INZE Resort AB
559291-9640Aktiebolagreg. 2020
Stenungsund, Västra Götalands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
78 tkr
Resultat efter fin. poster
−75 tkr
Soliditet
21 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Lilla Sörgårdsvägen 3, 444 55 Stenungsund
Postadress
c/o Ingemar Porsefeldt, Lilla Sörgårdsvägen 3, 444 55 Stenungsund
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska äga och förvalta fast och lös egendom samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2021 | 0 tkr | −67 tkr | 47 tkr |
| 2022 | 68 tkr | −108 tkr | 57 tkr |
| 2023 | 90 tkr | −57 tkr | 274 tkr |
| 2024 | 77 tkr | −60 tkr | 215 tkr |
| 2025 | 78 tkr | −75 tkr | 390 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 21,1 % – branschmedian 22,2 %
Vinstmarginal −95,8 % – branschmedian 13,8 %
Omsättningstillväxt 0,6 % – branschmedian 2,4 %
Median för 39296 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 78 | 77 | 90 | 68 | 0 |
| Övriga rörelseintäkter | – | 0 | 0 | – | – |
| Rörelseintäkter | 78 | 77 | 90 | 68 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 99 | 84 | 174 | 123 | 67 |
| Av- och nedskrivningar | 26 | 26 | −27 | 53 | – |
| Rörelsekostnader | 125 | 110 | 147 | 176 | 67 |
| Rörelseresultat | −47 | −32 | −57 | −108 | −67 |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | 0 | 0 | – |
| Räntekostnader och liknande | 28 | 28 | – | – | – |
| Finansiella poster | −28 | −28 | 0 | 0 | – |
| Resultat efter finansiella poster | −75 | −60 | −57 | −108 | −67 |
| Resultat före skatt | −75 | −60 | −57 | −108 | −67 |
| Årets resultat | −75 | −60 | −57 | −108 | −67 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 439 | 465 | 490 | 1 880 | 1 382 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 1 382 | 1 382 | 1 382 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 1 821 | 1 847 | 1 872 | 1 880 | 1 382 |
| Kortfristiga fordringar | 19 | 33 | 34 | 174 | 7 |
| Kassa och bank | 9 | 20 | 2 | 73 | 40 |
| Omsättningstillgångar | 28 | 53 | 36 | 247 | 47 |
| Summa tillgångar | 1 848 | 1 900 | 1 908 | 2 127 | 1 429 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 440 | 249 | 306 | 140 | 89 |
| Fritt eget kapital | 365 | 190 | 249 | 32 | 22 |
| Eget kapital | 390 | 215 | 274 | 57 | 47 |
| Långfristiga skulder | 1 409 | 1 382 | 1 382 | – | – |
| Leverantörsskulder | 0 | 250 | 250 | 688 | – |
| Kortfristiga skulder | 49 | 303 | 252 | 2 070 | 1 382 |
| Summa eget kapital och skulder | 1 848 | 1 900 | 1 908 | 2 127 | 1 429 |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 21,1 % | 11,3 % | 14,4 % | 2,7 % | 3,3 % |
| Kassalikviditet | 56 % | 18 % | 14 % | 12 % | 3 % |
| Rörelsemarginal | −59,7 % | −41,7 % | −63,3 % | −160,7 % | – |
| Vinstmarginal | −95,8 % | −77,3 % | −63 % | −160,7 % | – |
| Omsättningstillväxt | 0,6 % | −13,9 % | 33,3 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −19,2 % | −27,9 % | −20,7 % | −191,2 % | −143,4 % |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (26)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 1 382 tkr | 1 382 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 1 382 tkr | 1 382 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden arets omklassificeringar | – | 0 |
| Arets resultat eget kapital | −75 tkr | −60 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −75 tkr | −60 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 60 tkr | 57 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −60 tkr | −57 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat erhallna aktieagartillskott | 250 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt | 390 tkr | 215 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −75 tkr | −60 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt erhallna aktieagartillskott | 250 tkr | – |
| Forbattringsutgifter annans fastighet | 439 tkr | 465 tkr |
| Forbattringsutgifter annans fastighet anskaffningsvarden | 516 tkr | 516 tkr |
| Forbattringsutgifter annans fastighet avskrivningar | 77 tkr | 52 tkr |
| Forbattringsutgifter annans fastighet forandring anskaffningsvarden omklassificeringar | – | 0 |
| Forbattringsutgifter annans fastighet forandring avskrivningar arets avskrivningar | 26 tkr | 26 tkr |
| Forslag disposition | 365 tkr | 190 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 365 tkr | 190 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 18 tkr | 20 tkr |
| Langfristiga skulder forfaller senare5ar | 1 409 tkr | 1 382 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 741 | 13 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 2 tkr | 724 |
| Skulder intresseforetag gemensamt styrda foretag kortfristiga | 0 | 25 tkr |
| Skulder intresseforetag gemensamt styrda foretag langfristiga | 1 409 tkr | 1 382 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 48 tkr | 28 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 18 dec. 2020 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
INZE Resort ABHuvudarbetsställe
Lilla Sörgårdsvägen 3, 444 55 Stenungsund
Fastighet & mäklare
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559291-9640
Registreringsdatum
18 december 2020
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stenungsund, Västra Götalands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
25 000 kr
SNI-koder
Fastighet & mäklare
- SNI 68.202 – Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.