iReal 3pod AB
556804-7921Aktiebolagreg. 2010
Alingsås, Västra Götalands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
491 tkr
Resultat efter fin. poster
198 tkr
Soliditet
8 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Svallåsvägen 118, 441 44 Alingsås
Postadress
c/o Anders Gullbärn, Svallåsvägen 118, 441 44 Alingsås
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva konsult- och återförsäljarverksamhet mot industri- och byggbranschen gällande främst säkerhet, skydd- och teknik produkter som påkörningsskydd på arbetsplatser för att förhindra skador på inventarier, personal och maskiner, samt en tjänst där man lagar påkörda pallställ med hydraulik. Bolaget skall verka som återförsäljare mot främst detaljhandeln med fokus på kameraövervakning, brandskydd och passersystem. Bolaget kommer äga och förvalta, samt hyra ut hela eller delar av fastigheter. Bolaget kommer äga och förvalta värdepapper samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2017 | 740 tkr | 23 tkr | – |
| 2018 | 161 tkr | −68 tkr | – |
| 2019 | 316 tkr | 85 tkr | 377 tkr |
| 2020 | 353 tkr | −54 tkr | 322 tkr |
| 2021 | 937 tkr | −313 tkr | 51 tkr |
| 2022 | 567 tkr | 594 tkr | 646 tkr |
| 2023 | 578 tkr | 345 tkr | 886 tkr |
| 2024 | 487 tkr | −810 tkr | 140 tkr |
| 2025 | 491 tkr | 198 tkr | 339 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 7,6 % – branschmedian 47 %
Vinstmarginal 40,3 % – branschmedian 1,6 %
Omsättningstillväxt 0,8 % – branschmedian 0,4 %
Median för 27656 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 491 | 487 | 578 | 567 | 937 | 353 | 316 | 161 | 740 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 7 | 0 | 279 | – | – | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 491 | 494 | 578 | 846 | 937 | 353 | 316 | – | – |
| Handelsvaror | – | – | – | 0 | 289 | 0 | 17 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 111 | 1 127 | 115 | 127 | 208 | 250 | 144 | – | – |
| Personalkostnader | – | – | 0 | 63 | 689 | 77 | 0 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 22 | 22 | 22 | 22 | 22 | 22 | 30 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | – | – | – | – | 0 | 14 | 0 | – | – |
| Rörelsekostnader | 134 | 1 149 | 138 | 213 | 1 208 | 363 | 191 | – | – |
| Rörelseresultat | 357 | −655 | 440 | 633 | −271 | −11 | 125 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 159 | 155 | 96 | 38 | 41 | 44 | 41 | – | – |
| Finansiella poster | −159 | −155 | −95 | −38 | −41 | −44 | −41 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 198 | −810 | 345 | 594 | −313 | −54 | 85 | −68 | 23 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 64 | −64 | – | – | – | – | – | – |
| Resultat före skatt | 198 | −746 | 281 | 594 | −313 | −54 | 85 | – | – |
| Skatt på årets resultat | – | 0 | 40 | – | – | – | – | – | – |
| Årets resultat | 198 | −746 | 241 | 594 | −313 | −54 | 85 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 4 341 | 4 364 | 4 386 | 4 409 | 4 431 | 4 454 | 4 490 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 4 341 | 4 364 | 4 386 | 4 409 | 4 431 | 4 454 | 4 490 | – | – |
| Kundfordringar | 42 | 0 | 127 | 35 | 127 | 156 | 0 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 95 | 9 | 132 | 44 | 149 | 169 | 15 | – | – |
| Kassa och bank | 4 | 64 | 0 | 369 | – | 0 | 73 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 99 | 73 | 133 | 413 | 149 | 169 | 88 | – | – |
| Summa tillgångar | 4 440 | 4 437 | 4 519 | 4 822 | 4 580 | 4 623 | 4 578 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 90 | 836 | 596 | 1 | 314 | 327 | 242 | – | – |
| Fritt eget kapital | 289 | 90 | 836 | 596 | 1 | 272 | 327 | – | – |
| Eget kapital | 339 | 140 | 886 | 646 | 51 | 322 | 377 | – | – |
| Obeskattade reserver | – | 0 | 64 | – | – | – | – | – | – |
| Långfristiga skulder | 3 911 | 4 080 | 3 393 | 3 989 | 4 243 | 4 027 | 4 094 | – | – |
| Leverantörsskulder | 0 | 1 | 1 | 0 | 11 | 5 | 6 | – | – |
