Iris Utvecklingscenter familjehemsvård AB
559269-4359Aktiebolagreg. 2020
Stockholm, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
629 tkr
Resultat efter fin. poster
−616 tkr
Soliditet
13 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Högalidsgatan 35, 117 30 Stockholm
Postadress
Högalidsgatan 35, 117 30 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva familjehemsvård och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2021 | 63 tkr | 0 tkr | – |
| 2022 | 3 472 tkr | −2 135 tkr | 1 208 tkr |
| 2023 | 4 698 tkr | −407 tkr | 801 tkr |
| 2024 | 3 563 tkr | −388 tkr | 128 tkr |
| 2025 | 629 tkr | −616 tkr | 112 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 12,9 % – branschmedian 58,5 %
Vinstmarginal −97,9 % – branschmedian 9,4 %
Omsättningstillväxt −82,4 % – branschmedian 0,6 %
Median för 1015 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 629 | 3 563 | 4 698 | 3 472 | 63 |
| Övriga rörelseintäkter | 67 | 4 | 20 | 13 | – |
| Rörelseintäkter | 696 | 3 567 | 4 718 | 3 485 | – |
| Övriga externa kostnader | 286 | 1 131 | 1 242 | 1 165 | – |
| Personalkostnader | 1 025 | 3 038 | 3 880 | 4 454 | – |
| Rörelsekostnader | 1 311 | 4 170 | 5 121 | 5 619 | – |
| Rörelseresultat | −616 | −603 | −403 | −2 134 | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 1 | 4 | 1 | – |
| Finansiella poster | 0 | −1 | −4 | −1 | – |
| Resultat efter finansiella poster | −616 | −388 | −407 | −2 135 | 0 |
| Resultat före skatt | −616 | −603 | −407 | −2 135 | – |
| Årets resultat | −616 | −603 | −407 | −2 135 | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* |
|---|---|---|---|---|---|
| Kundfordringar | 118 | 316 | 226 | 311 | – |
| Kortfristiga fordringar | 817 | 687 | 1 076 | 1 635 | – |
| Kassa och bank | 54 | 305 | 4 | 81 | – |
| Omsättningstillgångar | 872 | 992 | 1 080 | 1 717 | – |
| Summa tillgångar | 872 | 992 | 1 080 | 1 717 | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | – |
| Balanserat resultat | 678 | 681 | 1 158 | 3 293 | – |
| Fritt eget kapital | 62 | 78 | 751 | 1 158 | – |
| Eget kapital | 112 | 128 | 801 | 1 208 | – |
| Leverantörsskulder | 71 | 59 | 35 | 90 | – |
| Skatteskulder | – | – | 0 | 16 | – |
| Kortfristiga skulder | 760 | 864 | 279 | 509 | – |
| Summa eget kapital och skulder | 872 | 992 | 1 080 | 1 717 | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* |
|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 2 | 2 | 3 | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 12,9 % | 12,9 % | 74,2 % | 70,4 % | – |
| Kassalikviditet | 115 % | 115 % | 388 % | 338 % | – |
| Rörelsemarginal | −97,9 % | −16,9 % | −8,6 % | −61,5 % | – |
| Vinstmarginal | −97,9 % | −10,9 % | −8,7 % | −61,5 % | 0 % |
| Omsättningstillväxt | −82,4 % | −24,2 % | 35,3 % | 5 411,1 % | – |
| Avkastning på eget kapital | −548,9 % | −472 % | −50,7 % | −176,7 % | – |
| Omsättning per anställd | 629 tkr | 1 781 tkr | 2 349 tkr | 1 157 tkr | – |
Övriga poster i årsredovisningen (18)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | −616 tkr | −603 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −616 tkr | −603 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 603 tkr | 407 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −603 tkr | −407 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat erhallna aktieagartillskott | 600 tkr | 200 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 112 tkr | 128 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −616 tkr | −603 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt erhallna aktieagartillskott | 600 tkr | 200 tkr |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 565 tkr | 200 tkr |
| Forslag disposition | 62 tkr | 78 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 62 tkr | 78 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 66 tkr | 131 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 68 tkr | 40 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 40 tkr | 64 tkr |
| Skulder koncernforetag kortfristiga | 573 tkr | 573 tkr |
| Stallda sakerheter | 0 | 0 |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 76 tkr | 167 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Iris Utvecklingscenter familjehemsvård ABHuvudarbetsställe
Högalidsgatan 35, 117 30 Stockholm
Hälsa & vård
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559269-4359
Registreringsdatum
1 september 2020
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Hälsa & vård
- SNI 87.991 – Heldygnsvård med boende för barn och ungdomar med sociala problem
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.