Irenesdotter music AB
559199-0402Aktiebolagreg. 2019
Stockholm, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
1 507 tkr
Resultat efter fin. poster
478 tkr
Soliditet
51 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Gotlandsgatan 58 Lgh 1201, 116 65 Stockholm
Postadress
Gotlandsgatan 58 Lgh 1201, 116 65 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget ska bedriva musikproduktion och konsertverksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | 131 tkr | −12 tkr | – |
| 2020 | 1 166 tkr | 602 tkr | – |
| 2021 | 661 tkr | 82 tkr | 216 tkr |
| 2022 | 729 tkr | 127 tkr | 190 tkr |
| 2023 | 846 tkr | 304 tkr | 239 tkr |
| 2024 | 1 469 tkr | 558 tkr | 562 tkr |
| 2025 | 1 507 tkr | 478 tkr | 837 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 50,5 % – branschmedian 72 %
Vinstmarginal 31,7 % – branschmedian 12,1 %
Omsättningstillväxt 2,6 % – branschmedian −1,9 %
Median för 7343 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 507 | 1 469 | 846 | 729 | 661 | 1 166 | 131 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 0 | – | – | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 1 507 | 1 469 | 846 | 729 | 661 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 1 | 2 | 5 | 8 | 2 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 163 | 377 | 133 | 136 | 110 | – | – |
| Personalkostnader | 877 | 540 | 417 | 457 | 464 | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 042 | 919 | 554 | 601 | 577 | – | – |
| Rörelseresultat | 465 | 550 | 291 | 127 | 83 | 0 | – |
| Ränteintäkter och liknande | 14 | 10 | 13 | 1 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 1 | 2 | 0 | 1 | 1 | – | – |
| Finansiella poster | 13 | 8 | 13 | −0 | −1 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 478 | 558 | 304 | 127 | 82 | 602 | −12 |
| Bokslutsdispositioner | −126 | −145 | −81 | – | – | – | – |
| Resultat före skatt | 352 | 413 | 224 | 127 | 82 | 0 | – |
| Skatt på årets resultat | 78 | 90 | 50 | 28 | 19 | – | – |
| Årets resultat | 275 | 323 | 174 | 99 | 64 | 0 | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 362 | 72 | 17 | 17 | 17 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 362 | 72 | 17 | 17 | 17 | – | – |
| Kundfordringar | 15 | 0 | 17 | 30 | 34 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 708 | 122 | 228 | 218 | 195 | – | – |
| Kassa och bank | 1 140 | 2 121 | 601 | 798 | 1 282 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 1 848 | 2 244 | 830 | 1 016 | 1 477 | – | – |
| Summa tillgångar | 2 210 | 2 315 | 846 | 1 033 | 1 494 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 512 | 189 | 15 | 41 | 102 | −12 | – |
| Fritt eget kapital | 787 | 512 | 189 | 140 | 166 | – | – |
| Eget kapital | 837 | 562 | 239 | 190 | 216 | – | – |
| Obeskattade reserver | 352 | 226 | 81 | – | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 12 | 9 | 14 | 0 | 13 | – | – |
| Skatteskulder | 88 | 93 | 43 | 11 | 105 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 1 022 | 1 527 | 527 | 842 | 1 278 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 2 210 | 2 315 | 846 | 1 033 | 1 494 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | – | – | 1 | 1 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 500 | 0 | 0 | 125 | 125 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 50,5 % | 32 % | 35,8 % | 18,4 % | 14,5 % | – | – |
| Kassalikviditet | 181 % | 147 % | 158 % | 121 % | 116 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 30,9 % | 37,4 % | 34,4 % | 17,5 % | 12,6 % | 0 % | – |
| Vinstmarginal | 31,7 % | 38 % | 36 % | 17,4 % | 12,5 % | 51,6 % | −9,2 % |
| Omsättningstillväxt | 2,6 % | 73,8 % | 16,1 % | 10,3 % | −43,3 % | 786,9 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 32,8 % | 57,4 % | 72,7 % | 52,2 % | 29,5 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 1 507 tkr | – | – | 729 tkr | 661 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (19)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga fordringar | 345 tkr | 55 tkr |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 345 tkr | 55 tkr |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden tillkommande fordringar | 290 tkr | 55 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 17 tkr | 17 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 17 tkr | 17 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 275 tkr | 323 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 275 tkr | 323 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −323 tkr | −174 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 323 tkr | 174 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | −126 tkr | −145 tkr |
| Forskott fran kunder | 490 tkr | 1 223 tkr |
| Forslag disposition | 787 tkr | 512 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 287 tkr | 512 tkr |
| Forslag disposition utdelning annan utdelning | 500 tkr | – |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 702 tkr | 117 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | −9 tkr | 6 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 337 tkr | 196 tkr |
| Periodiseringsfonder | 352 tkr | 226 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 95 tkr | 5 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Irenesdotter music ABHuvudarbetsställe
Gotlandsgatan 58 Lgh 1201, 116 65 Stockholm
Kultur & nöje
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559199-0402
Registreringsdatum
18 mars 2019
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Kultur & nöje
- SNI 90.110 – Litterärt skapande och musikkomposition
- SNI 90.200 – Scenkonst
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.