Institutet för Livsterapi i Malmö Aktiebolag
556258-2063Aktiebolagreg. 1985
Malmö, Skåne län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
325 tkr
Resultat efter fin. poster
126 tkr
Soliditet
90 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Citadellsvägen 21 B, 211 18 Malmö
Postadress
c/o Annika Björk, Citadellsvägen 21 B, 211 18 Malmö
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolagets verksamhet ska vara att bedriva psykoterapeutisk utbildning samt att idka annan därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2017 | 200 tkr | 138 tkr | – |
| 2018 | 297 tkr | 82 tkr | – |
| 2019 | 296 tkr | 107 tkr | 204 tkr |
| 2020 | 203 tkr | 79 tkr | 182 tkr |
| 2021 | 172 tkr | 63 tkr | 170 tkr |
| 2022 | 283 tkr | 122 tkr | 217 tkr |
| 2023 | 221 tkr | 85 tkr | 188 tkr |
| 2024 | 286 tkr | 148 tkr | 238 tkr |
| 2025 | 325 tkr | 126 tkr | 220 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 90,4 % – branschmedian 74,8 %
Vinstmarginal 38,8 % – branschmedian 21 %
Omsättningstillväxt 13,6 % – branschmedian −2 %
Median för 17280 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 325 | 286 | 221 | 283 | 172 | 203 | 296 | 297 | 200 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 4 | – | – | – | – | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 325 | 289 | 221 | 283 | 172 | 203 | 296 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 182 | 127 | 86 | 159 | 106 | 112 | 156 | – | – |
| Personalkostnader | 28 | 14 | 50 | 2 | 2 | 12 | 33 | – | – |
| Rörelsekostnader | 210 | 141 | 137 | 161 | 108 | 124 | 189 | – | – |
| Rörelseresultat | 115 | 149 | 85 | 122 | 63 | 79 | 107 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 12 | 0 | 0 | – | – | 0 | −0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | 11 | −1 | 0 | −0 | −0 | −0 | −0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 126 | 148 | 85 | 122 | 63 | 79 | 107 | 82 | 138 |
| Resultat före skatt | 126 | 148 | 85 | 122 | 63 | 79 | 107 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 26 | 31 | 18 | 25 | 14 | 17 | 24 | – | – |
| Årets resultat | 99 | 117 | 67 | 97 | 50 | 61 | 83 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kortfristiga fordringar | 13 | 10 | 7 | 8 | 13 | 8 | 4 | – | – |
| Kortfristiga placeringar | 114 | 111 | 124 | 124 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Kassa och bank | 116 | 128 | 72 | 83 | 62 | 86 | 137 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 243 | 249 | 203 | 216 | 175 | 193 | 240 | – | – |
| Summa tillgångar | 243 | 249 | 203 | 216 | 175 | 193 | 240 | 230 | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | – | – |
| Balanserat resultat | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | – | – |
| Fritt eget kapital | 100 | 118 | 68 | 97 | 50 | 62 | 84 | – | – |
| Eget kapital | 220 | 238 | 188 | 217 | 170 | 182 | 204 | – | – |
| Leverantörsskulder | – | – | – | – | – | 0 | 1 | – | – |
| Skatteskulder | 4 | 5 | 8 | 9 | 0 | 3 | 24 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 23 | 11 | 15 | −1 | 5 | 11 | 36 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 243 | 249 | 203 | 216 | 175 | 193 | 240 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | – | – | 0.5 | – | – | – | – | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 100 | 118 | 68 | 96 | 50 | 62 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 90,4 % | 95,5 % | 92,6 % | 100,5 % | 97,2 % | 94,3 % | 84,9 % | – | – |
| Kassalikviditet | 1 041 % | 2 230 % | 1 359 % | −20 401 % | 3 626 % | 1 760 % | 662 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 35,2 % | 52 % | 38,3 % | 43,1 % | 36,9 % | 38,9 % | 36,2 % | – | – |
| Vinstmarginal | 38,8 % | 51,7 % | 38,5 % | 43,1 % | 36,6 % | 38,9 % | 36,2 % | 27,5 % | 69 % |
| Omsättningstillväxt | 13,6 % | 29,4 % | −21,9 % | 64,8 % | −15,3 % | −31,4 % | −0,3 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 45,2 % | 49,4 % | 35,7 % | 44,6 % | 29,3 % | 33,7 % | 40,8 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | 442 tkr | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (19)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 99 tkr | 117 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 99 tkr | 117 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −117 tkr | −67 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 117 tkr | 67 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 118 tkr | 68 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 220 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 99 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | – |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 118 tkr | – |
| Forslag disposition | 100 tkr | 118 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 88 | 249 |
| Forslag disposition utdelning annan utdelning | – | 118 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 4 tkr | 4 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 9 tkr | 6 tkr |
| Ovriga kortfristiga placeringar | 114 tkr | 111 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 13 tkr | 0 |
| Reservfond | 20 tkr | 20 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 6 tkr | 6 tkr |
| Uppskrivningsfond | 20 tkr | – |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 sep. 2024 – 31 aug. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 sep. 2023 – 31 aug. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 sep. 2022 – 31 aug. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 sep. 2021 – 31 aug. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 sep. 2020 – 31 aug. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 sep. 2019 – 31 aug. 2020 · Inlämnad –
Institutet för Livsterapi i Malmö AktiebolagHuvudarbetsställe
Citadellsvägen 21 B, 211 18 Malmö
Hälsa & vård
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556258-2063
Registreringsdatum
18 april 1985
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Malmö, Skåne län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Hälsa & vård
- SNI 86.930 – Psykologi- och psykoterapiverksamhet, utom läkare
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-11-01). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.