
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556876-8120
Registreringsdatum
16 december 2011
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Linköping, Östergötlands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Bygg & hantverk
- SNI 43.350 – Annan slutbehandling av byggnader
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.