Invitor Fastigheter AB
556836-5281Aktiebolagreg. 2010
Södra Sandby, Skåne län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
510 tkr
Resultat efter fin. poster
−195 tkr
Soliditet
9 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Sandby 412 Lindegård, 247 34 Södra Sandby
Postadress
Sandby 412 Lindegård, 247 34 Södra Sandby
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget ska äga och förvalta fast egendom samt bedriva därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2017 | 512 tkr | −20 tkr | – |
| 2018 | 514 tkr | 28 tkr | – |
| 2019 | 512 tkr | 37 tkr | 1 701 tkr |
| 2020 | 516 tkr | −10 tkr | 1 691 tkr |
| 2021 | 485 tkr | −55 tkr | 1 635 tkr |
| 2022 | 354 tkr | −232 tkr | 1 403 tkr |
| 2023 | 497 tkr | −269 tkr | 1 134 tkr |
| 2024 | 479 tkr | −266 tkr | 868 tkr |
| 2025 | 510 tkr | −195 tkr | 673 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 8,5 % – branschmedian 22,2 %
Vinstmarginal −38,2 % – branschmedian 13,8 %
Omsättningstillväxt 6,5 % – branschmedian 2,4 %
Median för 39296 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 510 | 479 | 497 | 354 | 485 | 516 | 512 | 514 | 512 |
| Rörelseintäkter | 510 | 479 | 497 | 354 | 485 | 516 | 512 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 267 | 202 | 236 | 229 | 237 | 201 | 173 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 173 | 173 | 173 | 173 | 173 | 173 | 173 | – | – |
| Rörelsekostnader | 440 | 375 | 410 | 402 | 410 | 374 | 347 | – | – |
| Rörelseresultat | 70 | 103 | 87 | −48 | 75 | 142 | 165 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 265 | 370 | 356 | 184 | 130 | 152 | 128 | – | – |
| Finansiella poster | −265 | −370 | −356 | −184 | −130 | −152 | −128 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −195 | −266 | −269 | −232 | −55 | −10 | 37 | 28 | −20 |
| Resultat före skatt | −195 | −266 | −269 | −232 | −55 | −10 | 37 | – | – |
| Årets resultat | −195 | −266 | −269 | −232 | −55 | −10 | 37 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 7 751 | 7 925 | 8 098 | 8 271 | 8 445 | 8 618 | 8 791 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 7 751 | 7 925 | 8 098 | 8 271 | 8 445 | 8 618 | 8 791 | – | – |
| Kundfordringar | 5 | 5 | 5 | 14 | 0 | 16 | 5 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 14 | 14 | 14 | 23 | 9 | 25 | 14 | – | – |
| Kassa och bank | 110 | 47 | 28 | 86 | 153 | 447 | 293 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 124 | 61 | 42 | 108 | 162 | 472 | 307 | – | – |
| Summa tillgångar | 7 875 | 7 985 | 8 140 | 8 379 | 8 607 | 9 090 | 9 098 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 818 | 1 084 | 1 353 | 1 585 | 1 641 | 1 651 | 1 614 | – | – |
| Fritt eget kapital | 623 | 818 | 1 084 | 1 353 | 1 585 | 1 641 | 1 651 | – | – |
| Eget kapital | 673 | 868 | 1 134 | 1 403 | 1 635 | 1 691 | 1 701 | – | – |
| Långfristiga skulder | 7 031 | 7 012 | 6 881 | 6 881 | 6 894 | 7 294 | 7 294 | – | – |
| Leverantörsskulder | – | 0 | 27 | – | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 171 | 105 | 124 | 95 | 77 | 105 | 103 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 7 875 | 7 985 | 8 140 | 8 379 | 8 607 | 9 090 | 9 098 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 8,5 % | 10,9 % | 13,9 % | 16,8 % | 19 % | 18,6 % | 18,7 % | – | – |
| Kassalikviditet | 72 % | 58 % | 34 % | 114 % | 210 % | 450 % | 297 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 13,7 % | 21,6 % | 17,6 % | −13,6 % | 15,4 % | 27,4 % | 32,2 % | – | – |
| Vinstmarginal | −38,2 % | −55,5 % | −54,1 % | −65,5 % | −11,3 % | −1,9 % | 7,2 % | 5,5 % | −3,9 % |
| Omsättningstillväxt | 6,5 % | −3,6 % | 40,4 % | −27 % | −6 % | 0,8 % | −0,4 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −29 % | −30,7 % | −23,7 % | −16,5 % | −3,4 % | −0,6 % | 2,2 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (21)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | −195 tkr | −266 tkr |
| Byggnader mark | 7 751 tkr | 7 925 tkr |
| Byggnader mark anskaffningsvarden | 10 151 tkr | 10 151 tkr |
| Byggnader mark avskrivningar | 2 399 tkr | 2 226 tkr |
| Byggnader mark forandring avskrivningar arets avskrivningar | 173 tkr | 173 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −195 tkr | −266 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 266 tkr | 269 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −266 tkr | −269 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 673 tkr | 868 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −195 tkr | −266 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forslag disposition | 623 tkr | 818 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 623 tkr | 818 tkr |
| Langfristiga skulder forfaller senare5ar | 6 927 tkr | 7 012 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 9 tkr | 9 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | – | 0 |
| Ovriga langfristiga skulder | 957 tkr | 938 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 6 074 tkr | 6 074 tkr |
| Stallda sakerheter | 6 100 tkr | 6 100 tkr |
| Stallda sakerheter fastighetsinteckningar | 6 100 tkr | 6 100 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 171 tkr | 105 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Invitor Fastigheter ABHuvudarbetsställe
Sandby 412 Lindegård, 247 34 Södra Sandby
Fastighet & mäklare
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556836-5281
Registreringsdatum
30 december 2010
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Lund, Skåne län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Fastighet & mäklare
- SNI 68.201 – Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.