Introfied AB
556847-3432Aktiebolagreg. 2011
Stockholm, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
9 691 tkr
Resultat efter fin. poster
−1 708 tkr
Soliditet
33 %
Anställda
10
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Kivra: 5568473432, 106 31 Stockholm
Postadress
Kivra: 5568473432, 106 31 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Tillhandahålla internetbaserade rekryteringstjänster för studenter, organisationer och företag, inneha och förvalta aktier i dotterbolag och fast egendom samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2018 | 6 634 tkr | −2 870 tkr | – |
| 2019 | 5 660 tkr | −727 tkr | – |
| 2020 | 8 442 tkr | −2 137 tkr | 233 tkr |
| 2021 | 16 952 tkr | 3 294 tkr | 3 372 tkr |
| 2022 | 41 940 tkr | 7 714 tkr | 7 778 tkr |
| 2023 | 28 919 tkr | −9 823 tkr | 120 tkr |
| 2024 | 7 968 tkr | −9 318 tkr | 3 707 tkr |
| 2025 | 9 691 tkr | −1 708 tkr | 1 999 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 33,2 % – branschmedian 56,9 %
Vinstmarginal −17,6 % – branschmedian 7,6 %
Omsättningstillväxt 21,6 % – branschmedian −3,8 %
Median för 5476 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 9 691 | 7 968 | 28 919 | 41 940 | 16 952 | 8 442 | 5 660 | 6 634 |
| Aktiverat arbete för egen räkning | 552 | 853 | 900 | 1 154 | 860 | 0 | – | – |
| Övriga rörelseintäkter | 10 | 158 | 17 | −125 | 462 | 467 | – | – |
| Rörelseintäkter | 10 253 | 8 978 | 29 836 | 42 968 | 18 273 | 8 909 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 4 181 | 6 079 | 12 404 | 14 762 | 6 612 | 5 600 | – | – |
| Personalkostnader | 6 815 | 11 210 | 26 629 | 19 237 | 6 978 | 4 078 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 881 | 862 | 428 | 1 052 | 1 244 | 1 244 | – | – |
| Rörelsekostnader | 11 877 | 18 152 | 39 460 | 35 052 | 14 834 | 10 922 | – | – |
| Rörelseresultat | −1 624 | −9 174 | −9 624 | 7 916 | 3 439 | −2 012 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 85 | 144 | 199 | 202 | 147 | 125 | – | – |
| Finansiella poster | −84 | −144 | −199 | −202 | −146 | −125 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −1 708 | −9 318 | −9 823 | 7 714 | 3 294 | −2 137 | −727 | −2 870 |
| Bokslutsdispositioner | – | 0 | 2 015 | −2 015 | – | – | – | – |
| Resultat före skatt | −1 708 | −9 318 | −7 808 | 5 699 | 3 294 | −2 137 | – | – |
| Skatt på årets resultat | – | – | 0 | 1 257 | 159 | 0 | – | – |
| Årets resultat | −1 708 | −9 318 | −7 808 | 4 441 | 3 135 | −2 137 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Immateriella anläggningstillgångar | 4 460 | 4 789 | 4 332 | 3 120 | 2 896 | 2 778 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 61 | 61 | 446 | 210 | 210 | 0 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 4 521 | 4 850 | 4 778 | 3 330 | 3 106 | 2 778 | – | – |
| Kundfordringar | 558 | 2 059 | 2 662 | 6 733 | 3 013 | 673 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 838 | 2 276 | 2 706 | 7 505 | 3 580 | 782 | – | – |
| Kassa och bank | 658 | 428 | 251 | 5 051 | 1 918 | 832 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 1 495 | 2 704 | 2 957 | 12 556 | 5 498 | 1 614 | – | – |
| Summa tillgångar | 6 016 | 7 554 | 7 735 | 15 886 | 8 604 | 4 392 | – | – |
| Aktiekapital | 315 | 315 | 237 | 237 | 237 | 237 | – | – |
| Bundet eget kapital | 4 776 | 5 105 | 4 569 | 3 357 | 3 133 | 3 015 | – | – |
| Balanserat resultat | −1 068 | 7 850 | 3 290 | −90 | −2 895 | −645 | – | – |
| Fritt eget kapital | −2 776 | −1 397 | −4 448 | 4 421 | 239 | −2 783 | – | – |
| Eget kapital | 1 999 | 3 707 | 120 | 7 778 | 3 372 | 233 | – | – |
| Obeskattade reserver | – | – | 0 | 2 015 | – | – | – | – |
| Långfristiga skulder | 4 | 155 | 507 | 960 | 1 167 | 1 437 | – | – |
| Leverantörsskulder | 174 | 203 | 181 | 818 | 509 | 135 | – | – |
