IronWill Holding AB
556896-5007Aktiebolagreg. 2012
Helsingborg, Skåne län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
–
Resultat efter fin. poster
−6 tkr
Soliditet
98 %
Anställda
–
IronWill Holding AB
ironwill.se
Adresser
Besöksadress
Johan Banérs Gata 38, 254 40 Helsingborg
Postadress
Johan Banérs Gata 38, 254 40 Helsingborg
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska äga och förvalta aktier i dotterbolag och annan lös egendom samt idka därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2020 | 0 tkr | 18 521 tkr | – |
| 2020 | 0 tkr | 732 tkr | – |
| 2021 | – | 1 tkr | 4 851 tkr |
| 2022 | – | −4 635 tkr | 216 tkr |
| 2023 | – | −55 tkr | 161 tkr |
| 2024 | – | −12 tkr | 149 tkr |
| 2025 | – | −6 tkr | 144 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 98 %
Vinstmarginal –
Omsättningstillväxt –
Branschmedian visas när minst fem jämförbara företag finns.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | – | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | – | 0 | 118 | – | – |
| Rörelseintäkter | – | – | – | 0 | 118 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 6 | 12 | 55 | 127 | 113 | – | – |
| Rörelsekostnader | 6 | 12 | 55 | 127 | 113 | – | – |
| Rörelseresultat | −6 | −12 | −55 | −127 | 4 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | – | – | 0 | 1 | 3 | – | – |
| Finansiella poster | – | – | 0 | −4 508 | −3 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −6 | −12 | −55 | −4 635 | 1 | 732 | 18 521 |
| Resultat före skatt | −6 | −12 | −55 | −4 635 | 1 | – | – |
| Årets resultat | −6 | −12 | −55 | −4 635 | 1 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | – | – | – | 0 | 4 560 | – | – |
| Anläggningstillgångar | – | – | – | 0 | 4 560 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 23 | 23 | 23 | 23 | 0 | – | – |
| Kassa och bank | 123 | 131 | 143 | 278 | 336 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 147 | 154 | 166 | 302 | 336 | – | – |
| Summa tillgångar | 147 | 154 | 166 | 302 | 4 896 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | −1 151 | −1 139 | −1 084 | 3 551 | 3 549 | – | – |
| Fritt eget kapital | 94 | 99 | 111 | 166 | 4 801 | – | – |
| Eget kapital | 144 | 149 | 161 | 216 | 4 851 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 3 | 5 | 5 | 86 | 46 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 147 | 154 | 166 | 302 | 4 896 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Föreslagen utdelning (tkr) | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 98 % | 96,8 % | 97 % | 71,6 % | 99,1 % | – | – |
| Kassalikviditet | 4 893 % | 3 089 % | 3 328 % | 352 % | 738 % | – | – |
| Rörelsemarginal | – | – | – | – | – | – | – |
| Vinstmarginal | – | – | – | – | – | – | – |
| Omsättningstillväxt | – | – | – | – | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −4 % | −8 % | −33,8 % | −2 145,7 % | 0 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (11)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | −6 tkr | −12 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −6 tkr | −12 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 12 tkr | 55 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −12 tkr | −55 tkr |
| Fordringar intresseforetag gemensamt styrda foretag kortfristiga | 3 tkr | 3 tkr |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 20 tkr | 20 tkr |
| Forslag disposition | 94 tkr | 99 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 94 tkr | 99 tkr |
| Overkursfond | 1 250 tkr | 1 250 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 1 | 1 |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 3 tkr | 5 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
IronWill Holding ABHuvudarbetsställe
Johan Banérs Gata 38, 254 40 Helsingborg
Övrig verksamhet
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556896-5007
Registreringsdatum
20 juni 2012
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Helsingborg, Skåne län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Övrig verksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-12). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.