Invest Kmin AB
559344-1123Aktiebolagreg. 2021
Huddinge, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2026Omsättning
5 505 tkr
Resultat efter fin. poster
144 tkr
Soliditet
26 %
Anställda
6
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Utsiktsvägen 2, 141 31 Huddinge
Postadress
c/o Fuks, Utsiktsvägen 2, 141 31 Huddinge
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva bygg-och renoveringstjänster nyproduktions och renovering gamla, transporttjänster. Bedriva uthyrning av arbetskraft i serviceyrken. Vi ska bedriva el och vvs tjänster. Handel med byggnadsvaror. Bolaget ska även bedriva reklambyråverksamhet och syssla med personliga tryck och gravering av presenter.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2022 | – | −1 tkr | 24 tkr |
| 2023 | 298 tkr | 3 tkr | 27 tkr |
| 2024 | 89 tkr | 74 tkr | 86 tkr |
| 2025 | 523 tkr | 208 tkr | 249 tkr |
| 2026 | 5 505 tkr | 144 tkr | 359 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 26,1 % – branschmedian 53,3 %
Vinstmarginal 2,6 % – branschmedian 6,2 %
Omsättningstillväxt 952,6 % – branschmedian 2,7 %
Median för 37600 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 5 505 | 523 | 89 | 298 | – |
| Övriga rörelseintäkter | 331 | 0 | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 5 836 | 523 | 89 | 298 | – |
| Råvaror och förnödenheter | 1 933 | 268 | −0 | 251 | – |
| Handelsvaror | 1 130 | −58 | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 1 020 | 76 | 15 | 44 | 1 |
| Personalkostnader | 1 593 | 30 | – | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 11 | – | – | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 2 | 0 | 0 | – | – |
| Rörelsekostnader | 5 690 | 316 | 15 | 295 | 1 |
| Rörelseresultat | 146 | 208 | 74 | 3 | −1 |
| Ränteintäkter och liknande | 1 | 0 | 0 | 0 | – |
| Räntekostnader och liknande | 3 | – | – | – | – |
| Finansiella poster | −3 | 0 | 0 | 0 | – |
| Resultat efter finansiella poster | 144 | 208 | 74 | 3 | −1 |
| Resultat före skatt | 144 | 208 | 74 | 3 | −1 |
| Skatt på årets resultat | 34 | 44 | 15 | 1 | – |
| Årets resultat | 110 | 164 | 59 | 3 | −1 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 161 | – | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 161 | – | – | – | – |
| Varulager | 87 | 58 | 52 | – | – |
| Kundfordringar | 761 | 3 | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 1 093 | 214 | 56 | 18 | – |
| Kassa och bank | 31 | 108 | 49 | 10 | 24 |
| Omsättningstillgångar | 1 211 | 380 | 158 | 28 | 24 |
| Summa tillgångar | 1 373 | 380 | 158 | 28 | 24 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 224 | 61 | 2 | −1 | 0 |
| Fritt eget kapital | 334 | 224 | 61 | 2 | −1 |
| Eget kapital | 359 | 249 | 86 | 27 | 24 |
| Leverantörsskulder | 351 | 46 | 56 | 1 | – |
| Skatteskulder | 33 | 40 | 16 | 1 | – |
| Kortfristiga skulder | 1 014 | 131 | 72 | 1 | – |
| Summa eget kapital och skulder | 1 373 | 380 | 158 | 28 | 24 |
Anställda och utdelning
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 6 | 1 | – | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | – | 0 | 0 | 0 | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 26,1 % | 65,5 % | 54,2 % | 95,1 % | 100 % |
| Kassalikviditet | 111 % | 246 % | 146 % | 2 023 % | – |
| Rörelsemarginal | 2,7 % | 39,7 % | 83,1 % | 1,1 % | – |
| Vinstmarginal | 2,6 % | 39,7 % | 83,6 % | 1,1 % | – |
| Omsättningstillväxt | 952,6 % | 487 % | −70,1 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 30,5 % | 65,7 % | 69 % | 10,6 % | −5,5 % |
| Omsättning per anställd | 918 tkr | 523 tkr | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (17)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2026 | 2025 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 110 tkr | 164 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 110 tkr | 164 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −164 tkr | −59 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 164 tkr | 59 tkr |
| Forskott till leverantorer | 9 tkr | – |
| Forslag disposition | 334 tkr | 224 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 334 tkr | 224 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 161 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 173 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 11 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 173 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 11 tkr | – |
| Lager fardiga varor handelsvaror | 77 tkr | 58 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 1 tkr | 546 |
| Ovriga kortfristiga skulder | 309 tkr | 8 tkr |
| Upparbetad ej fakturerad intakt | 331 tkr | 211 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 321 tkr | 37 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2026
Period 1 apr. 2025 – 31 mars 2026 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2025
Period 1 apr. 2024 – 31 mars 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 apr. 2023 – 31 mars 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 apr. 2022 – 31 mars 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 2 nov. 2021 – 31 mars 2022 · Inlämnad –
Invest Kmin ABHuvudarbetsställe
Utsiktsvägen 2, 141 31 Huddinge
Bygg & hantverk
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559344-1123
Registreringsdatum
2 november 2021
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Huddinge, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
25 000 kr
SNI-koder
Bygg & hantverk
- SNI 43.320 – Byggnadssnickeriarbeten
- SNI 18.122 – Tryckning av böcker och övriga trycksaker
- SNI 52.260 – Annan stödverksamhet avseende transport
- SNI 73.111 – Reklambyråverksamhet
- SNI 32.990 – Diverse övrig tillverkning
Övriga registrerade namn
1 st
- Millenio Design – särskilt företagsnamn, registrerat 20 juni 2024. För den del av verksamheten som avser reklambyrå.
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.