| Skatteskulder | 0 | 202 | 1 493 | 1 474 | 159 | 0 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 4 013 | 3 691 | 7 107 | 5 133 | 4 065 | 2 723 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 6 016 | 7 554 | 7 735 | 15 886 | 8 604 | 4 392 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 10 | 12 | 32 | 28 | 10 | 6.5 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 33,2 % | 49,1 % | 1,6 % | 59 % | 39,2 % | 5,3 % | – | – |
| Kassalikviditet | 37 % | 73 % | 42 % | 245 % | 135 % | 59 % | – | – |
| Rörelsemarginal | −16,8 % | −115,1 % | −33,3 % | 18,9 % | 20,3 % | −23,8 % | – | – |
| Vinstmarginal | −17,6 % | −116,9 % | −34 % | 18,4 % | 19,4 % | −25,3 % | −12,8 % | −43,3 % |
| Omsättningstillväxt | 21,6 % | −72,5 % | −31,1 % | 147,4 % | 100,8 % | 49,2 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −85,5 % | −251,3 % | −6 481,9 % | 57,1 % | 93 % | −918,9 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 969 tkr | 664 tkr | 904 tkr | 1 498 tkr | 1 695 tkr | 1 299 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (29)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Aktuell skattefodran | 118 tkr | – |
| Andra langfristiga fordringar | 61 tkr | 61 tkr |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 61 tkr | 61 tkr |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden reglerade fordringar | 0 | 446 tkr |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden tillkommande fordringar | 0 | 61 tkr |
| Arets resultat eget kapital | −1 708 tkr | −9 318 tkr |
| Balanserade utgifter utvecklingsarbeten liknade arbeten anskaffningsvarden | 10 625 tkr | 10 625 tkr |
| Balanserade utgifter utvecklingsarbeten liknade arbeten avskrivningar | 7 909 tkr | 7 028 tkr |
| Balanserade utgifter utvecklingsarbeten liknade arbeten forandring anskaffningsvarden omklassificeringar | 0 | 4 405 tkr |
| Balanserade utgifter utvecklingsarbeten liknade arbeten forandring avskrivningar arets avskrivningar | 881 tkr | 862 tkr |
| Balanserade utgifter utvecklingsarbeten liknande arbeten | 2 717 tkr | 3 598 tkr |
| Fond utvecklingsutgifter | 4 460 tkr | 4 789 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −1 708 tkr | −9 318 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 9 318 tkr | 7 808 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −9 318 tkr | −7 808 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −1 708 tkr | −9 318 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forslag disposition | −2 776 tkr | −1 397 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | −2 776 tkr | −1 397 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 97 tkr | 203 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 32 tkr | 15 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 799 tkr | 855 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut | 603 tkr | 603 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 4 tkr | 155 tkr |
| Ovriga ranteintakter liknande resultatposter inkl nedskrivning | 249 | 19 |
| Pagaende utvecklingsarbeten forskott immateriella anlaggningstillgangar | 1 744 tkr | 1 192 tkr |
| Skulder koncernforetag kortfristiga | – | 0 |
| Upparbetad ej fakturerad intakt | 32 tkr | – |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 2 437 tkr | 1 829 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 sep. 2024 – 31 aug. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 sep. 2023 – 31 aug. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 sep. 2022 – 31 aug. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 sep. 2021 – 31 aug. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 sep. 2020 – 31 aug. 2021 · Inlämnad –
Introfied ABHuvudarbetsställe
Kivra: 5568473432, 106 31 Stockholm
Bemanning & rekrytering
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556847-3432
Registreringsdatum
24 mars 2011
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
315 485 kr
SNI-koder
Bemanning & rekrytering
- SNI 78.100 – Arbetsförmedling och rekrytering
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.