Insolatio AB
559110-0473Aktiebolagreg. 2017
Tyresö, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2026Omsättning
–
Resultat efter fin. poster
781 tkr
Soliditet
98 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Svängstigen 11, 135 50 Tyresö
Postadress
c/o Zsolt Palfi, Svängstigen 11, 135 50 Tyresö
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget har till föremål för sin verksamhet att äga och förvalta fast och lös egendom samt idka annan därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | – | −4 tkr | 5 443 tkr |
| 2020 | – | −306 tkr | 5 138 tkr |
| 2021 | – | 292 tkr | 5 430 tkr |
| 2022 | – | 814 tkr | 6 244 tkr |
| 2023 | – | 674 tkr | 6 103 tkr |
| 2024 | – | −12 tkr | 6 091 tkr |
| 2025 | – | −13 tkr | 6 079 tkr |
| 2026 | – | 781 tkr | 6 066 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 97,8 %
Vinstmarginal –
Omsättningstillväxt –
Branschmedian visas när minst fem jämförbara företag finns.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Övriga externa kostnader | 13 | 13 | 12 | 12 | 36 | 9 | 5 | 4 |
| Rörelsekostnader | 13 | 13 | 12 | 12 | 36 | 9 | 5 | 4 |
| Rörelseresultat | −13 | −13 | −12 | −12 | −36 | −9 | −5 | −4 |
| Finansiella poster | 794 | – | 0 | 687 | 850 | 301 | −301 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 781 | −13 | −12 | 674 | 814 | 292 | −306 | −4 |
| Resultat före skatt | 781 | −13 | −12 | 674 | 814 | 292 | −306 | −4 |
| Årets resultat | 781 | −13 | −12 | 674 | 814 | 292 | −306 | −4 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 6 187 | 6 187 | 6 187 | 6 187 | 6 250 | 5 493 | 5 192 | 5 395 |
| Anläggningstillgångar | 6 187 | 6 187 | 6 187 | 6 187 | 6 250 | 5 493 | 5 192 | 5 395 |
| Kassa och bank | 15 | 32 | 45 | 54 | 66 | 9 | 14 | 48 |
| Omsättningstillgångar | 15 | 32 | 45 | 54 | 66 | 9 | 14 | 48 |
| Summa tillgångar | 6 202 | 6 219 | 6 232 | 6 241 | 6 316 | 5 502 | 5 206 | 5 443 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 5 235 | 6 041 | 6 053 | 5 379 | 5 380 | 5 088 | 5 393 | 5 397 |
| Fritt eget kapital | 6 016 | 6 029 | 6 041 | 6 053 | 6 194 | 5 380 | 5 088 | 5 393 |
| Eget kapital | 6 066 | 6 079 | 6 091 | 6 103 | 6 244 | 5 430 | 5 138 | 5 443 |
| Långfristiga skulder | 128 | 134 | 134 | 133 | 68 | 68 | 68 | 0 |
| Leverantörsskulder | 4 | 2 | 2 | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 8 | 7 | 6 | 5 | 5 | 5 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 6 202 | 6 219 | 6 232 | 6 241 | 6 316 | 5 502 | 5 206 | 5 443 |
Anställda och utdelning
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Föreslagen utdelning (tkr) | – | – | – | – | 765 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 97,8 % | 97,7 % | 97,8 % | 97,8 % | 98,9 % | 98,7 % | 98,7 % | 100 % |
| Kassalikviditet | 191 % | 494 % | 693 % | 1 199 % | 1 476 % | 207 % | – | – |
| Rörelsemarginal | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Vinstmarginal | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Omsättningstillväxt | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 12,9 % | −0,2 % | −0,2 % | 11,1 % | 13 % | 5,4 % | −5,9 % | −0,1 % |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (18)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2026 | 2025 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga fordringar | 6 187 tkr | 6 187 tkr |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 6 187 tkr | 6 187 tkr |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden fusion | −794 tkr | – |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden reglerade fordringar | −794 tkr | – |
| Arets resultat eget kapital | 781 tkr | −13 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 781 tkr | −13 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 13 tkr | 12 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −13 tkr | −12 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 794 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt | 6 066 tkr | 6 079 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 781 tkr | −13 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 794 tkr | – |
| Forslag disposition | 6 016 tkr | 6 029 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 6 016 tkr | 6 029 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 128 tkr | 134 tkr |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar | 794 tkr | – |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 5 tkr | 5 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2026
Period 1 maj 2025 – 30 apr. 2026 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2025
Period 1 maj 2024 – 30 apr. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 maj 2023 – 30 apr. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 maj 2022 – 30 apr. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 maj 2021 – 30 apr. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 maj 2020 – 30 apr. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 maj 2019 – 30 apr. 2020 · Inlämnad –
Insolatio ABHuvudarbetsställe
Svängstigen 11, 135 50 Tyresö
Övrig verksamhet
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559110-0473
Registreringsdatum
25 april 2017
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Tyresö, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Övrig verksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-17). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.