Internetlingua Sweden AB
559155-2954Aktiebolagreg. 2018
Uppsala, Uppsala län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
36 tkr
Resultat efter fin. poster
−12 tkr
Soliditet
77 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Ledungsvägen 12, 754 40 Uppsala
Postadress
c/o Forsberg, Ledungsvägen 12, 754 40 Uppsala
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva datakonsultverksamhet, dataprogrammering, datordrifttjänster och andra IT- och datatjänster samt därmed förenlig verksamhet. Bolaget ska även bedriva bokutgivning, postorderhandel och detaljhandel på Internet med böcker och andra mediavaror.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2018 | 3 tkr | −39 tkr | 161 tkr |
| 2019 | 8 tkr | −10 tkr | 151 tkr |
| 2020 | 0 tkr | −27 tkr | 124 tkr |
| 2021 | – | – | – |
| 2021 | 19 tkr | −19 tkr | 105 tkr |
| 2022 | 24 tkr | −10 tkr | 95 tkr |
| 2023 | 34 tkr | −1 tkr | 95 tkr |
| 2024 | 40 tkr | 30 tkr | 118 tkr |
| 2025 | 36 tkr | −12 tkr | 113 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 77,3 % – branschmedian 69,8 %
Vinstmarginal −33,3 % – branschmedian 6,3 %
Omsättningstillväxt −10 % – branschmedian −3 %
Median för 1927 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 36 | 40 | 34 | 24 | 19 | – | 0 | 8 | 3 |
| Rörelseintäkter | 36 | 40 | 34 | 24 | 19 | – | −0 | 8 | 3 |
| Råvaror och förnödenheter | 34 | 0 | 19 | 12 | 16 | – | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 14 | 10 | 16 | 22 | 22 | – | 27 | 16 | 40 |
| Personalkostnader | – | – | – | – | – | – | – | 2 | 2 |
| Rörelsekostnader | 48 | 10 | 34 | 34 | 38 | – | 27 | 18 | 42 |
| Rörelseresultat | −12 | 30 | −1 | −10 | −19 | – | −27 | −10 | −39 |
| Finansiella poster | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −12 | 30 | −1 | −10 | −19 | – | −27 | −10 | −39 |
| Resultat före skatt | −12 | 30 | −1 | −10 | −19 | – | −27 | −10 | −39 |
| Skatt på årets resultat | 0 | 6 | 0 | 0 | – | – | – | – | – |
| Årets resultat | −12 | 23 | −1 | −10 | −19 | – | −27 | −10 | −39 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | – | – | 0 | 13 | 18 | – | 23 | 28 | 0 |
| Anläggningstillgångar | – | – | 0 | 13 | 18 | – | 23 | 28 | 0 |
| Varulager | 21 | 26 | 66 | 26 | 12 | – | – | – | – |
| Kundfordringar | – | 0 | 12 | 1 | – | – | – | 0 | 1 |
| Kortfristiga fordringar | 7 | 7 | 12 | 2 | 4 | – | 3 | 8 | 1 |
| Kassa och bank | 117 | 115 | 81 | 85 | 71 | – | 96 | 134 | 166 |
| Omsättningstillgångar | 146 | 148 | 159 | 113 | 88 | – | 98 | 142 | 167 |
| Summa tillgångar | 146 | 148 | 159 | 126 | 107 | – | 122 | 170 | 167 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 50 |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | 100 | 100 | 200 |
| Balanserat resultat | −76 | −105 | −105 | −95 | −76 | – | −49 | −39 | 0 |
| Fritt eget kapital | 13 | 18 | −5 | −5 | 5 | – | 24 | 51 | −39 |
| Eget kapital | 113 | 118 | 95 | 95 | 105 | – | 124 | 151 | 161 |
| Långfristiga skulder | 27 | 20 | 62 | 31 | – | – | – | – | – |
| Skatteskulder | – | 6 | 0 | 0 | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 6 | 10 | 3 | 0 | 1 | – | −2 | 20 | 6 |
| Summa eget kapital och skulder | 146 | 148 | 159 | 126 | 107 | – | 122 | 170 | 167 |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | – | 1 | – | – | – | – | – | 0 | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | – | – | – | – | – | – | – | 0 | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 77,3 % | 79,6 % | 59,5 % | 75,6 % | 98,6 % | – | 101,7 % | 88,6 % | 96,5 % |
| Kassalikviditet | 1 958 % | 1 245 % | 3 348 % | – | 5 056 % | – | −4 633 % | 727 % | 2 850 % |
| Rörelsemarginal | −32,3 % | 73,8 % | −2,3 % | −41 % | −98 % | – | – | −130,3 % | −1 234,6 % |
| Vinstmarginal | −33,3 % | 75 % | −2,9 % | −41,7 % | −100 % | – | – | −130,3 % | −1 234,6 % |
| Omsättningstillväxt | −10 % | 17,7 % | 41,7 % | 26,3 % | – | – | −100 % | 144,8 % | – |
| Avkastning på eget kapital | −10,3 % | 19,9 % | −0,8 % | −10,3 % | −17,7 % | – | −21,8 % | −6,7 % | −24,2 % |
| Omsättning per anställd | – | 40 tkr | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (14)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | −12 tkr | 23 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −12 tkr | 23 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −30 tkr | 766 |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 30 tkr | −766 |
| Forandring eget kapital totalt | – | 118 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −12 tkr | 23 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forskott till leverantorer | 21 tkr | 26 tkr |
| Forslag disposition | 13 tkr | 18 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 13 tkr | 18 tkr |
| Overkursfond | 100 tkr | 100 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 7 tkr | 7 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 6 tkr | 4 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 27 tkr | 20 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 1 jan. 2019 – 31 dec. 2019 · Inlämnad –
Internetlingua Sweden ABHuvudarbetsställe
Ledungsvägen 12, 754 40 Uppsala
IT & tech
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559155-2954
Registreringsdatum
11 april 2018
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Uppsala, Uppsala län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
IT & tech
- SNI 63.100 – Datainfrastruktur, databehandling, hosting o.d.
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-23). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.