| Skatteskulder | 0 | 33 | 37 | 1 | 2 | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 191 | 216 | 175 | 187 | 285 | 274 | 108 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 4 440 | 4 437 | 4 519 | 4 822 | 4 580 | 4 623 | 4 578 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | – | – | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 7,6 % | 3,2 % | 20,7 % | 13,4 % | 1,1 % | 7 % | 8,2 % | – | – |
| Kassalikviditet | 52 % | 34 % | 76 % | 221 % | 52 % | 62 % | 82 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 72,8 % | −134,5 % | 76,2 % | 111,6 % | −29 % | −3 % | 39,7 % | – | – |
| Vinstmarginal | 40,3 % | −166,3 % | 59,7 % | 104,8 % | −33,4 % | −15,3 % | 26,9 % | −42,2 % | 3,1 % |
| Omsättningstillväxt | 0,8 % | −15,7 % | 1,9 % | −39,5 % | 165,4 % | 11,7 % | 96,3 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 58,5 % | −531,3 % | 27,2 % | 92,1 % | −609,1 % | −16,9 % | 22,5 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | 937 tkr | 353 tkr | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (31)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 198 tkr | −746 tkr |
| Byggnader mark | 4 341 tkr | 4 364 tkr |
| Byggnader mark anskaffningsvarden | 4 686 tkr | 4 686 tkr |
| Byggnader mark avskrivningar | 345 tkr | 322 tkr |
| Byggnader mark forandring avskrivningar arets avskrivningar | 22 tkr | 22 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 198 tkr | −746 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 746 tkr | −241 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −746 tkr | 241 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | 0 | 64 tkr |
| Forslag disposition | 289 tkr | 90 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 289 tkr | 90 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 8 tkr | 9 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 0 | 0 |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 28 tkr | 28 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 28 tkr | 28 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | – | 0 |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden omklassificeringar | 0 | 28 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | – | 0 |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar omklassificeringar | 0 | −28 tkr |
| Langfristiga skulder forfaller senare5ar | 3 397 tkr | 3 097 tkr |
| Odefinierat begrepp monetart | 200 tkr | 200 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 45 tkr | – |
| Ovriga kortfristiga skulder | 6 tkr | 10 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut | 128 tkr | 113 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 0 | 530 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 3 911 tkr | 3 550 tkr |
| Periodiseringsfonder | – | 0 |
| Stallda sakerheter | 4 150 tkr | 3 710 tkr |
| Stallda sakerheter fastighetsinteckningar | 4 150 tkr | 3 710 tkr |
| Tillgangar avsattningar skulder per typ | 3 911 tkr | 3 550 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 57 tkr | 58 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 sep. 2024 – 31 aug. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 sep. 2023 – 31 aug. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 sep. 2022 – 31 aug. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 sep. 2021 – 31 aug. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 sep. 2020 – 31 aug. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 sep. 2019 – 31 aug. 2020 · Inlämnad –
iReal 3pod ABHuvudarbetsställe
Svallåsvägen 118, 441 44 Alingsås
Butik & handel
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556804-7921
Registreringsdatum
13 april 2010
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Alingsås, Västra Götalands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Butik & handel
- SNI 47.242 – Detaljhandel med konfektyrer
- SNI 68.201 – Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.