Invesi Investment AB
559076-2109Aktiebolagreg. 2016
Åkersberga, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
300 tkr
Resultat efter fin. poster
146 tkr
Soliditet
98 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Lindgårdsvägen 24, 184 94 Åkersberga
Postadress
Lindgårdsvägen 24, 184 94 Åkersberga
Verksamhetsbeskrivning
Bolagets verksamhet omfattar rådgivning inom företagande såsom ägande, ledning, utveckling och förvärv av företag samt andra strategiska frågor (Senior Advisor). Rådgivningen inriktar sig i första hand på bank och finans,online/e-handel och IT men andra branscher kan även omfattas. Bolaget tillhandahåller även sina tjänster genom att arbeta som styrelseledamot och styrelseordförande i andra bolag. Bolaget kommer bedriva investeringar för bolagets egen räkning i noterade och onoterade bolag samt andra tillgångar.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2022 | 618 tkr | 880 tkr | – |
| 2023 | 335 tkr | 238 tkr | – |
| 2024 | 300 tkr | 262 tkr | 2 048 tkr |
| 2025 | 300 tkr | 146 tkr | 2 195 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 97,6 % – branschmedian 77,2 %
Vinstmarginal 48,7 % – branschmedian 22,1 %
Omsättningstillväxt 0 % – branschmedian −1,1 %
Median för 2809 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023* | 2022* |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 300 | 300 | 335 | 618 |
| Rörelseintäkter | 300 | 300 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 184 | 252 | – | – |
| Personalkostnader | 303 | 377 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 170 | 170 | – | – |
| Rörelsekostnader | 658 | 799 | – | – |
| Rörelseresultat | −358 | −499 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 2 | 3 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 2 | – | – |
| Finansiella poster | 504 | 762 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 146 | 262 | 238 | 880 |
| Resultat före skatt | 146 | 262 | – | – |
| Årets resultat | 146 | 262 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023* | 2022* |
|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 477 | 647 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 1 378 | 1 224 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 1 855 | 1 871 | – | – |
| Kundfordringar | 125 | 0 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 161 | 39 | – | – |
| Kassa och bank | 233 | 174 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 394 | 213 | – | – |
| Summa tillgångar | 2 249 | 2 085 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 1 998 | 1 736 | – | – |
| Fritt eget kapital | 2 145 | 1 998 | – | – |
| Eget kapital | 2 195 | 2 048 | – | – |
| Leverantörsskulder | 2 | 15 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 54 | 36 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 2 249 | 2 085 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023* | 2022* |
|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 97,6 % | 98,3 % | – | – |
| Kassalikviditet | 728 % | 590 % | – | – |
| Rörelsemarginal | −119,2 % | −166,5 % | – | – |
| Vinstmarginal | 48,7 % | 87,3 % | 71 % | 142,4 % |
| Omsättningstillväxt | 0 % | −10,5 % | −45,8 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 6,7 % | 12,8 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 300 tkr | 300 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (24)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag | 915 tkr | 915 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden | 915 tkr | 915 tkr |
| Andra langfristiga fordringar | 463 tkr | 309 tkr |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 463 tkr | 309 tkr |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden tillkommande fordringar | 154 tkr | 186 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 146 tkr | 262 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 146 tkr | – |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −262 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 262 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt | 2 195 tkr | 2 048 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 146 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | – |
| Forslag disposition | 2 145 tkr | – |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 2 145 tkr | – |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 26 tkr | 31 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 477 tkr | 647 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 852 tkr | 852 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 375 tkr | 204 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 0 | 340 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 170 tkr | 170 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 11 tkr | 9 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 39 tkr | 7 tkr |
| Resultat andelar intresseforetag gemensamt styrda | 502 tkr | 761 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 14 tkr | 14 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Invesi Investment ABHuvudarbetsställe
Lindgårdsvägen 24, 184 94 Åkersberga
Bank, finans & försäkring
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559076-2109
Registreringsdatum
14 september 2016
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Österåker, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Bank, finans & försäkring
- SNI 66.190 – Annan stödverksamhet avseende finansiella tjänster utom försäkrings- och pensionsfondsverksamhet
- SNI 64.920 – Annan kreditgivning
- SNI 70.200 – Konsultverksamhet avseende företags organisation
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-17). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.