IREDEL Investeringar AB
559043-6027Aktiebolagreg. 2015
Sollentuna, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
–
Resultat efter fin. poster
133 tkr
Soliditet
99 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Poppelvägen 9 B, 191 41 Sollentuna
Postadress
Poppelvägen 9 B, 191 41 Sollentuna
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska förvalta fast och lös egendom och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2017 | 0 tkr | 623 tkr | – |
| 2018 | 0 tkr | 249 tkr | – |
| 2019 | – | 299 tkr | 1 219 tkr |
| 2020 | – | 1 243 tkr | 2 461 tkr |
| 2021 | – | 18 449 tkr | 20 014 tkr |
| 2022 | – | −1 237 tkr | 18 593 tkr |
| 2023 | – | 841 tkr | 19 225 tkr |
| 2024 | – | 930 tkr | 19 875 tkr |
| 2025 | – | 133 tkr | 19 777 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 99,4 %
Vinstmarginal –
Omsättningstillväxt –
Branschmedian visas när minst fem jämförbara företag finns.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | – | – | – | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 11 | 8 | 8 | 8 | 8 | 7 | 1 | – | – |
| Rörelsekostnader | 11 | 8 | 8 | 8 | 8 | 7 | 1 | – | – |
| Rörelseresultat | −11 | −7 | −7 | −7 | −7 | −7 | −1 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 145 | 417 | 139 | – | – | – | – | – | – |
| Finansiella poster | 145 | 937 | 848 | −1 230 | 18 457 | 1 250 | 300 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 133 | 930 | 841 | −1 237 | 18 449 | 1 243 | 299 | 249 | 623 |
| Resultat före skatt | 133 | 930 | 841 | −1 237 | 18 449 | 1 243 | 299 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 27 | 84 | 22 | – | – | – | – | – | – |
| Årets resultat | 106 | 846 | 819 | −1 237 | 18 449 | 1 243 | 299 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 10 000 | 10 000 | 9 479 | 8 770 | 0 | 2 028 | 2 028 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 10 000 | 10 000 | 9 479 | 8 770 | 0 | 2 028 | 2 028 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 178 | 149 | 105 | – | – | – | – | – | – |
| Kassa och bank | 9 720 | 11 301 | 10 936 | 10 909 | 20 917 | 1 917 | 668 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 9 898 | 11 450 | 11 041 | 10 909 | 20 917 | 1 917 | 668 | – | – |
| Summa tillgångar | 19 898 | 21 450 | 20 520 | 19 679 | 20 917 | 3 945 | 2 697 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 19 621 | 18 979 | 18 355 | 19 780 | 1 515 | 1 169 | 870 | – | – |
| Fritt eget kapital | 19 727 | 19 825 | 19 175 | 18 543 | 19 964 | 2 411 | 1 169 | – | – |
| Eget kapital | 19 777 | 19 875 | 19 225 | 18 593 | 20 014 | 2 461 | 1 219 | – | – |
| Skatteskulder | 112 | 106 | 22 | – | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 121 | 1 575 | 1 296 | 1 086 | 903 | 1 484 | 1 478 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 19 898 | 21 450 | 20 520 | 19 679 | 20 917 | 3 945 | 2 697 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Föreslagen utdelning (tkr) | 210 | 204 | 195 | 188 | 184 | 896 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 99,4 % | 92,7 % | 93,7 % | 94,5 % | 95,7 % | 62,4 % | 45,2 % | – | – |
| Kassalikviditet | 8 178 % | 727 % | 852 % | 1 004 % | 2 317 % | 129 % | 45 % | – | – |
| Rörelsemarginal | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Vinstmarginal | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Omsättningstillväxt | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 0,5 % | 4,3 % | 4,3 % | −6,7 % | 92,2 % | 50,5 % | 24,5 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (17)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga fordringar | 10 000 tkr | 10 000 tkr |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 10 000 tkr | 10 000 tkr |
| Andra langfristiga fordringar forandring nedskrivningar aterforda nedskrivningar | – | 521 tkr |
| Andra langfristiga fordringar nedskrivningar | – | 0 |
| Arets resultat eget kapital | 106 tkr | 846 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 106 tkr | 846 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −846 tkr | −819 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 846 tkr | 819 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 204 tkr | 195 tkr |
| Forslag disposition | 19 727 tkr | 19 825 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 19 517 tkr | 19 621 tkr |
| Forslag disposition utdelning annan utdelning | 210 tkr | 204 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 93 tkr | 127 tkr |
| Nedskrivningar finansiella anlaggningstillgangar kortfristiga placeringar | 0 | −521 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 85 tkr | 22 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 0 | 1 463 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 9 tkr | 6 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 juli 2024 – 30 juni 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 juli 2023 – 30 juni 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 juli 2022 – 30 juni 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 juli 2021 – 30 juni 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 juli 2020 – 30 juni 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 juli 2019 – 30 juni 2020 · Inlämnad –
IREDEL Investeringar ABHuvudarbetsställe
Poppelvägen 9 B, 191 41 Sollentuna
Övrig verksamhet
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559043-6027
Registreringsdatum
21 december 2015
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Sollentuna, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Övrig verksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-16). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.